Domů     Příroda
Rypouš sloní jako jeden z rekordmanů krátkého spánku
Zdroj: Pixabay

Na základě výsledků nejnovější studie kalifornských vědců zřejmě sesadí obří zástupce tuleňovitých, rypouš sloní, z trůnu nejmenovaného krále nespavců, slona afrického.

Rypouš sloní je mohutný mořský savec, největší ploutvonožec a největší zástupce řádu šelem na světě. Žije na jižní polokouli v blízkosti Antarktidy. Jeho populace je odhadována na 325 000 dospělých jedinců.

Samci rypoušů váží 1,5 až 3 tuny, ale výjimečně mohou dosahovat až váhy 5 tun. Samice oproti tomu váží pouze 400 až 600 kilogramů, ojediněle 1 tunu. V krajním případě je tak samec až 10krát těžší než samice, což je jeden z největších velikostních nepoměrů mezi savci.

Pojmenován po slonovi

Jméno rypouš odkazuje ke kožnímu vaku na konci čenichu samců. Ten je někdy označován také jako chobot, odtud je tedy odvozeno druhové jméno „sloní“. Slouží jim k zesilování řevu, který je důležitý pro vymezování hierarchie.

Samci rypoušů se obklopují harémy samic, mohou jich čítat i více než tisíc. Spáří se však jen největší a nejsilnější samci. Samice připlouvají na souš porodit mláďata, která pak 23 dní kojí. Na konci laktačního období se spáří se samci a odchází na moře.

Následně odcházejí na moře i samci, na souš se vrací až za několik týdnů kvůli línání.

Zdroj: Wiki Commons

Na moři tráví rypoši 8 až 10 měsíců v roce. Odborníky tudíž zajímalo, jak tito obří savci spí. To se snažili zjistit vědci z Kalifornské univerzity v Santa Cruz. Daniel Costa, mořský ekolog a hlavní autor studie, k tomu říká:

„Mysleli jsme si, že musí spát během takzvaných unášivých ponorů, kdy přestanou plavat a pomalu se potápějí, ale jistě jsme to nevěděli.“ Jeho laboratoř v kalifornské rezervaci Aňo Nuevo se přitom již více než 25 let věnuje sledování migrací rypoušů za potravou.

Odhalené tajemství spánku rypoušů

V rámci nové studie vybavili vědci třináct mladých samic rypouše sloního neoprenovými čepicemi, které na jejich hlavách držely senzory, zaznamenávající jejich mozkové vlny. Díky záznamům z více než stovky ponorů byli nyní vědci schopni potvrdit, že během asi třicet minut trvajících ponorů přechází rypouši na deset minut do hlubokého spánku.

Naspí tak celkem jen asi dvě hodiny denně. Krátkostí svého spánku tak konkurují slonům africkým, kteří jsou považováni za rekordmany v nespaní.

Během spánku se rypouši postupně potopí do ještě větší hloubky. Ve spánkové fáze REM, v níž se zdají sny, se rypouši v pasivním pádu, připomínajícím snášení listu k zemi, potopí do hloubky 400 až 600 metrů.

Někdy však odpočívají i na mořském dně v hloubce přes 2 kilometry. Důvodem, proč se při spánku rypouši potápějí do hlubin, je ochrana před predátory. Blízko hladiny jsou nejsnáze napadnutelní žraloky nebo kosatkami, proto tam tráví jen několik minut, aby se mezi ponory nadechli.

Pod vodou stráví až 90 % času, délka jednoho ponoru může trvat i 2 hodiny. Nyní se vědci chystají studovat mozkovou kapacitu a spánkové vzorce také u tuleňů a lachtanů.

Štítky:
Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz