Skupina jihočeských vědců a studentů se vydala na expedici do Dakaru a do Národního parku Niokolo-Koba v Senegalu, který je plošně největší chráněnou rezervací v západní Africe. Navázala na předchozí výzkumné a výukové výjezdy z let 2018 a 2019, které vedly k úzké spolupráci mezi Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích a Univerzitou Cheikh Anta Diop v Dakaru, která je největší a nejvýznamnější vysokou školou regionu..
Skupina archeologů, botaniků a geografů se zde školí v rámci programu Erasmus Plus v senegalských metodách etnobotaniky, geografie a historie tradičně žijících vesnických komunit afrického vnitrozemí, které si ještě dodnes uchovávají zvyky a způsob života osvědčený v předchozích staletích a které si zachovaly i některé prvky animistické víry, postupně mizící do nenávratna.
Čeští vědci naopak přinesli africkým kolegům znalosti soudobých špičkových metod, založených na analýzách přírodního prostředí, geochemie a archeobotanického materiálu. Vzájemná výměna poznatků proběhla v pondělí společným seminářem, kde se diskutovaly dosavadní výsledky z předchozích expedic, např. chemické analýzy půdy ze živých i zaniklých vesnic v okolí a uvnitř národního parku Niokolo-Koba, který vznikal v padesátých a šedesátých letech minulého století.
V příštích dvou týdnech bude společný česko-senegalský tým kompletovat odběr vzorků půdy ve vesnicích a sledovat distribuci kulturně významných druhů dřevin souvisejících s vnitřním uspořádáním vesnic.
Češi se budou školit v etnobotanickém systému od svých senegalských kolegů, na oplátku nabídnou svoje znalosti moderních analytických metod.
Jaromír Beneš, Tereza Majerovičová