Domů     Medicína
Střevní bakterie mají vliv i na náš sexuální život
Zdroj: Pixabay

Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život člověka. Jak k tomu dochází?.

Součástí střevní mikroflóry jsou mikroorganismy, které žijí v trávící soustavě člověka. V lidských střevech se nachází 1013 až 1014 bakterií, přičemž buněk lidského těla je asi 1013. To znamená, že je v našem těle stejně nebo desetkrát více bakterií než lidských buněk samotných.

V lidském střevě pak žije na 500 druhů bakterií, ty ve výsledku tvoří i 60 % hmotnosti stolice. Existuje 30 až 40 nejběžnějších bakterií, které jsou ve střevě zastoupeny nejhojněji, tvoří 99 % jeho obyvatel. Dále se tam nacházejí různé houby, prvoci a viry.

Vliv na trávení a imunitu

Mikroflóra souvisí se stravou i cvičením, velký vliv na ni mají léky, které užíváme, mění se i v reakci na imunoterapii či chemoterapii. Ačkoliv můžeme žít bez střevní mikroflóry, tyto mikroorganismy vykonávají řadu pro nás užitečných funkcí.

Fermentují nestrávené organické látky z potravy, například celulózu, na cukry, které pak mohou být tělem využity jako zdroj energie. Umožňují rovněž syntetizovat vitamíny B a K a enzymy potřebné k tvorbě vitaminu B12. Ne nadarmo se také říká, že až 70 % imunity těla se nachází ve střevech.

Mikroorganismy zde obsažené stimulují imunitní systém a řídí jeho fungování tím, že ovlivňují produkci bílých krvinek v kostní dřeni či ve slezině, působí rovněž protizánětlivě.

Střevní mikroflóra rovněž zamezuje růstu patogenních mikroorganismů, už jen svojí přítomností, případně produkcí antimikrobiálních látek. Dále pak syntetizují celou řadu biologicky aktivních látek, díky čemuž se významně podílejí na regulaci hormonů, neurotransmiterů a dalších významných látek v lidském těle.

Tím vším mohou pravděpodobně zasahovat i do lidské psychiky. Nyní vědci přicházejí se zjištěními, že existuje i souvislost mezi střevní mikroflórou a sexuální touhou či poruchami sexuálního života.

Zdroj: Wiki Commons

Za sníženou sexuální touhou hledej bakterii

Studie čínských odborníku z roku 2021, zveřejněná v časopise Journal of Medical Internet Research, dává do souvislosti střevní mikroflóru a nedostatek sexuální touhy u žen. Podle vědců mají ženy, které trpí poruchou snížení sexuální touhy (HSDD z anglického Hypoactive Sexual Desire Disorder) ve střevech výrazně nižší počet bakterií ze skupiny Ruminococcaceae a naopak zvýšené množství bakterií rodů Bifidobacterium a Lactobacillus ve srovnání se ženami, které touto poruchou netrpí.

Podle další čínské studie ze stejného roku, jež byla publikována v časopise Translational Andrology and Urology, se problémům nevyhnou ani muži. Střevní mikroflóra má podle ní vliv na poruchy erekce u mužů.

Konkrétně je na vině snížená rozmanitost mikroorganismů, které obývají střeva takto postižených mužů, přičemž současně v nich žije zvýšené množství bakterií rodu Streptococcus a Subdoligranulum.

Přímý či nepřímý vliv?

Odborníci ovšem upozorňují na fakt, že vliv stavu střevní mikroflóry na sexuální život nemusí být přímý. Již bylo prokázáno, že mikroorganismy, obývající střeva ovlivňují lidskou psychiku a s velkou pravděpodobností mohou stát i za rozvojem depresí.

Ty obvykle snižují sexuální touhu a libido. Střevní mikroflóra tak může ovlivňovat sexuální život i nepřímo. V každém případě stojí za to udržovat střevní mikroflóru zdravou.

Štítky:
Související články
Jako by nestačil návrat starých známých infekcí, začaly se objevovat nové. A nejsou bezzubé, podle odhadů umírá na zdánlivě nenápadné mykózy celosvětově dvakrát více nemocných než před 10 lety. Co jsou vlastně mykózy? Jde o infekce způsobené některými zástupci říše hub – jednobuněčnými kvasinkami nebo vláknitými houbami, známými spíš pod značením plísně. Tedy nic, co […]
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie. Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve fázi […]
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu americké vlády o rizicích chování ve společnosti v letech 2016-2020. Respondenti odpovídali na otázky týkající se jejich vlastního zdraví, přičemž jedna sekce výzkumu se týkala případných […]
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných metod možné. Proto se vědci snaží přijít s novými, inovativními přístupy. Jedním z nich je tvorba hybridních mozků, kdy jsou myším implantovány neurony z krys. „Máme krásné modely mozkových […]
Navzdory podfinancování, stávkám a přes všechny problémy je české zdravotnictví na vysoké úrovni. A výkladní skříní celého kolosu je porodnictví, i přes rostoucí neplodnost, vyšší počet těhotenských komplikací a ne zcela zdravých těhotných žen. České porodnictví se dlouhodobě drží na mimořádné úrovni. V nejvýznamnějších parametrech, jako je novorozenecká nebo mateřská úmrtnost, se ČR svými výsledky […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz