Domů     Příroda
Letci v ohrožení: Těla mrtvých netopýrů zaplavila eBay…
Zdroj: Unsplash, Nils Bouillard

V posledních letech byli netopýři nejčastěji spojováni s epidemií koronaviru. Nyní však vědeckou komunitu pobuřuje jiná skutečnost… jejich pozůstatky na prodej.

Jen v říjnu loňského roku se na nákupní platformě Etsy objevilo přes 500 nabídek mrtvých živočichů. Na konkurenčním eBay se jich podařilo zaznamenat 71. „Je to znepokojivé,“ uvedla k problematice odbornice na netopýry a profesorka na Queens College v New Yorku, Joanna Colemanová.

Podle jejího výzkumu vedeného ve spolupráci s Mezinárodní unií pro ochranu přírody byli netopýři propagováni jako halloweenské dekorace nebo netradiční vánoční dárky. Jednotlivým svátečním obdobím navíc odpovídalo také samotné aranžmá.

Ačkoli se povětšinou jednalo o zarámované exempláře s roztaženými křídly, Colemanové se na internetu naskytl pohled také na netopýři čepice, barety a podvazkové pásy nebo živočichy v malých rakvičkách.

Virtuální peklo

Nejčastěji byli inzerováni netopýři druhu Kerivoula hardwickii, žijící převážně na jihovýchodě Asie. Shodou okolností se navíc jedná o savce, kteří byli v roce 2019 Mezinárodním svazem ochrany přírody zařazeni na seznam kriticky ubývajících druhů.

Bohužel pro vědu jsou jeho „katem“ právě obchodníci se suvenýry, jelikož politika jednotlivých zemí se v otázce nelegálnosti odchytu a vývozu těchto živočichů dramaticky rozchází. Colemanová proto upozorňuje, že celková populace netopýrů může být v mnohem horším stavu, než se všeobecně předpokládá.

„Byly chvíle, kdy jsem se při ověřování záznamů zhroutila,“ prohlásila newyorská odbornice. Ačkoli jsou tito letci dlouhodobě prodáváni na trzích v místech jejich nejčastějšího výskytu – zejména pro maso, tradiční medicínu nebo coby suvenýr, on-line platformy tento nežádoucí trend pouze zesilují.

Další na seznamu…

Bohužel rozsah obchodu s netopýry nelze prozatím jednoznačně určit. Podle profesora ekologie a ochrany přírody na Národní autonomní univerzitě v Mexiku, Rodriga Medellína, jeho on-line část s každým dalším měsícem roste.

„Za posledních šest měsíců jsem spatřil mnoho reklam a více lidí za mnou přišlo s tím, co můžeme dělat? Jak to ovládneme a zastavíme?“ uvedl. Odborný tým proto neustále pracuje na tom, aby zjistil, jaké další druhy je možné na internetu pořídit.

Své soustředění směřují zejména k těch chráněným jako jsou například některé druhy kaloňů (Pteropus).

Více se dočtete v čísle 5/2023, které vychází 17. 4. 2023.

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz