Domů     Medicína
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Martin Janda 5.5.2024

Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu americké vlády o rizicích chování ve společnosti v letech 2016-2020..

Respondenti odpovídali na otázky týkající se jejich vlastního zdraví, přičemž jedna sekce výzkumu se týkala případných problémů se srdcem. Přibližně čtyři procenta respondentů přiznala každodenní užívání marihuany.

Porovnání dat pak ukázalo, že holdování populární „trávě“ zvyšuje pravděpodobnost infarktu o 25 % a mrtvice o 42 %.

Přibližně tři čtvrtiny uživatelů marihuany uvedly, že jí kouří. „Z konopného kouře se uvolňují stejné toxiny a pevné částice jako z tabáku,“ uvedla analytička dat v Massachusettské všeobecné nemocnici v Bostonu a jedna z autorek studie Abra M. Jeffersová.

Analýzu provedla během své postdoktorské stáže na Kalifornské univerzitě v San Francisku.

Je třeba zdůraznit, že tato práce je pouze pozorováním, které spočívá v komparaci odpovědí z průzkumu, a nikoliv klinickou studií. Neposkytuje tak přesvědčivé důkazy o tom, že pravidelné užívání marihuany způsobuje srdeční onemocnění.

I tak se však vědci a odborníci obávají důsledků kouření konopí, zejména vzhledem k tomu, že takové užívání marihuany v posledních letech vzrostlo. Třicet osm států lékařské užívání marihuany legalizovalo a 24 států začalo povolovat rekreační užívání.

Ředitelka amerického Národního institutu pro otázky zneužívání drog Nora D. Volkowová uvedla, že s nárůstem spotřeby konopí „se také zvýšil výskyt nežádoucích zdravotních účinků včetně závislosti, dýchacích problémů, nehod, psychóz a kardiovaskulárních příhod“.

Americký úřad pro kontrolu léčiv nyní zvažuje, zda se bude řídit loňským doporučením týmu federálních vědců z Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Ten dospěl k závěru, že marihuana by měla být přeřazena do méně restriktivní kategorie kontrolovaných látek.

Jako důvod uvedl menší potenciál zneužívání, než mají jiné drogy, a také léčebné přínosy konopí.

Autoři nového dokumentu však varovali, že časté užívání marihuany „může být dosud nedoceněným rizikovým faktorem, který vede k mnoha úmrtím, jimž lze předejít“. Někteří odborníci poukazují, že na to, že látky spalované v kouřeném jointu, jsou velmi rizikové.

„Tato studie ukazuje, že kouření marihuany může být stejně škodlivé jako kouření tabáku,“ uvedl profesor medicíny na Kalifornské univerzitě v San Franciscu a hlavní autor studie Salomeh Keyhani. „Konopí je veřejnosti prodáváno jako látka, která je neškodná a mohla by být prospěšná.

Obávám se, že se náměsíčně řítíme do krize veřejného zdraví. Pokrok v oblasti kouření tabáku by mohl být zmařen,“ dodal.

Srdeční choroby jsou již nyní nejčastější příčinou úmrtí v USA. Podle údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zemřelo v roce 2021 695 000 Američanů na příčiny související s kardiovaskulárními chorobami, jako je například ischemická choroba srdeční.

Další průzkumy zároveň dokumentují prudký nárůst konzumace marihuany. Podle průzkumu agentury Gallup se podíl Američanů, kteří uvedli, že užívají marihuanu, zvýšil ze 7 % v roce 2013 na loňských 17 %.

Ředitel kardiovaskulárního oddělení Národního ústav pro srdce, plíce a krev David C. Goff upozornil, že srovnávat teoretickou škodlivost kouření tabáku a marihuany je náročné kvůli rozdílným vzorcům spotřeby.

Na jedné straně kuřáci tabáku vykouří více cigaret denně, na straně druhé uživatelé marihuany mají tendenci marihuanu inhalovat hlouběji a déle ji držet. „Co můžeme říci, je, že je špatný nápad vnášet kouř do plic,“ řekl.

I relativně příležitostné užívání trávy mělo v nové studii souvislost se srdečními chorobami. Týdenní užívání bylo spojeno s o 3 % vyšším rizikem infarktu a o 5 % vyšší pravděpodobností mrtvice.

Robert Page, farmaceut z Lékařské fakulty Coloradské univerzity v Auroře, který se na nové studii nepodílel, uvedl, že pacienti a lékaři by měli o užívání konopí vést otevřené rozhovory. Dodal však, že však ani zdravotnický personál si často není vědom rizik.

„Lidé neznají údaje,“ řekl. „Myslí si, že když je konopí přírodní, je bezpečné.“.

Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz