Domů     Příroda
Hrady řeckého ostrova Rhodos
Martin Macourek
od Martin Macourek 14.2.2023

komerční sdělení

Patříte mezi milovníky historie? Navštivte řecký ostrov Rhodos a užijte si dokonalou dovolenou plnou poznávání zdejších starobylých pevností a hradů!

 Rhodos patří mezi nejpůsobivější řecké ostrovy. Je tomu tak díky překrásným plážím, průzračnému moři a dechberoucí přírodě, ale také zdejším památkám. Naleznete tu různorodé antické stavby, křižácké pevnosti i byzantské chrámy a kláštery.

Níže vám přinášíme tipy na několik historických hradů, které můžete navštívit během své dovolené.

Palác velmistrů

Palác velmistrů se nachází ve staré části hlavního města Rhodos v severním cípu ostrova. Byl založen johanity jako jejich pevnost a sídlo velmistra řádu v roce 1309 a vybudován v gotickém stylu. V roce 1522 odtud byl rytířský řád vypuzen Osmany.

reklama

Vlivem času a událostí (např. v roce 1856 vybuchl střelný prach v muničním skladu po zásahu bleskem) zbyly z hradu bohužel jen ruiny. Ve 30. letech 20. století se však jeho restaurování chopili Italové, kteří zde plánovali vybudovat sídlo pro svého guvernéra kolonie.

Hrad tak získal dnešní podobu. Od roku 1988 je Palác velmistrů společně se Starým městem zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dnes je zde umístěno muzeum s expozicemi, které dokumentují život na ostrově jednak v období antiky, druhak za vlády johanitů.

Kritinia

Pozůstatky hradu Kritinia, který patří k největším johanistkým pevnostem na Rhodu, se nacházejí na severozápadním pobřeží ostrova mezi vesnicemi Kritinia a Kamiros Skala.

reklama

Hrad byl vybudován rytíři řádu johanitů v roce 1472 kvůli ochraně obyvatel před osmanským vojskem. Na vedení stavby se postupně podíleli: velmistr Giovanni Battista Orsini, Pierre d’Aubusson, Basilio Della Scuola a Fabrizio del Carretto, pod jehož vedením byl hrad v 16. století dokončen.

Monolithos

V západním cípu řeckého ostrova Rhodos, nedaleko vesnice Monolithos, se nachází trosky stejnojmenné johanitské pevnosti pocházející z 15. století. Její původní účel byl jasný – obrana ostrova před nájezdníky a kontrola námořních cest. Hrad nikdy nebyl dobyt, přesto z něj zbyly jen ruiny.

reklama

I tak je tu však krásně, neboť se můžete kochat výhledy do širokého okolí tvořeného zelenými svahy ostrova a Egejským mořem. A součástí areálu jsou i dvě malé kaple – sv. Pantaleona a sv. Jiří.

Asklipio

Více ve vnitrozemí, ve východní části ostrova Rhodos se nachází pozůstatky hradu Asklipio tyčící se na kopci nad stejnojmennou vesnicí. Stavba byla vybudována v roce 1479 a měla mohutné hradby a dvě strážní věže.

Oficiální vchod byl pouze jeden, ale staré legendy praví, že do pevnosti navíc vedl ještě tajný tunel z jednoho z domů ve vesnici, aby sem mohli její obyvatelé rychle utéct v případě nebezpečí. Do dnešních dní se bohužel dochovaly pouze zbytky vnějších zdí, impozantní vstup, část jihovýchodní věže a základy malých budov uvnitř hradu. A jak už tomu bývá, je odtud opět pěkný výhled do okolí.

Lindos

Nad starověkou vesnicí Lindos ční stejnojmenná, původně byzantská pevnost z 12. století, avšak v průběhu století 14. přestavěna johanity na křižácký hrad. Rytíři svatého Jana zde opravdu udělali mnoho změn a vylepšení, takže z původní stavby toho příliš nezbylo.

Do dnešních dnů se pak dochovala jen jihozápadní nárožní věž a západní věž Místodržitelského paláce. Z vesnice se sem můžete vypravit pěšky nebo na oslu.

Feraklos

U východního pobřeží Rhodu se nachází záliv Haraki a stejnojmenná vesnice, nad níž se vypíná zřícenina johanitského hradu Feraklos. Rytíři svatého Jana dobyli již existující pevnost počátkem 14. století a v průběhu 15. století ji zrekonstruovali a zmodernizovali.

Dnes jsou zde bohužel k vidění už jen zbytky hradeb, zdí a obranných věží. Místo však určitě stojí za to navštívit, neboť je odtud překrásný výhled.

reklama
Související články
Když byl výzkum inteligence ve zvířecí říši ještě v plenkách, domnívali se vědci, že výroba a používání nástrojů je schopnost, kterou oplývá jedině člověk. Pak ale slavná bioložka Jane Goodallová prokázala, že nástroje umí vyrábět a používat také šimpanzi, tím se vnímání zvířecí inteligence od základů změnilo… A v poslední době nové výzkumy prokazují, že schopnost vědomě […]
Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence u lidí, vedle zapomínání způsobuje také zmatenost a schopnost zabloudit i ve vlastním domě. Postihuje především osoby starší 65 let a činí je závislými na pomoci ostatních. Protože jsou si lidský a delfíní mozek podobné, zaměřili se nyní vědci na zkoumání, zda delfíni, kteří bez zjevných příčin uvízli na […]
Do fosilních paliv stále proudí větší objem finančních prostředků než do klimatických opatření, varuje nová zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Samotná fosilní infrastruktura, stávající i plánovaná, přitom hrozí brzy spotřebovat zbývající uhlíkový rozpočet pro zastavení oteplení na hranici 1,5 °C. Podle středních odhadů nové zprávy IPCC dojde k překročení tohoto limitu nejpozději […]
Seriál The Last Of Us, ve kterém důležitou roli hraje parazitická houba, je hitem poslední televizní sezóny. Že tvůrci seriálu měli slušné biologické znalosti, svědčí i nový objev, ke kterému došlo v Brazílii. Badatelé objevili v brazilském pralese parazitickou houbu, která je postrachem zdejších pavouků. Jedná se o celkem vzácný organismus a patří do skupiny […]
Příroda je umělec, který nespěchá. Se svými díly si dává na čas, ta však nakonec stojí za to. Takový Grand Canyon, známý útvar ležící na jihozápadě USA, vznikal 6 000 000 let. Těžko odhadnout, kolik vody zatím uplynulo v řece Colorado, která jej jako nástroj sochaře vytvořila. Grand Canyon neboli Velký kaňon je 446 kilometrů […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz