Domů     Příroda
Hrady řeckého ostrova Rhodos

komerční sdělení

Patříte mezi milovníky historie? Navštivte řecký ostrov Rhodos a užijte si dokonalou dovolenou plnou poznávání zdejších starobylých pevností a hradů!

 Rhodos patří mezi nejpůsobivější řecké ostrovy. Je tomu tak díky překrásným plážím, průzračnému moři a dechberoucí přírodě, ale také zdejším památkám. Naleznete tu různorodé antické stavby, křižácké pevnosti i byzantské chrámy a kláštery.

Níže vám přinášíme tipy na několik historických hradů, které můžete navštívit během své dovolené.

Palác velmistrů

Palác velmistrů se nachází ve staré části hlavního města Rhodos v severním cípu ostrova. Byl založen johanity jako jejich pevnost a sídlo velmistra řádu v roce 1309 a vybudován v gotickém stylu. V roce 1522 odtud byl rytířský řád vypuzen Osmany.

Vlivem času a událostí (např. v roce 1856 vybuchl střelný prach v muničním skladu po zásahu bleskem) zbyly z hradu bohužel jen ruiny. Ve 30. letech 20. století se však jeho restaurování chopili Italové, kteří zde plánovali vybudovat sídlo pro svého guvernéra kolonie.

Hrad tak získal dnešní podobu. Od roku 1988 je Palác velmistrů společně se Starým městem zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dnes je zde umístěno muzeum s expozicemi, které dokumentují život na ostrově jednak v období antiky, druhak za vlády johanitů.

Kritinia

Pozůstatky hradu Kritinia, který patří k největším johanistkým pevnostem na Rhodu, se nacházejí na severozápadním pobřeží ostrova mezi vesnicemi Kritinia a Kamiros Skala.

Hrad byl vybudován rytíři řádu johanitů v roce 1472 kvůli ochraně obyvatel před osmanským vojskem. Na vedení stavby se postupně podíleli: velmistr Giovanni Battista Orsini, Pierre d’Aubusson, Basilio Della Scuola a Fabrizio del Carretto, pod jehož vedením byl hrad v 16. století dokončen.

Monolithos

V západním cípu řeckého ostrova Rhodos, nedaleko vesnice Monolithos, se nachází trosky stejnojmenné johanitské pevnosti pocházející z 15. století. Její původní účel byl jasný – obrana ostrova před nájezdníky a kontrola námořních cest. Hrad nikdy nebyl dobyt, přesto z něj zbyly jen ruiny.

I tak je tu však krásně, neboť se můžete kochat výhledy do širokého okolí tvořeného zelenými svahy ostrova a Egejským mořem. A součástí areálu jsou i dvě malé kaple – sv. Pantaleona a sv. Jiří.

Asklipio

Více ve vnitrozemí, ve východní části ostrova Rhodos se nachází pozůstatky hradu Asklipio tyčící se na kopci nad stejnojmennou vesnicí. Stavba byla vybudována v roce 1479 a měla mohutné hradby a dvě strážní věže.

Oficiální vchod byl pouze jeden, ale staré legendy praví, že do pevnosti navíc vedl ještě tajný tunel z jednoho z domů ve vesnici, aby sem mohli její obyvatelé rychle utéct v případě nebezpečí. Do dnešních dní se bohužel dochovaly pouze zbytky vnějších zdí, impozantní vstup, část jihovýchodní věže a základy malých budov uvnitř hradu. A jak už tomu bývá, je odtud opět pěkný výhled do okolí.

Lindos

Nad starověkou vesnicí Lindos ční stejnojmenná, původně byzantská pevnost z 12. století, avšak v průběhu století 14. přestavěna johanity na křižácký hrad. Rytíři svatého Jana zde opravdu udělali mnoho změn a vylepšení, takže z původní stavby toho příliš nezbylo.

Do dnešních dnů se pak dochovala jen jihozápadní nárožní věž a západní věž Místodržitelského paláce. Z vesnice se sem můžete vypravit pěšky nebo na oslu.

Feraklos

U východního pobřeží Rhodu se nachází záliv Haraki a stejnojmenná vesnice, nad níž se vypíná zřícenina johanitského hradu Feraklos. Rytíři svatého Jana dobyli již existující pevnost počátkem 14. století a v průběhu 15. století ji zrekonstruovali a zmodernizovali.

Dnes jsou zde bohužel k vidění už jen zbytky hradeb, zdí a obranných věží. Místo však určitě stojí za to navštívit, neboť je odtud překrásný výhled.

Související články
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation. […]
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzách. Také mohou nastat situace, kdy jsou podrážděné, a to pak samice střílejí mušlemi po jiných chobotnicích, častěji však po samcích. V mnoha ohledech jsou nám, lidem, velmi podobné, a […]
Už v 70. letech 20. století se většina vědců shodla na tom, že Tyrannosaurus rex byl pravděpodobně stejně chytrý jako moderní plazi. V loňském roce však přišla brazilská neurovědkyně Suzana Herculano-Houzelová s tvrzením, že dinosauři byli chytří spíše jako moderní opice. Kde je pravda? Ke studiu mozku dávno vyhynulých zvířat, jako jsou dinosauři, používají vědci […]
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o tom, zda se losi v horách usadí natrvalo, nebo zda pouze migrují. „Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento […]
Změna klimatu dle expertů povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů, které však na nové „obyvatele“ nejsou připravené. Podle nejnovější studie se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí postupně přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy. V odborné práci, která byla publikována v žurnálu Lancet Planetary Health, vědci modelovali geografické rozšíření 209 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz