Domů     Medicína
Na dně sklenky: Když na procentech nezáleží
Zdroj: Pixabay

Závislostí na alkoholu trpí v České republice každý čtvrtý muž a každá desátá žena. Ačkoli je mnohými považován za neškodného společníka, jde o démona s příjemnou chutí…

Je zároveň tonikem i smrtícím jedem, kterému může podlehnout úplně každý. Dokonce i ten nejzarytější abstinent. Rozdíl mezi oběma pojmy je především v dávce.

Zatímco střídmé pití může být prospěšné pro oběhový systém a může ochránit před žlučovými kameny, v opačném případě dokáže poškodit játra, navodit depresi nebo zvýšit pravděpodobnost rakoviny prsu.

Rodinná zátěž

Potenciální návyk ovlivňuje hned několik faktorů, v čele s dědičností, negativními emocemi nebo nezpracovanými životními traumaty. Podle českého speciality na léčbu závislostí, Karla Nešpora (*1952), by se měli mít na pozoru zejména ti, kdo mají alkoholismus v rodině.

Ze statistik vyplývá, že sklony k alkoholismu se ze zhruba 40 % dědí, přičemž chlapci jsou ohroženi více než dívky. Pití, byť občasné, je pro tyto jedince mnohem rizikovější, jelikož ve spojení s dalšími faktory mohou závislosti propadnout rychleji. V tomto případě proto lékaři doporučují celoživotní abstinenci.

4 fáze pekla

Samotný návyk se přitom dostavuje postupně, a má několik fází. Americký odborník na alkoholismus, Elvin Morton Jellinek (1890–1963) uvedl, že první stádium spočívá v pomalém zvyšování dávky tak, aby se co nejrychleji dostavila dobrá nálada.

Alkohol v té chvíli ještě dává člověku mnohem více, než bere. Poté následuje tzv. varovná fáze, pro kterou je typická častá podnapilost, mnohdy i opilost. Dotyčný pije stále častěji, přičemž pivo a víno mění za silnější a tvrdší lihoviny.

Třetí stadium bývá nazýváno jako rozhodné. Pacient totiž již přestává kontrolovat svou potřebu pít, démon již ovládá jeho, což dokládají i četné výpadky paměti. V konečném stadiu již dochází k cílenému „zpití do němoty“.

Lihovina je v tu chvíli potřeba čím dál častěji, a v co největším množství. Ačkoli si je alkoholik vědom, že má problém, sám si s ním nedokáže poradit.

Zdroj: Pixabay

Rozložení organismu

Silná závislost to není jen nápor na psychiku, ale především na tělo. Alkoholismus nejenže může poškodit srdce, cévy a způsobit potíže s trávicím traktem, devastující vliv má zejména na játra. Podle Střediska Freda Hutchinsona pro výzkum rakoviny existují přesvědčivé důkazy, že právě nadměrné pití vede k rakovině úst, hltanu, jícnu, prsu, jater či tlustého střeva.

U pravidelných konzumentů zároveň dochází k postupnému narušení nervové soustavy, a celkové změně osobnosti. Jedinec se velice často ocitá v začarovaném kruhu plném problémů a konfliktů v osobních vztazích či v práci. Výsledkem je absolutní nezájem o život, natož o jakékoli plnění povinností.

Mozek? Zpracovaný!

Právě neblahý vliv alkoholu na lidský mozek se stal hlavním tématem studie odborníků z Velké Británie a Číny. Kontrolní skupinu tvořilo zhruba 2000 dospívajících hned z několika evropských zemí. S pomocí magnetické rezonance se podařilo identifikovat dvě důležité mozkové oblasti – mediální orbitofrotnální kůru (mOFC) a dorzální periakveduktální šeď (dPAG), které nejenže stojí za rozlišením nepříjemných situací, ale jsou to právě ony, kdo vyhodnocují zda z nich (ne)utéct.

Nepříjemnostmi ke sklence?

A jak, že se vlastně může alkoholismus u člověka rozvinout? První z možností operuje s tezí, že alkohol inhibuje již zmíněnou dPAG, která má za úkol zpracování nepříjemných podnětů. Tím u jedince dochází k jakési ignoraci negativních aspektů spojených s dlouhodobým pitím.

V opačném případě, kdy je dPAG nadměrně aktivována se člověk cítí nekomfortně neustále, což jej nutí vyhledat lahev s alkoholem, která jeho „problém“ jednoduše a rychle vyřeší. „Zjistili jsme, že jedna a ta samá forma regulace v mozku může být porušena úplně opačnými směry, a přesto vést k velmi podobnému chování, vedoucímu k užívání alkoholu,“ prohlásil vedoucí studie Tianye Jia.

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz