Domů     Technika
Roboti inspirovaní medúzami vyčistí oceány
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 2.5.2023
Zdroj: Pixabay

Znečištění světových oceánů je enormní, vědci se proto snaží přijít na to, jak z nich odpad odstranit. Specialisté z Institutu Maxe Plancka pro inteligentní systémy ve Stuttgartu vyvinuli podvodního robota inspirovaného medúzami, který by se tohoto úkolu mohl se ctí zhostit..

Celé ostrovy volně plujících plastů hyzdí světové oceány. Vědci v čele s oceánografem Marcusem Eriksenem zjistili během celkem 24 výprav realizovaných mezi roky 2007 až 2013, že na hladině moří pluje na 268 000 tun plastového odpadu.

Ovšem celých 70 % z celkového množství odpadků se nachází na mořském dně. Celkem tak oceány znečišťuje na 150 milionů tun odpadků. Plastovou tašku se dokonce podařilo najít i v nejhlubším místě planety, v Mariánském příkopu.

Už dnes jsou zapojováni roboti, kteří se na úklidu světových oceánů podílejí. Jsou ovšem objemní, takže nejsou schopni odebírat vzorky ve složitých a nestrukturovaných prostředích, jako jsou korálové útesy.

Navíc jsou kvůli elektrickým motorů nebo hydraulickým čerpadlům velmi hluční. Vědci z Institutu Maxe Plancka pro inteligentní systémy ve Stuttgartu proto hledali inspiraci pro robota vhodného k čistění mořského dna v oceánu. A našli ji v medúze.

Shromáždí odpad i vzorky z moře

Zkonstruovali všestranného, energeticky účinného a téměř bezhlučného robota o velikosti ruky, kterého pojmenovali Jellyfish-Bot. Ten ke svému pohybu používá elektrohydraulické akutátory, které se při průchodu elektrického proudu smršťují a napodobují tak pohyb svalů.

To robotovi umožňuje plavat, případně si pod svým tělem vytvořit vodní vír. Díky tomu může „nasát“ drobné objekty a unášet je s sebou.

Zdroj: Max Planck Institute

Takto může robot například shromažďovat drobné částečky odpadu, nebo jemně manipulovat s jikrami, aniž by je poškodil. Jeho provoz nemá navíc žádný negativní dopad na okolí, protože celé tělo robota je vodotěsné a na svém povrchu používá měkké materiály, podobně jako skutečná medúza.

Díky pohybu bez použití lodního šroubu je také velmi tichý a jím vydávaný hluk prakticky není možné odlišit od běžných zvuků oceánu.

Roboti mohou i spolupracovat

První verze Jellyfish-Bota má 6 umělých chapadel. S jejich pomocí je schopen se pohybovat rychlostí lehce přes 6 centimetrů za sekundu. Za hodinu tedy urazí zhruba 220 metrů. Robot používá dvě ze svých chapadel k přidržování věcí a zbývající čtyři pak k pohybu.

Vědci z Institutu Maxe Plancka také naučili roboty spolupracovat ve skupinách. Dva roboti například společně vyzvedli za dna potopenou chirurgickou roušku. Ve větších skupinách mohou manipulovat i s mnohem těžšími předměty.

Robot zatím ke své činnosti potřebuje drátové napájení. Tianlu Wang, jeden z autorů, kteří se na konstrukci robota podíleli, ale věří, že jednou to nebude potřeba, když říká: „Naším cílem je vyvinout bezdrátové roboty.

Už jsme učinili první krok k dosažení tohoto cíle. Robot již obsahuje všechny potřebné moduly, včetně baterie a bezdrátového ovládaní, aby v blízké budoucnosti mohl operovat zcela samostatně.“ K tomu chybí již jen odladit bezdrátovou komunikaci ve vodě.

Štítky:
reklama
Související články
Už děti vědí, co znamenají tři barvy na semaforu. Ale co kdyby se na něm najednou objevilo i bílé světlo? Není vyloučeno, že se to stane a výzkumníci horlivě zvažují, kdy a jak ho prosadit. Souvisí s autonomními vozidly a i pro ta obyčejná by prý mohlo mít jen samé výhody. Autonomní vozidla (AV) brázdí […]
Oblast technologií je světem, kde se nad dosaženým vývojem leckdy tají dech. Ale jindy je také světem jen těžko uvěřitelných selhání a průšvihů. Inu, jak to tak bývá, není každý den posvícení… Elon a jeho síť Některými je považován za vizionáře, jinými za sociopatického egomaniaka. Ano, řeč je o podnikateli Elonu Muskovi. Když se jednou […]
Využívání umělé inteligence v mnoha sférách je nyní aktuálním diskuzním tématem. Jedni jsou jí nakloněni, druzí ji považují za časovanou bombu. Asi zde bude platit více než jinde, že AI je skvělým sluhou, ale špatným pánem. Umělá inteligence (AI) má neskutečný potenciál. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu jsou přesvědčeni o tom, že by […]
Chatování s umělou inteligencí se stalo oblíbenou kratochvílí posledních měsíců. Pravda, systémy, které jsou na internetu k dispozici, se ještě mají co učit, maturant by je se svými znalostmi ještě zastínil. Ale všeho do času… „Sebevědomý bullshitter, který dokáže psát velmi přesvědčivé nesmysly,“ tak občas bývá umělá inteligence pocházející ze Silicon Valley popisována. Zatímco akademická […]
Propojení akademiků s byznysem a zakládání univerzitních společností s kapitálem soukromých investorů, tzv. spin-offů, je celosvětovým trendem. Nejinak je tomu v České republice, kde již několik posledních let, zejména v oblasti průmyslu 4.0., technologiích, automotive, IT či ve zdravotnictví takové projekty za podpory různých programů a investorů vznikají. Nyní představila holdingová společnost FABA CAPITAL svůj inkubační program FABA […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz