Domů     Medicína
Hraní na předpis: Nahradí farmaka mimozemšťan?
Zdroj: Pixabay

V minulosti byl čas strávený hraním her považován za jasnou prokrastinaci. V případě ADHD jde však podle neurologů o výjimečný způsob jak navodit hlubokou soustředěnost.

Rodiče dnes třináctiletého Owaina si diagnózu ADHD vyslechli v okamžiku, kdy chlapec nastoupil do školky. Byť byla jeho neposednost a častá roztěkanost léčena nejprve ergoterapií a farmaky, Owain byl ze svého stavu přesto zmatený, užívání silných léčiv mu navíc zhoršovalo migrény.

Záchranné lano

Velice netradičním řešením chlapcových obtíží se ukázala speciální počítačová hra od společnosti Akili, která dětem se stejnými problémy pomáhá s udržováním pozornosti.

„Hra byla navržena tak, aby podpořila kognitivní vývoj,“ uvedl ředitel bostonské firmy, Eddie Matucci. Pod její prospěšnost se dokonce podepsal samotný Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Zdroj: Akili Interactive

Těžké začátky…

Léčbu Owain započal v roce 2020, a to tříměsíčním programem, který sestával z 25minutového hraní denně. Stejný model se opakoval i v dalším roce. „Přiznal se, že to bylo trošku těžší, než si prvně představoval.

Rozuměl ale tomu, že to dělá pro zlepšení svého soustředění. Zůstal motivovaný i navzdory obtížím a frustraci, která s hraním byla spojená,“ popsala matka Kelsey Sihanourathová.

Ta si po každé synově „terapii“ zapisovala jeho pokroky a změny v chování, přičemž největší změnu zaznamenala v přípravě do školy, která se postupem času proměnila v plynulejší. Největší pokrok ale rodina zaznamenala na Owainově prospěchu.

Před samotným startem „počítačové léčby“ totiž v páté třídě propadl. Následně se však jeho pětky proměnily v jedničky a dvojky.

Eliminace rušivých elementů

Hra EndeavorRx má zastání také v komunitě neurologů, kteří se na vývoji rovněž podíleli. Právě díky tomu byla navržena tak, aby efektivně stimulovala oblasti mozku, jejichž úkolem je „udržovat pozornost“.

„Ukazuje se, že smyslové podněty skutečně mohou stimulovat přímo části mozku ovládající kognitivní funkce,“ popsal Martucci. Základní poselství hry je podle něj jasné – vytrénovat mozek tak, aby byl schopen multitaskingu a zároveň dokázal ignorovat rozptylující podněty.

Mimozemská pomoc

Virtuální provedení se přitom od běžných her prakticky neliší. Úkolem hráče je totiž ovládat malého mimozemšťana, se kterým společně zkoumá nové planety. S pomocí vznášedla navíc „dvojice“ sbírá specifické předměty.

Úpravu obtížnosti provádí aplikace sama, na základě toho, jak se pacientovi v reálném světě daří. Pokroky dítěte následně rodiče sledují s pomocí speciálního přístupového kódu.

Aktuálně je EndeavorRx dostupná pouze na lékařský předpis, a to na území Spojených států. Společnost Akili však v budoucnosti plánuje její spuštění také na území Evropy.

Zdroj: Akili Interactive

reklama
Související články
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální krvi tohoto malého živočicha strmě stoupá, jejich populace klesá. Dojde po 450 milionů letech jejich existence na Zemi k vyhubení ostrorepů?   Proces získávání jejich krvemízy není […]
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic.  Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových […]
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejspíš všichni. Pokud nám lékař předepíše lék, který na naše obtíže funguje, nevidíme důvod v něm nepokračovat do té doby, dokud tuto výhodu neztratí – tedy […]
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnózu vyslechne na 900 lidí, s mírnou převahou mužů. A prognóza? Ta se liší případ od případu. „Pro nádory postihující mozek a mozkové obaly je […]
Uhlí, které ze všech zfosilních paliv znečišťuje životní prostředí nejvíce, je pro lidské zdraví mnohem škodlivější, než se dosud myslelo. Emise z uhlí jsou spojeny s dvojnásobným rizikem úmrtí ve srovnání s jemnými částicemi z jiných zdrojů. Nová studie publikovaná tento týden v časopise Science zjistila, že počet úmrtí souvisejících s emisemi z uhelných elektráren […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz