Domů     Historie
KV20 vs. KV60: Kde odpočívá královna?
Zdroj: The Metropolitan Museum of Art

Ležela tu, ale vlastně neležela. Žena, jež s chutí nosila plnovous i mužské oblečení je dodnes považována za největší panovnici. Možná proto ji následovníci toužili vymazat z dějin. A archeologické mozky dlouho tápali ve tmě, kde vlastně nalezla věčný klid..

Psal se rok 1799 když jedna z Napoleonových expedic objevila ve východní části údolí zastrčený, člověkem dosud neprozkoumaný hrob.

Zatímco tehdy byla identita majitele zastřená, v běhu dějin se začaly objevovat zvěsti, že je obyvatelkou žena. Velmi mocná.

Taková, která nechala Egypt rozkvést a na kterou nástupce toužil zapomenout. Hatšepsut (1507–1458 př. n. l.)

Nejmocnější vladařka

Je jednou z mála žen pohřbených v čistě faraonském světě. A právem. Zasadila se o vybudování nových obchodních cest, oživila také ekonomiku pomocí obchodů se vzdálenými národy. Právě za tímto účelem nechala zbudovat stovky dodnes oslňujících staveb, například chrám v Dér el-Bahrí.

Pohřbena měla být společně se svým otcem, Thutmosem I. Do hrobky, jejíž vchod se nachází uprostřed vysoké skalní stěny odkud se stáčí dolů v délce 210 metrů po směru hodinových ručiček. První pokus o její vykopání provedl roku 1824 James Burton, na pomyslnou cedulku „zavřeno“ však narazil už u první komory.

Na jeho práci následně navázal Karl Richard Lepsius (1810–1884) v období 1844–1845, ovace však sklidil neúnavný hledač senzací Carter, když roku 1903 začal s odklízením a rozhodně se nenechal od práce nikým ani ničím odradit.

První nebo druhá?

Zatímco indicie a přítomné kanopy naznačovaly, že se uvnitř skrývá královna Hatšepsut, moderní věda měla prokázat, že je vše úplně jinak. Stačilo, aby „rekordman“ Carter ve stejném roce narazil na další hrobku, budoucí KV60, a v ní na dvě mumie.

Zatímco první patřila malé ženě, jež tiše odpočívala v rakvi a podle uvedeného jména patřila kojné Sitre-In, v případě druhé šlo o obézní ženu, spočívající na podlaze. Kromě netradičního umístění zaujala badatele také levá ruka neznámé, měla ji totiž sevřenou v pěst a položenou na hrudi což značilo, že se jedná o mumii s modrou krví.

I tak ale do egyptského muzea putovala Sitre-In a neznámá žena byla ponechána svému osudu.

Hon na královnu

Jméno královny Hatšepsut se začalo ve velkém skloňovat v roce 2007, kdy se rozjelo pátrání po její mumii. KV60 byla znovu otevřena a neidentifikovaná „boubelka“ převezena k testování. Psalo se 27. června, kdy generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta Zahi Hawass (*1947) s konečnou platností prohlásil, že ona neznámá je skutečnou královnou.

K rozluštění záhady napomohla detailní CT analýza mumifikovaného těla, ale také dřevěná skříňka s Hatšepsutiným jménem nalezená v hrobce DB320 v Dér el-Bahrí. V ní byla mimo jiné objevena stolička. Pak už jen stačilo porovnat záznamy.

A další výsledky? Podle vědců bojovala Hatšepsut nejen s neúprosným zubním červem, ale také s cukrovkou. Osudnou se mocné a statné dámě však stala leukemie.

reklama
Související články
Chomolungma, Sagarmatha nebo Mount Everest. Co název, to střípek pasující k její nevyzpytatelnosti a posvátnosti. Až do července 2022 podniklo k vrcholu této „osmitisícovky“ výpravu 6098 lidí. Mezi nimi také na pohled nesourodá dvojice Norgay a Hillary. „Ta hora je tak vysoká, že ji žádný pták nepřeletí,“ praví starodávné legendy. Zároveň se má jednat o […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
LIDAR je nová technologie snímkovaní, která dokáže nahlížet i skrz vzrostlý prales a jiný porost. Zejména ve Střední a Jižní Americe v posledních letech přinesla řadu nových objevů, jež značně poopravily naše chápání toho, jak rozsáhlé civilizace tam vlastně kdysi žily. Jak LIDAR funguje? LIDAR je zkratka pro Light Detection and Ranging. Jedná se o […]
Podle vědců pocházejí nejstarší záznamy o líbání z doby před 4 500 lety, jsou tedy o 1 000 let dříve, než se dosud předpokládalo. Intimní dotek úst znali už obyvatelé Mezopotámie a navíc polibky jsou zřejmě kulturně univerzálnější, než věda dosud připouštěla. Vědci upozornili na důkazy, které naznačují, že líbání bylo praktikováno v některých nejstarších […]
Jízda na koni patří k dobám minulým asi tak, jako slánka k pepřence. Otázkou však zůstává, kdy přesně si člověk tohoto lichokopytníka ochočil? Podle nejnovějších poznatků archeologů možná dříve, než se původně myslelo… O historický „převrat“ se postaralo podrobné zkoumání kosterních pozůstatků lidí náležících k tzv. starověké evropské jámové kultuře. Měli to být právě oni, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz