Domů     Medicína
Život za silnými hradbami z kostek cukru
Zdroj: Pixabay

Z psychologického hlediska je cukr stejně návykový jako kokain. Jen ve Spojených státech si život nadměrně oslazuje 75 % populace, což vede nejen k obezitě, ale i „epidemii“ cukrovky.

Ačkoli dosud nebyla posedlost cukrem zařazena mezi klasické závislosti, podle odborníků není pochyb, že mezi ně patří. Čím dál častěji totiž bývá označován za „zabijáka 21. století“.

Sladká mánie

Při časté konzumaci sladkých výrobků dochází k nadměrné činnosti slinivky břišní a provokaci k tvorbě inzulinu. „Tento hormon následně zareaguje tak, že odstraní velké množství cukru z krve, což se projeví okamžitým propadem, na jehož základě mozek vyvolá paniku a začne vyžadovat více glukózy,“ vysvětlila odbornice na výživu Leisa Cockaynová.

Jedinec v tu chvíli získá dojem, že by měl tělu dodat další cukr a znovu sáhne po něčem sladkém, čímž se začíná točit v kruhu…

Od čtverečku k tabulce

V první fázi závislosti má člověk potřebu osladit si život jen jednou za čas. Pokud však nedrží své chutě na uzdě dostává se do druhého stadia, kdy si namísto jednoho čtverečku čokolády dopřeje rovnou celou tabulku.

Byť je schopen svou touhu po sladkém v jisté míře ovládat, netrvá dlouho než začíná „hřešit“ čím dál víc, což vede k tomu, že si dobroty s obsahem cukru dopřává každý den. A to navzdory skutečnosti, že mu sladkosti vlastně ani tak moc nechutnají.

„Na jednu stranu lidé touží po sladkém, na druhou si většina z nich plně uvědomuje, že se nejedná o nic zdravého, a přepadají je pak pocity viny, studu a lítosti, že se tomu všemu nedokázali ubránit,“ dodala Cockaynová. Výčitky z vlastního selhání ovšem mohou snadno přerůst v ataku úzkosti.

Lží k úspěchu?

Samotné zbavení se posedlosti cukrem je přitom věcí poměrně jednoduchou. Postačí si totiž lhát. A to například tak, že si tabulku čokolády, balíček sušenek nebo bonbonů dáte až za chvíli. Když se takto budete balamutit opakovaně zjistíte, že touha postupně mizí.

Klíčové je také změnit své stravovací návyky, mnoho závislých si totiž sladké dopřává společně s kávou nebo k snídani. „Pokud jste zvyklí svou kávu sladit dvěma cukry, pak vám první dny káva bez cukru nebude chutnat, ale jakmile ve svém odhodlání setrváte, za několik dní vám ani nepřijde, že neoslazená chutná jinak, a přestanete mít potřebu ji sladit,” poradila Leisa Cockaynová.

Dle jejích zkušeností se člověk k racionálním rozhodnutím bez touhy po cukru „doabstinuje“ zhruba po 21 dnech.

Klíčem k úspěchu je si „lhát“. Zdroj: Pixabay

Obezita jako postrach

Přílišná konzumace sladkého se však netýká pouze Američanů. V loňském roce si britská vláda nechala vypracovat stravovací strategii, ve snaze zlepšit kondici svých obyvatel. Právě Britové jsou označováni za jedny z nejobéznějších na světě, a to z důvodu, že spotřebují zhruba třikrát více cukru, než kolik je odborníky doporučováno.

Největším problém představují děti, ve věkové kategorii 10–11 let je totiž obézní hned pětina. „Musíme rozbít začarovaný kruh spojený s nezdravým jídlem. Výrobci je nacpou solí a cukrem, lidem to chutná, kupují ho a konzumují.

Výrobci se následně pakují a investují do výroby dalšího nezdravého jídla. Tady musí nastat změna, proto navrhujeme daň z cukru a soli. Ne proto, aby se jídlo zdražilo, ale abychom donutili jeho výrobce změnit receptury,“ uvedl autor návrhu, restauratér a spisovatel Henry Dimbleby.

Při jeho vypracovávání se inspiroval daní z cukru u nealkoholických nápojů z roku 2018. Výrobcům limonád, které obsahují více než 8 g cukru/100 ml, totiž vznikla povinnost platit daň ve výši v přepočtu 7 korun za litr.

Související články
Medicína 8.11.2024
Vědcům z Kalifornské univerzity v Irvine se podařilo zjistit, že ve střevech lidí, trpících Parkinsonovou chorobou, dochází ke stejným procesům jako v jejich mozku. Ty u nich v konečném důsledku vedou k nedostatku neurotransmiteru dopaminu, který způsobuje poruchy hybnosti. Přináší to naději, že by do budoucna mohlo být možné tento proces zastavit. Parkinsonova choroba je […]
Medicína 6.11.2024
Epigenetiku lze přirovnat k pohádkovým sudičkám. Stejně jako ony dovede jak zmírnit nepříznivý vliv genů, tak ho i zhoršit. Tím ale nekončí. Pamatuje i na zátěže, kterým čelili naši předci. Pak mají například děti žen, které zažily hladomor, silný sklon k obezitě. Epigenetické sudičky se ale mohou objevit i kdykoliv během života, pokud je okolnosti přivolají. Svou […]
Medicína 5.11.2024
Spánek je pro lidské tělo nesmírně důležitý. Většina lidí si uvědomuje, že potřebuje spát přiměřeně dlouho a jít do postele ve vhodnou dobu, přesto se podle toho velká část populace nechová. Nejrůznější poruchy spánku jsou tak doslova celosvětovou epidemií, trpí jimi 50 až 70 milionů lidí, u nás zhruba 70 % dospělé populace. Je naděje […]
Medicína 5.11.2024
Naši předchůdci trávili většinu dne pohybem. Nám se díky pokroku daří přežívat bez větší fyzické námahy. Sezením trávíme až deset hodin denně, pohyb se pak snažíme dohnat hodinou v posilovně. Naše tělo ale i celkové zdraví tím však velmi trpí. Jak by tedy měl vypadat ideální den pro zdraví? To popsali ve svém výzkumu australští […]
Medicína Objevy 4.11.2024
Nažloutlý, slabě zásaditý roztok bílkovin, elektrolytů a malých organických molekul plní obrovské množství funkcí. Je tekutým prostředím pro krvinky, transportuje vstřebané živiny nebo zabezpečuje imunitu. Plazma získaná z odběrů krve a plazmaferéz se užívá zejména k výrobě koncentrátů pro zástavu krvácení a očkovacích látek, nebo se podává přímo pacientům při zástavě krvácení či popáleninách. Její […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz