Domů     Historie
Kauza da Vinci: Našla se umělcova matka?
Zdroj: Shutterstock

Renesanční génius se do dějin zapsal osobitými malbami, neotřelou technikou a pravděpodobně i dosud neodhalenou symbolikou. O jeho rodině však historici dlouhá léta nevěděli vůbec nic….

O to, kdo byla matka autora Poslední večeře či Mony Lisy, Leonarda da Vinciho (1452–1519) se vědci přeli dlouhých šest století. Nyní se ale zdá, že na tuto otázku konečně našli odpověď.

Hle, vlaštovka

První domněnky spatřily světlo světa již v roce 2008, kdy italští badatelé zveřejnili rozsáhlou studii o da Vinciho rodině. Podle ní měli být malířovými rodiči otrokyně Caterina a florentský notář Ser Piero.

Po badatelské stránce se zdála být záhada vyřešena. Bílých míst však existovalo stále dostatek. „V oněch letech nebyla ve Vinci ani v okolních usedlostech o žádné Caterině ani zmínka,“ uvedl tehdy autor studie Francesco Cianchi.

Jedinou ženou tohoto jména, kterou se v té době, a v daném místě podařilo vystopovat, byla otrokyně ve službách jednoho Ser Pierova bohatého přítele.

Identifikace? Úspěšná!

Dál se historie rozhodla mlčet. Tedy až do chvíle, než se do věci vložil emeritní profesor Oxfordské university Martin Kemp (*1942). Podle něj totiž byla hledanou dívkou Caterina di Meo Lippi, která v 15 letech osiřela a žila se svou babičkou na samotě zhruba kilometr a půl od města Vinci.

Právě vlivem odlehlosti daného místa, nedokázala původní studie tuto Caterinu identifikovat. To ale není vše, co Kemp „zjistil“. Ser Piero ji měl svést právě ve věku 15 let, což doložil poznatky získaných z archivovaných daňových přiznání.

V jednom z nich, z roku 1457, totiž objevil seznam členů rodiny, ve kterém je uveden Ser Piero, Caterina a dále jejich nelegitimní syn. Jeho jméno ale v úředním záznamu chybí. Podle Kempa i přesto jde o jasný důkaz, že šlo o budoucího mistra.

Více se dočtete v čísle 6/2023, které vychází již 17.5.

reklama
Související články
Chomolungma, Sagarmatha nebo Mount Everest. Co název, to střípek pasující k její nevyzpytatelnosti a posvátnosti. Až do července 2022 podniklo k vrcholu této „osmitisícovky“ výpravu 6098 lidí. Mezi nimi také na pohled nesourodá dvojice Norgay a Hillary. „Ta hora je tak vysoká, že ji žádný pták nepřeletí,“ praví starodávné legendy. Zároveň se má jednat o […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
LIDAR je nová technologie snímkovaní, která dokáže nahlížet i skrz vzrostlý prales a jiný porost. Zejména ve Střední a Jižní Americe v posledních letech přinesla řadu nových objevů, jež značně poopravily naše chápání toho, jak rozsáhlé civilizace tam vlastně kdysi žily. Jak LIDAR funguje? LIDAR je zkratka pro Light Detection and Ranging. Jedná se o […]
Podle vědců pocházejí nejstarší záznamy o líbání z doby před 4 500 lety, jsou tedy o 1 000 let dříve, než se dosud předpokládalo. Intimní dotek úst znali už obyvatelé Mezopotámie a navíc polibky jsou zřejmě kulturně univerzálnější, než věda dosud připouštěla. Vědci upozornili na důkazy, které naznačují, že líbání bylo praktikováno v některých nejstarších […]
Ležela tu, ale vlastně neležela. Žena, jež s chutí nosila plnovous i mužské oblečení je dodnes považována za největší panovnici. Možná proto ji následovníci toužili vymazat z dějin. A archeologické mozky dlouho tápali ve tmě, kde vlastně nalezla věčný klid. Psal se rok 1799 když jedna z Napoleonových expedic objevila ve východní části údolí zastrčený, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz