Domů     Technika
Největší technologické přešlapy roku 2023 aneb co se opravdu nepovedlo
Martin Janda
od Martin Janda 20.5.2023

Oblast technologií je světem, kde se nad dosaženým vývojem leckdy tají dech. Ale jindy je také světem jen těžko uvěřitelných selhání a průšvihů. Inu, jak to tak bývá, není každý den posvícení….

Elon a jeho síť

Některými je považován za vizionáře, jinými za sociopatického egomaniaka. Ano, řeč je o podnikateli Elonu Muskovi. Když se jednou Twitter rozhodl ověřit informace, které Musk sdílel, miliardář se naštval a oznámil, že sociální síť odkoupí.

Pak si svůj nápad na chvíli rozmyslel, ale nakonec se v říjnu Musk stal většinovým vlastníkem této mikrobloggerské služby.

Od té doby jde Twitter z jednoho průšvihu do druhého. Například zavedení ověřených profilů pro předplatitele, které vyšlo na osm dolarů, vedlo k záplavě trolů a falešných účtů, které napodobovaly exkluzivní značky nebo známé osobnosti.

To inzerenty na Twitteru naštvalo natolik, že řada z nich se stáhla a síť přišla o miliony dolarů.

Pak Musk nechal zablokovat účty některým novinářům, o kterých Musk tvrdil, že ho doxují. Poté, co byl konfrontován s realitou a jeho obvinění se nepotvrdila, účty byly rychle obnoveny. Když majitel Twitteru sdílel anketu s otázkou, zda by měl odstoupit z funkce generálního ředitele, byl výsledek byl jednoznačné „ano“. Krátce na to Musk uvedl, že odstoupí, jakmile najde náhradu.

Když si Musk síť pořizoval, asi o ní mnoho nevěděl. Suverénně tvrdil, že Twitter je největší sociální sítí světa, což má ovšem k realitě stejně daleko jako bulharští hokejisté k titulu mistra světa. Nejrozšířenější sociální sítí zůstává Facebook se třemi miliardami účtů, přičemž Twitter v tomto žebříčku není ani v první desítce.

Nepřitažlivý virtuální svět

Ve snaze ovládnout to, co společnost Meta, provozující mimo jiné sociální sítě Facebook a Instagram, považuje za budoucnost online interakce, uvedla koncem roku 2021 na trh službu Horizon Worlds. Ta umožňuje uživatelům komunikovat ve 3D virtuálním prostoru a hrát různé hry.

Meta se ve svém novém projektu snažila dosáhnout půl milionu uživatelů měsíčně, ale skutečný počet je sotva poloviční. Podle odborníků za to může především nepřitažlivý design a málo zajímavých funkcí.

Konec hry

Není sporu o tom, že Google je jednou z nejsilnějších mocností moderního počítačového věku. Ale to neznamená, že je neomylný, i on ví, co to je neúspěch. Tím nejznámějším z poslední doby (přinejmenším od dob Google Glass) bylo uzavření herního streamingu Google Stadia na konci roku 2022. Stadia měla být mocným nástrojem na trhu cloudových her, kde se složité výpočty odehrávají na vzdálených serverech a vizuální efekty jsou streamovány do televizorů, počítačů a telefonů.

Technicky na této platformě nebylo nic špatného, ale problémem byl výběr her. Ty byly mnohdy druhořadé, neoblíbené a lidé si nechtěli kupovat tituly jen kvůli Stadii. A když byl provoz Stadie ukončen, mnozí vývojáři se dozvěděli, že jejich hry nebudou vydány, až četbou z tisku.

Krok vedle od Spotify

Přechod do oblasti hardwaru bývá pro technologickou společnost riskantní krok, protože vyžaduje značné kapitálové výdaje na výrobu, které se ne vždy promítnou do prodeje. O tom se v roce 2022 přesvědčil gigant v oblasti streamování hudby Spotify, když představil zařízení Car Thing. Toto příslušenství pro palubní desku bylo v květnu uvedeno na trh za 90 dolarů a slibovalo řidičům možnost ovládat přehrávání Spotify pomocí hlasových příkazů.

Car Thing však ke streamování hudby stále vyžadoval telefon, takže se v podstatě jednalo jen o další krok mezi stereo systémem a službou Spotify. V červenci jej nakonec Spotify přestal vyrábět.

Miliony v rukou hackerů

Jednou z nejočekávanějších her s podporou NFT (speciální třída kryptoaktiv) byl na začátku roku Axie Infinity. Jednalo se o bojovku s příšerkami ve stylu Pokémonů, kde hráči mohou získávat herní kryptoměny.

Rychle se v ní rozjela celá ekonomika, v níž bohatí hráči pronajímali své Axie za podíl ze zisku. Ale stejně jako u všech kryptoplatforem se stala středobodem zájmu hackerů. Například jedné severokorejské skupině počítačových lapků se podařilo ze systému odčerpat 615 milionů dolarů, takže vývojář Sky Mavis musel shánět peníze na rizikový kapitál, aby mohl dál fungovat.

Těžká práce s robotickými vozy

Snaha o vývoj zcela autonomních robotických automobilů zaměstnává několik odvětví technologického průmyslu již více než deset let. Automobilky Ford a Volkswagen vrhly své investice do společnosti Argo AI, kterou v roce 2016 založili veteráni samořídicích programů společností Google a Uber.

Vývoj je však pomalý a ukazuje se, že navigace ve složitých dopravních systémech je podstatně obtížnější, než si technologové původně malovali. Ani s více než 3,5 miliardami dolarů od automobilek se společnosti Argo nepodařilo splnit slibovanou „úroveň 4“, kdy se šofér vůbec nemusí věnovat řízení.

Poté, co se společnost ve třetím čtvrtletí loňského roku vykázala ohromující čistou ztrátu ve výši 827 milionů dolarů, byla celá firma rozpuštěna. Tím toto technologické odvětví dostalo tvrdou ráno. Lze očekávat, že se inženýři budou i nadále pokoušet o pokrok v této oblasti, ten však bude mnohem zdlouhavější, než se ještě před pár lety předpokládalo.

S Ponziho schématem si neradno zahrávat

V roce 2022 nebylo většího technologického příběhu než splasknutí kryptografické bubliny v celém odvětví. Obrovské množství „bohatství“ bylo zničeno dost hloupými způsoby, ale jedním z nejvíc do očí bijících byl kolaps společnosti Terra.

Byl to složitý příběh, který by možná vyšel na román. Základní problém spočíval v tom, že TerraUSD byla navázána na americký dolar jako stablecoin, ale zároveň nabízela dvacetiprocentní návratnost investice prostřednictvím platformy zvané Anchor.

Lidé tedy kupovali minci jen proto, aby ji vložili do této platformy, která však mohla tyto výnosy vyplácet jen při dalších investicích. Zkrátka, jednalo se o klasické Ponziho schéma, které se dřív nebo později zákonitě zhroutí.

A to se také stalo, v květnu TerraUSD přestal být vázaný na dolar, což způsobilo paniku na trhu a masivní výprodeje. Mince během týdne ztratila 90 % své hodnoty, čímž došlo ke ztrátě tržní kapitalizace ve výši 45 miliard dolarů.

Byl to ukázkový příklad toho, jak jsou tyto systémy křehké, nicméně, každým okamžikem se objevují nové, založené na stejném principu a vždy se najdou lidé, kteří v nich utopí své úspory.

reklama
Související články
Už děti vědí, co znamenají tři barvy na semaforu. Ale co kdyby se na něm najednou objevilo i bílé světlo? Není vyloučeno, že se to stane a výzkumníci horlivě zvažují, kdy a jak ho prosadit. Souvisí s autonomními vozidly a i pro ta obyčejná by prý mohlo mít jen samé výhody. Autonomní vozidla (AV) brázdí […]
Využívání umělé inteligence v mnoha sférách je nyní aktuálním diskuzním tématem. Jedni jsou jí nakloněni, druzí ji považují za časovanou bombu. Asi zde bude platit více než jinde, že AI je skvělým sluhou, ale špatným pánem. Umělá inteligence (AI) má neskutečný potenciál. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu jsou přesvědčeni o tom, že by […]
Chatování s umělou inteligencí se stalo oblíbenou kratochvílí posledních měsíců. Pravda, systémy, které jsou na internetu k dispozici, se ještě mají co učit, maturant by je se svými znalostmi ještě zastínil. Ale všeho do času… „Sebevědomý bullshitter, který dokáže psát velmi přesvědčivé nesmysly,“ tak občas bývá umělá inteligence pocházející ze Silicon Valley popisována. Zatímco akademická […]
Propojení akademiků s byznysem a zakládání univerzitních společností s kapitálem soukromých investorů, tzv. spin-offů, je celosvětovým trendem. Nejinak je tomu v České republice, kde již několik posledních let, zejména v oblasti průmyslu 4.0., technologiích, automotive, IT či ve zdravotnictví takové projekty za podpory různých programů a investorů vznikají. Nyní představila holdingová společnost FABA CAPITAL svůj inkubační program FABA […]
Znečištění světových oceánů je enormní, vědci se proto snaží přijít na to, jak z nich odpad odstranit. Specialisté z Institutu Maxe Plancka pro inteligentní systémy ve Stuttgartu vyvinuli podvodního robota inspirovaného medúzami, který by se tohoto úkolu mohl se ctí zhostit. Celé ostrovy volně plujících plastů hyzdí světové oceány. Vědci v čele s oceánografem Marcusem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz