Domů     Příroda
Hrady řeckého ostrova Rhodos

komerční sdělení

Patříte mezi milovníky historie? Navštivte řecký ostrov Rhodos a užijte si dokonalou dovolenou plnou poznávání zdejších starobylých pevností a hradů!

 Rhodos patří mezi nejpůsobivější řecké ostrovy. Je tomu tak díky překrásným plážím, průzračnému moři a dechberoucí přírodě, ale také zdejším památkám. Naleznete tu různorodé antické stavby, křižácké pevnosti i byzantské chrámy a kláštery.

Níže vám přinášíme tipy na několik historických hradů, které můžete navštívit během své dovolené.

Palác velmistrů

Palác velmistrů se nachází ve staré části hlavního města Rhodos v severním cípu ostrova. Byl založen johanity jako jejich pevnost a sídlo velmistra řádu v roce 1309 a vybudován v gotickém stylu. V roce 1522 odtud byl rytířský řád vypuzen Osmany.

Vlivem času a událostí (např. v roce 1856 vybuchl střelný prach v muničním skladu po zásahu bleskem) zbyly z hradu bohužel jen ruiny. Ve 30. letech 20. století se však jeho restaurování chopili Italové, kteří zde plánovali vybudovat sídlo pro svého guvernéra kolonie.

Hrad tak získal dnešní podobu. Od roku 1988 je Palác velmistrů společně se Starým městem zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dnes je zde umístěno muzeum s expozicemi, které dokumentují život na ostrově jednak v období antiky, druhak za vlády johanitů.

Kritinia

Pozůstatky hradu Kritinia, který patří k největším johanistkým pevnostem na Rhodu, se nacházejí na severozápadním pobřeží ostrova mezi vesnicemi Kritinia a Kamiros Skala.

Hrad byl vybudován rytíři řádu johanitů v roce 1472 kvůli ochraně obyvatel před osmanským vojskem. Na vedení stavby se postupně podíleli: velmistr Giovanni Battista Orsini, Pierre d’Aubusson, Basilio Della Scuola a Fabrizio del Carretto, pod jehož vedením byl hrad v 16. století dokončen.

Monolithos

V západním cípu řeckého ostrova Rhodos, nedaleko vesnice Monolithos, se nachází trosky stejnojmenné johanitské pevnosti pocházející z 15. století. Její původní účel byl jasný – obrana ostrova před nájezdníky a kontrola námořních cest. Hrad nikdy nebyl dobyt, přesto z něj zbyly jen ruiny.

I tak je tu však krásně, neboť se můžete kochat výhledy do širokého okolí tvořeného zelenými svahy ostrova a Egejským mořem. A součástí areálu jsou i dvě malé kaple – sv. Pantaleona a sv. Jiří.

Asklipio

Více ve vnitrozemí, ve východní části ostrova Rhodos se nachází pozůstatky hradu Asklipio tyčící se na kopci nad stejnojmennou vesnicí. Stavba byla vybudována v roce 1479 a měla mohutné hradby a dvě strážní věže.

Oficiální vchod byl pouze jeden, ale staré legendy praví, že do pevnosti navíc vedl ještě tajný tunel z jednoho z domů ve vesnici, aby sem mohli její obyvatelé rychle utéct v případě nebezpečí. Do dnešních dní se bohužel dochovaly pouze zbytky vnějších zdí, impozantní vstup, část jihovýchodní věže a základy malých budov uvnitř hradu. A jak už tomu bývá, je odtud opět pěkný výhled do okolí.

Lindos

Nad starověkou vesnicí Lindos ční stejnojmenná, původně byzantská pevnost z 12. století, avšak v průběhu století 14. přestavěna johanity na křižácký hrad. Rytíři svatého Jana zde opravdu udělali mnoho změn a vylepšení, takže z původní stavby toho příliš nezbylo.

Do dnešních dnů se pak dochovala jen jihozápadní nárožní věž a západní věž Místodržitelského paláce. Z vesnice se sem můžete vypravit pěšky nebo na oslu.

Feraklos

U východního pobřeží Rhodu se nachází záliv Haraki a stejnojmenná vesnice, nad níž se vypíná zřícenina johanitského hradu Feraklos. Rytíři svatého Jana dobyli již existující pevnost počátkem 14. století a v průběhu 15. století ji zrekonstruovali a zmodernizovali.

Dnes jsou zde bohužel k vidění už jen zbytky hradeb, zdí a obranných věží. Místo však určitě stojí za to navštívit, neboť je odtud překrásný výhled.

Související články
Z nejnovější studie, která zmapovala výskyt planých rostlin na území Brna, vyplývá, že ve městě se vyskytuje 1 492 druhů planých nebo samovolně zplanělých rostlin, z nichž 255 patří mezi ohrožené druhy. Tým botaniků z Masarykovy univerzity pod vedením Zdeňky Lososové na studii pracoval více než 10 let a rozšíření druhů zdokumentoval na jednotlivých mapách. […]
Zkazky o tom, jak si zvířata promyšleně hledají rostliny, které jim uleví od neduhů, se tradují nejen mezi milovníky přírody. Dokonce i biologové už pár desítek let sledují, zda jde o nahodilé nebo cílené chování. Pozoruhodně dobře si pomocí přírodní medicíny dokážou poradit zejména šimpanzi. Americký biolog Michael Huffman od 80. let 20. století postupně […]
Kdyby jim chyběl jen mozek! Medúzy působí, že na ně evoluce zapomněla. Nedostaly od přírody ani pořádný nervový systém, o chybějícím srdci nebo žaludku nemluvě. Jejich průhledná těla skutečně neskrývají žádný fígl přírody. Přesto jsou medúzy překvapivě schopny učit se ze svých omylů. Co vlastně takový živočich na samém počátku vývoje nervové soustavy dokáže vnímat? […]
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation. […]
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzách. Také mohou nastat situace, kdy jsou podrážděné, a to pak samice střílejí mušlemi po jiných chobotnicích, častěji však po samcích. V mnoha ohledech jsou nám, lidem, velmi podobné, a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz