Domů     Příroda
Pracovní nástroje si papoušci kakadu nosí „do práce“ s sebou
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 14.2.2023
Zdroj: Wiki Commons

Schopnost používat nástroje je vlastní nejen lidem. Řada zvířat se naučila využívat nejrůznější pomůcky, které jim usnadňují lov, nebo jen zpříjemňují život. Jejich řady je nyní potřeba rozšířit i o papoušky kakadu, konkrétně o kakadua Goffinova, který je schopný si nosit nástroje, potřebné k získání nejrůznější semen, s sebou, jak ukázala nejnovější studie..

Kakadu Goffinův je menší, asi 32 cm vysoký, papoušek bílé barvy s malou chocholkou. Pochází z indonéského ostrova Tanimbar, který je součástí Moluckého souostroví a leží jihozápadně od Nové Guineje. Ostrov je velký asi jako Pardubický kraj, jen má pětkrát menší počet obyvatel.

Tito papoušci se živí ořechy, bobulemi, semeny a ovocem. U kakaduů chovaných v zajetí bylo zjištěno, že používají a vyrábějí si nástroje.

reklama

I u volně žijících papoušků bylo pozorováno, že mohou k extrakci semen z konkrétního ovoce použít až tři různé nástroje. Vědce však zajímalo, zda jde skutečně o soubor nástrojů, o nichž kakaduové vědí, že je všechny potřebují použít, nebo se u nich potřeba použití nového nástroje objeví, až podle toho, jak se úkol vyvíjí.

Evoluční biolog Antonio Osuna-Mascaró, z Univerzity veterinárního lékařství ve Vídni, si dal za cíl zjistit, zda jsou kakaduové skutečně schopni rozpoznat, kdy si práce vyžádá použití více než jednoho nástroje.

Lov na kešu oříšky

Osuna-Mascaró se při vymýšlení úkolu pro papoušky inspiroval šimpanzi z trojúhelníku Goualougo v severním Kongu, kteří používají nástroje k získávání termitů z termitišť. Postupují přitom ve dvou krocích.

reklama

Nejprve použijí tupý klacek k proražení díry do termitiště, do ní potom vloží zahnutý klacík, kterým vyloví termity. Pro kakaduy připravil tým vědců místo lovu termitů lov kešu oříšků. Krabička obsahovala kešu schované za průhlednou papírovou membránou, kterou museli ptáci nejprve prorazit, aby se k odměně dostali.

Zdroj: Pixabay

K tomu dostali dva nástroje, a to špejli na proražení díry a svisle přepůlené plastové brčko pro nabrání ořechu. Sedm z deseti testovaných papoušků se naučilo úspěšně získat kešu protržením membrány, dva kakaduové, Figaro a Fini, to dokonce dokázali na první pokus za pouhých 35 sekund.

Ve volné přírodě přitom takové chování ke získání potravy rozhodně nepotřebují, nejde tak v žádném případě o naučené chování. Každý kakadu navíc použil trochu jinou techniku.

Vědí, kolik nástrojů potřebují

Poté vědecký tým testoval schopnost kakaduů flexibilně měnit použití nástrojů v závislosti na situaci. Předložil jim proto krabičky s membránou i bez ní a k dispozici jim dal stejné nástroje jako předtím.

reklama

Evoluční biolog Osuna-Mascaró to okomentoval: „Kakaduové museli jednat podle problému; někdy byla potřeba sada nástrojů a někdy stačil pouze jeden nástroj.“ Všichni ptáci zvládli test v krátkém čase a dokázali rozpoznat, kdy stačí jeden nástroj a kdy jsou potřeba oba.

Někteří kakaduové se chovali během této fáze testu velmi zajímavě, jak popisuje biolog: „Když se rozhodovali, který nástroj použít jako první, vzali jeden nástroj, uvolnili ho, pak vzali druhý, uvolnili ho, vrátili se k prvnímu a tak dále.“ Ptáci, kteří se uchýlili k tomuto chování, dopadli v testech mnohem lépe než ostatní.

Tím ale testování neskončilo, vědci podrobili kakaduy ještě sérii náročnějších zkoušek. Aby se dostali k boxu s oříšky, museli vylézt vzhůru po krátkém žebříku s nástroji v zobáku, letět s nimi vodorovně i ve vertikálním letu. Přitom krabička s membránou je čekala jen někdy.

Set nástrojů pro kakadu

Někteří ptáci se naučili vždy nosit oba nástroje společně jako sadu, kdy špejli zasunuli do poloviny brčka, když jim byla předložena krabička s membránou. Jiní si naopak nejprve donesli jeden nástroj a až pak druhý, i když kvůli tomu museli absolvovat druhý let.

Kakadu Figaro si nosil vždy oba nástroje, bez ohledu na to, jaká krabička mu byla předložena. Alice Auersperg z Univerzity veterinárního lékařství ve Vídni, která se na studii podílela, k tomu říká: „Schopnosti papoušků z hlediska technického poznání a jejich obratnost při používání nástrojů byly dosud podceňovány a nedostatečně zkoumány.“.

Štítky:
reklama
Související články
Když byl výzkum inteligence ve zvířecí říši ještě v plenkách, domnívali se vědci, že výroba a používání nástrojů je schopnost, kterou oplývá jedině člověk. Pak ale slavná bioložka Jane Goodallová prokázala, že nástroje umí vyrábět a používat také šimpanzi, tím se vnímání zvířecí inteligence od základů změnilo… A v poslední době nové výzkumy prokazují, že schopnost vědomě […]
Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence u lidí, vedle zapomínání způsobuje také zmatenost a schopnost zabloudit i ve vlastním domě. Postihuje především osoby starší 65 let a činí je závislými na pomoci ostatních. Protože jsou si lidský a delfíní mozek podobné, zaměřili se nyní vědci na zkoumání, zda delfíni, kteří bez zjevných příčin uvízli na […]
Do fosilních paliv stále proudí větší objem finančních prostředků než do klimatických opatření, varuje nová zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Samotná fosilní infrastruktura, stávající i plánovaná, přitom hrozí brzy spotřebovat zbývající uhlíkový rozpočet pro zastavení oteplení na hranici 1,5 °C. Podle středních odhadů nové zprávy IPCC dojde k překročení tohoto limitu nejpozději […]
Seriál The Last Of Us, ve kterém důležitou roli hraje parazitická houba, je hitem poslední televizní sezóny. Že tvůrci seriálu měli slušné biologické znalosti, svědčí i nový objev, ke kterému došlo v Brazílii. Badatelé objevili v brazilském pralese parazitickou houbu, která je postrachem zdejších pavouků. Jedná se o celkem vzácný organismus a patří do skupiny […]
Příroda je umělec, který nespěchá. Se svými díly si dává na čas, ta však nakonec stojí za to. Takový Grand Canyon, známý útvar ležící na jihozápadě USA, vznikal 6 000 000 let. Těžko odhadnout, kolik vody zatím uplynulo v řece Colorado, která jej jako nástroj sochaře vytvořila. Grand Canyon neboli Velký kaňon je 446 kilometrů […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz