Domů     Medicína
Studium biotechnologie učí, jak využít organismy a biomolekuly pro potřeby lidstva
Jan Zelenka 24.3.2023

O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené použití vděčíme rozvoji oboru biotechnologie..

foto: Pixabay

Výrobou kyseliny hyaluronové se jako jedna ze tří světově nejúspěšnějších firem zabývá česká firma Contipro. Její zakladatel a majitel Vladimír Velebný, sám absolvent biochemie na brněnské přírodovědecké fakultě, teď bude svoje zkušenosti předávat studentům a studentkám navazujícího magisterského programu Biotechnologie na Ústavu biochemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

„Kyselinu hyaluronovou získáváme pomocí biosyntézy. Využívají se k tomu bakterie z rodu, kam patří i bakterie spály, které ji samy syntetizují s cílem oklamat napadený organismus,“ prozradil Vladimír Velebný.

Kyselinu hyaluronovou popisuje jako šňůrku korálků dvou barev, která má schopnost vázat na sebe různé látky. „Funguje to tak, jako byste do nudlové polévky ponořili štětku na čištění lahví, na kterou se nachytají nudle, v našem případě třeba kolagen,“ vysvětluje Velebný.

Uplatnění absolventi

Studenti programu Biotechnologie absolvují praktickou výuku nejen v univerzitních laboratořích, ale i ve firmách, s nimiž přírodovědecká fakulta spolupracuje. Jednou z nich je právě Contipro. „Vypracovala jsem tam svou diplomovou práci, dali mi příležitost studovat vliv antiseptických látek na fagocytózu,“ vzpomíná absolventka Tereza Hromádková.

Možnost několikaměsíční stáže v tak úspěšné české firmě byla jedním z hlavních důvodů, proč ji tento obor zaujal. Nyní v Contipro pracuje už jako odborná asistentka a věnuje se například testování antiseptik v souvislosti s hojením ran.

Absolventi biotechnologie nacházejí uplatnění i v dalších biotechnologických firmách, ve výzkumu, vývoji i technologickém provozu. „Stejně tak se mohou ucházet o akademická místa na univerzitách a v ústavech akademie věd nebo výzkumných ústavech zaměřených na biochemicko-biotechnologický výzkum,“ upřesnila konzultantka programu Jitka Kašparovská.

foto: Pixabay

Interdisciplinární charakter biotechnologií

Program vychází z interdisciplinárního charakteru biotechnologií, jejichž společným jmenovatelem jsou metabolické přeměny realizované různými organismy. Důraz je kladen na výuku předmětů, které jsou obecným základem jakýchkoli biotechnologických procesů, jako je:

Bioinženýrství, kam patří například metody, procesy a zařízení s důrazem na realizaci v bioreaktorech, nebo genové technologie, ale i další technologie spojené s využitím kmenových a dalších živočišných buněk, rostlinná biotechnologie a biotechnologie ve farmacii a biomedicíně.

Studium navazujícího magisterského programu Biotechnologie přímo navazuje na bakalářský studijní program Biochemie, ale je otevřen i zájemcům příbuzných oborů. Zájemci se mohou hlásit až do 30. dubna prostřednictvím elektronické přihlášky zde.

Úspěšní absolventi pak jako jedni z mála na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity získají titul inženýr.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz