Domů     Medicína
Střevní bakterie mají vliv i na náš sexuální život
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 11.4.2023
Zdroj: Pixabay

Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život člověka. Jak k tomu dochází?.

Součástí střevní mikroflóry jsou mikroorganismy, které žijí v trávící soustavě člověka. V lidských střevech se nachází 1013 až 1014 bakterií, přičemž buněk lidského těla je asi 1013. To znamená, že je v našem těle stejně nebo desetkrát více bakterií než lidských buněk samotných.

V lidském střevě pak žije na 500 druhů bakterií, ty ve výsledku tvoří i 60 % hmotnosti stolice. Existuje 30 až 40 nejběžnějších bakterií, které jsou ve střevě zastoupeny nejhojněji, tvoří 99 % jeho obyvatel. Dále se tam nacházejí různé houby, prvoci a viry.

Vliv na trávení a imunitu

Mikroflóra souvisí se stravou i cvičením, velký vliv na ni mají léky, které užíváme, mění se i v reakci na imunoterapii či chemoterapii. Ačkoliv můžeme žít bez střevní mikroflóry, tyto mikroorganismy vykonávají řadu pro nás užitečných funkcí.

Fermentují nestrávené organické látky z potravy, například celulózu, na cukry, které pak mohou být tělem využity jako zdroj energie. Umožňují rovněž syntetizovat vitamíny B a K a enzymy potřebné k tvorbě vitaminu B12. Ne nadarmo se také říká, že až 70 % imunity těla se nachází ve střevech.

Mikroorganismy zde obsažené stimulují imunitní systém a řídí jeho fungování tím, že ovlivňují produkci bílých krvinek v kostní dřeni či ve slezině, působí rovněž protizánětlivě.

Střevní mikroflóra rovněž zamezuje růstu patogenních mikroorganismů, už jen svojí přítomností, případně produkcí antimikrobiálních látek. Dále pak syntetizují celou řadu biologicky aktivních látek, díky čemuž se významně podílejí na regulaci hormonů, neurotransmiterů a dalších významných látek v lidském těle.

Tím vším mohou pravděpodobně zasahovat i do lidské psychiky. Nyní vědci přicházejí se zjištěními, že existuje i souvislost mezi střevní mikroflórou a sexuální touhou či poruchami sexuálního života.

Zdroj: Wiki Commons

Za sníženou sexuální touhou hledej bakterii

Studie čínských odborníku z roku 2021, zveřejněná v časopise Journal of Medical Internet Research, dává do souvislosti střevní mikroflóru a nedostatek sexuální touhy u žen. Podle vědců mají ženy, které trpí poruchou snížení sexuální touhy (HSDD z anglického Hypoactive Sexual Desire Disorder) ve střevech výrazně nižší počet bakterií ze skupiny Ruminococcaceae a naopak zvýšené množství bakterií rodů Bifidobacterium a Lactobacillus ve srovnání se ženami, které touto poruchou netrpí.

Podle další čínské studie ze stejného roku, jež byla publikována v časopise Translational Andrology and Urology, se problémům nevyhnou ani muži. Střevní mikroflóra má podle ní vliv na poruchy erekce u mužů.

Konkrétně je na vině snížená rozmanitost mikroorganismů, které obývají střeva takto postižených mužů, přičemž současně v nich žije zvýšené množství bakterií rodu Streptococcus a Subdoligranulum.

Přímý či nepřímý vliv?

Odborníci ovšem upozorňují na fakt, že vliv stavu střevní mikroflóry na sexuální život nemusí být přímý. Již bylo prokázáno, že mikroorganismy, obývající střeva ovlivňují lidskou psychiku a s velkou pravděpodobností mohou stát i za rozvojem depresí.

Ty obvykle snižují sexuální touhu a libido. Střevní mikroflóra tak může ovlivňovat sexuální život i nepřímo. V každém případě stojí za to udržovat střevní mikroflóru zdravou.

Štítky:
reklama
Související články
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Říká se, že malé děti jsou jako houby, dokáží si velmi rychle osvojit nové dovednosti. Učení se novým věcem, zejména jazykům, je pro ně mnohem snazší než pro dospělé. Vědcům se nyní podařilo objasnit, co za tím stojí. Schopnost dětí rychle se učit novým věcem zaujala vědce, kteří se snaží přijít na to, proč tomu […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
V boji proti HIV zatím medicína nedosáhla velkých úspěchů. Připsat si může jen pár vyléčených, označované podle míst nemocnic jako berlínský, londýnský a düsseldorfský pacient. Všichni vyléčení trpěli současně rakovinou, a tak podstoupili transplantaci kostní dřeně – s vadou v genu nových buněk. Ta je zachránila, ale jde o metodu s tolika komplikacemi, že se […]
Myalgická encefalomyelitida neboli chronický únavový syndrom je na vzestupu, a zřejmě má co do činění i s takzvaným long covidem. Nejnovější studie přitom naznačují, že příčinu syndromu lze hledat ve změnách střevního mikrobiomu v důsledku virových infekcí. Chronický únavový syndrom (CFS z anglického chronic fatigue syndrome) je i dnes stigmatizovanou nemocí, ačkoliv jí jen u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz