Domů     Medicína
Hraní na předpis: Nahradí farmaka mimozemšťan?
Zdroj: Pixabay

V minulosti byl čas strávený hraním her považován za jasnou prokrastinaci. V případě ADHD jde však podle neurologů o výjimečný způsob jak navodit hlubokou soustředěnost.

Rodiče dnes třináctiletého Owaina si diagnózu ADHD vyslechli v okamžiku, kdy chlapec nastoupil do školky. Byť byla jeho neposednost a častá roztěkanost léčena nejprve ergoterapií a farmaky, Owain byl ze svého stavu přesto zmatený, užívání silných léčiv mu navíc zhoršovalo migrény.

Záchranné lano

Velice netradičním řešením chlapcových obtíží se ukázala speciální počítačová hra od společnosti Akili, která dětem se stejnými problémy pomáhá s udržováním pozornosti.

reklama

„Hra byla navržena tak, aby podpořila kognitivní vývoj,“ uvedl ředitel bostonské firmy, Eddie Matucci. Pod její prospěšnost se dokonce podepsal samotný Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Zdroj: Akili Interactive

Těžké začátky…

Léčbu Owain započal v roce 2020, a to tříměsíčním programem, který sestával z 25minutového hraní denně. Stejný model se opakoval i v dalším roce. „Přiznal se, že to bylo trošku těžší, než si prvně představoval.

reklama

Rozuměl ale tomu, že to dělá pro zlepšení svého soustředění. Zůstal motivovaný i navzdory obtížím a frustraci, která s hraním byla spojená,“ popsala matka Kelsey Sihanourathová.

Ta si po každé synově „terapii“ zapisovala jeho pokroky a změny v chování, přičemž největší změnu zaznamenala v přípravě do školy, která se postupem času proměnila v plynulejší. Největší pokrok ale rodina zaznamenala na Owainově prospěchu.

Před samotným startem „počítačové léčby“ totiž v páté třídě propadl. Následně se však jeho pětky proměnily v jedničky a dvojky.

Eliminace rušivých elementů

Hra EndeavorRx má zastání také v komunitě neurologů, kteří se na vývoji rovněž podíleli. Právě díky tomu byla navržena tak, aby efektivně stimulovala oblasti mozku, jejichž úkolem je „udržovat pozornost“.

reklama

„Ukazuje se, že smyslové podněty skutečně mohou stimulovat přímo části mozku ovládající kognitivní funkce,“ popsal Martucci. Základní poselství hry je podle něj jasné – vytrénovat mozek tak, aby byl schopen multitaskingu a zároveň dokázal ignorovat rozptylující podněty.

Mimozemská pomoc

Virtuální provedení se přitom od běžných her prakticky neliší. Úkolem hráče je totiž ovládat malého mimozemšťana, se kterým společně zkoumá nové planety. S pomocí vznášedla navíc „dvojice“ sbírá specifické předměty.

Úpravu obtížnosti provádí aplikace sama, na základě toho, jak se pacientovi v reálném světě daří. Pokroky dítěte následně rodiče sledují s pomocí speciálního přístupového kódu.

Aktuálně je EndeavorRx dostupná pouze na lékařský předpis, a to na území Spojených států. Společnost Akili však v budoucnosti plánuje její spuštění také na území Evropy.

Zdroj: Akili Interactive

reklama
Související články
Lamy mají jedinečný imunitní systém. Jejich protilátky jsou mnohem menší, než je tomu u jiných živočišných druhů, proto jsou stabilnější a snadněji zasáhnou svůj cíl, tedy cizorodé viry, uvnitř organismu. Stanou se nadějí lidstva v boji proti nemocem? Na to, že imunitní systém velbloudovitých, mezi které se řadí i lamy a alpaky, funguje jinak než lidský, […]
Mnoho žen zná zažívací potíže doprovázející menstruaci, které však mohou potrápit i mimo cyklus: nadýmání, zácpa či naopak průjem nebo pocit plnosti a tlaku v břiše. Ať už jde o následky dietního prohřešku, virózy nebo třeba stresu, měly by během několika dní polevit po začátku menstruace nebo po odstranění příčiny, úpravě jídelníčku a užití volně […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
Dva výzkumy zabývající se tématem, zda více peněz přináší lidem i větší pocit štěstí, přinesly protichůdná zjištění. Jejich tvůrci se proto rozhodli spojit síly a zjistit, jaká je skutečně pravda… Daniel Kahneman a Angus Deaton z Princestonské univerzity publikovali v roce 2010 svoji práci, ve které uváděli, že pocit každodenního štěstí roste s rostoucím příjmem, […]
Vlastně už jsou, i když zatím jen v laboratořích. Ale pokusy s nimi jsou tak úspěšné, že už chybí jediné – rozšíření do velikosti vhodné pro člověka, ne pouze pro drobné laboratorní myši. Se zraněním pod náplastí je to trochu jako s pověstnou Schrödingerovou kočkou. Dokud náplast nesundáte a nepodíváte se pod ní, nebudete vědět, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz