V posledních letech byli netopýři nejčastěji spojováni s epidemií koronaviru. Nyní však vědeckou komunitu pobuřuje jiná skutečnost… jejich pozůstatky na prodej.
Jen v říjnu loňského roku se na nákupní platformě Etsy objevilo přes 500 nabídek mrtvých živočichů. Na konkurenčním eBay se jich podařilo zaznamenat 71. „Je to znepokojivé,“ uvedla k problematice odbornice na netopýry a profesorka na Queens College v New Yorku, Joanna Colemanová.
Podle jejího výzkumu vedeného ve spolupráci s Mezinárodní unií pro ochranu přírody byli netopýři propagováni jako halloweenské dekorace nebo netradiční vánoční dárky. Jednotlivým svátečním obdobím navíc odpovídalo také samotné aranžmá.
Ačkoli se povětšinou jednalo o zarámované exempláře s roztaženými křídly, Colemanové se na internetu naskytl pohled také na netopýři čepice, barety a podvazkové pásy nebo živočichy v malých rakvičkách.
Virtuální peklo
Nejčastěji byli inzerováni netopýři druhu Kerivoula hardwickii, žijící převážně na jihovýchodě Asie. Shodou okolností se navíc jedná o savce, kteří byli v roce 2019 Mezinárodním svazem ochrany přírody zařazeni na seznam kriticky ubývajících druhů.
Bohužel pro vědu jsou jeho „katem“ právě obchodníci se suvenýry, jelikož politika jednotlivých zemí se v otázce nelegálnosti odchytu a vývozu těchto živočichů dramaticky rozchází. Colemanová proto upozorňuje, že celková populace netopýrů může být v mnohem horším stavu, než se všeobecně předpokládá.
„Byly chvíle, kdy jsem se při ověřování záznamů zhroutila,“ prohlásila newyorská odbornice. Ačkoli jsou tito letci dlouhodobě prodáváni na trzích v místech jejich nejčastějšího výskytu – zejména pro maso, tradiční medicínu nebo coby suvenýr, on-line platformy tento nežádoucí trend pouze zesilují.
Další na seznamu…
Bohužel rozsah obchodu s netopýry nelze prozatím jednoznačně určit. Podle profesora ekologie a ochrany přírody na Národní autonomní univerzitě v Mexiku, Rodriga Medellína, jeho on-line část s každým dalším měsícem roste.
„Za posledních šest měsíců jsem spatřil mnoho reklam a více lidí za mnou přišlo s tím, co můžeme dělat? Jak to ovládneme a zastavíme?“ uvedl. Odborný tým proto neustále pracuje na tom, aby zjistil, jaké další druhy je možné na internetu pořídit.
Své soustředění směřují zejména k těch chráněným jako jsou například některé druhy kaloňů (Pteropus).
Více se dočtete v čísle 5/2023, které vychází 17. 4. 2023.