Domů     Historie
Sloužily železné ingoty jako vikinské platidlo?
Zdroj: Mildri Een Eide

V Norsku byl objeven vikinský poklad sestávající z 32 železných ingotů starých asi 1000 let. Žena je našla náhodou při vyklízení sklepa v domě svých rodičů.

Nalezené železné ingoty připomínají malé identické špachtle, z nichž každá váží asi 50 gramů. Pocházejí z doby Vikingů (793 až 1066) nebo vrcholného středověku (1066 až 1350). Na jednom z konců disponují otvorem, což vede odborníky k myšlence, že měly být spojeny do svazku, a tudíž zřejmě sloužily jako platidlo.

Grete Margot Sørumová, která ingoty objevila při vyklízení sklepa v domě svých rodičů ve Valdres ve středním Norsku, si pamatuje, že její otec našel tento železný poklad, když v 80. letech minulého století kopal u domu studnu.

Místo, kde byly ingoty nalezeny, se nachází podél Bergenské královské cesty, známé jako Kongevegen, která před tisíci lety sloužila jako obchodní cesta mezi Oslem a Bergenem. Oblast kolem Valdres byla tehdy poseta jámami na dřevěné uhlí, jež byly nepostradatelné pro tavení železa během éry Vikingů.

Nezávislí farmáři vyráběli železo v masivním měřítku. Železnou rudu hledali v údolích a horách jižního Norska a v Trøndelagu. Sloužilo jim především k výrobě nástrojů, zbraní a hřebíků.

Ukrytý železný poklad

Ačkoliv většina výroby železa probíhala mezi roky 900 a 1200, existují důkazy o tom, že v oblasti kolem Valdres byla zahájena už kolem roku 200. Přebytek železa pak prodávali elitám v lidnatějších oblastech.

Železné ingoty se díky dírkám v nich daly svázat k sobě, takže se snadno převážely a dalo se jimi platit i jinde. Lidé si však tyto železné poklady mohli též schovávat. To byl zřejmě také osud 32 železných ingotů nalezených Grete Margot Sørumovou. Někdo je zakopal ve Valdres s úmyslem se pro ně později vrátit.

Kjetil Loftsgarden, archeolog a docent na univerzitě v Oslu a v Muzeu kulturní historie tamtéž, k tomu říká: „Tento objev je vzácný, protože stavební projekty často ničí nebo poškozují zakopané poklady.“ Vikinský železný poklad je nyní uložen v Muzeu kulturní historie v Oslu, kde jej budou archeologové studovat a katalogizovat.

Není to totiž první nález železných ingotů ve Valdres, hromada jich byla objevena už před 100 lety.

Zdroj: Birgit Maixner

Stříbrné šperky sloužící jako mince

Další nález vikinských cenností pochází z listopadu loňského roku, tehdy pomocí detektoru kovů odhalil Pawel Bednarski v poli ve středním Norsku řadu stříbrných úlomků. Byly mezi nimi rozsekané arabské mince a šperky, dva stříbrné prsteny a široký náramek, které zřejmě sloužily jako platidla.

Poklad, pocházející z 8. až 11. století, zahrnoval celkem 46 stříbrných úlomků o celkové váze asi 42 gramů. Koupit by se za něj tehdy dala polovina krávy. Birgit Maixnerová, archeoložka z Norské univerzity vědy a technologie (NTNU) v Trondheimu, se pozastavuje nad tím, jak se tento poklad dostal do Norska.

Arabské mince jsou totiž starší než ty, které byly běžně v Norsku v éře Vikingů používány. Obvykle pocházely z devátého až desátého století, kdežto tyto jsou ze století osmého. A stříbrný náramek, zahrnutý v pokladu, připomíná spíše šperky zhotovované v tehdejším Dánsku než Norsku.

Maixnerová k tomu říká: „Skutečnost, že majitel pokladu měl přístup k celému širokému náramku, pocházejícímu z Dánska, by mohla naznačovat, že tento člověk navštívil Dánsko předtím, než se vydal do středního Norska.“ Na poli si ho mohl zakopat pro pozdější využití, případně ho tam zanechat jako oběť bohům.

Štítky:
Související články
Stonehenge, komplex menhirů a kamenných kruhů, na jihu Anglie je nejslavnějším a největším britským monumentem doby bronzové. Léta byl považován za chrám Slunce, astronomický kalendář či svatyni. Nejnovější hypotézy však hovoří o tom, že se zkrátka jednalo o stavbu pro setkávání lidí. Nyní se vědcům zřejmě podařilo odhalit původ oltářního kamene, který je součástí Stonehenge. […]
Vikingové byli zkušení mořeplavci, obývající jižní Skandinávii, tedy dnešní Norsko, Dánsko a Švédsko, kteří podnikali loupeživé výpravy do Evropy, a byli tak postrachem obyvatel konsolidujících se evropských států. Podle závěrů nejnovějšího výzkumu se však i oni často ocitali v ohrožení života, a to dokonce ve své domovině. Odborníci se dlouhou dobu domnívali, že míra násilí […]
Slovo „plast“ dnes nemá dobrý zvuk. Počátkem minulého století to ale bylo úplně jinak. Objev první pevné hmoty vytvořené člověkem znamenal převrat v chemii a obrovský posun ve vývoji průmyslu. A také v osudu syna obyčejného vlámského ševce. Na belgické vesnici Sint-Martens-Latem nebylo nic zajímavého, dokud se tu na přelomu 19. a 20. století nezačali usazovat malíři. […]
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Keramická soška nahé ženy, pocházející z pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem, patří k nejstarším známým soškám na světě. Mnoho let se odborníci domnívali, že do hlíny, z níž byla vyrobena, byly přimíchány i rozdrcené mamutí kosti. Nejnovější výzkum to ale vyvrací. Soška, kterou dne 13. července 1925 objevil tým archeologa Karla Absolona na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz