Domů     Zajímavosti
Jak na srovnání půjček online?
Martin Macourek
od Martin Macourek 7.2.2023

komerční sdělení

Peníze jsou pro nás nepostradatelné, pořizujeme si za ně základní věci, bez kterých se neobejdeme. I když se snažíme šetřit, můžeme se dostat do situace, kdy s nimi nevyjdeme, přesto potřebujeme koupit třeba novou pračku, zaplatit za opravu střechy nebo pořídit něco do domácnosti.

Řešením pak může být půjčka. Jak vybrat tu nejvýhodnější?

Půjčka je dnes poměrně běžná věc

Ještě nedávno jsme se báli říct, že o půjčce vůbec uvažujeme, natož že jsme si vážně půjčili. Doba se ale mění, dneska už půjčka není žádná ostuda. Je ale třeba si uvědomit, že ty půjčené peníze musíme vrátit, a s nějakými úroky navíc. Neměli bychom si tedy půjčovat na kde co, ale jen na životně důležité věci.

Kde si můžeme půjčit?

Půjčky poskytují bankovní i nebankovní instituce, stačí se podívat na televizi, do novin, poslouchat rozhlas.

reklama

Ze všech směrů se na nás valí tipy na to, kde si půjčit a jak výhodné to bude. Jenže kterou z nich zvolit, když všechny o sobě tvrdí vlastně totéž?

Když už si potřebujete půjčit, je lepší dát přednost bankovní instituci před tou nebankovní.

Podmínky se u jednotlivých společností liší, banky jsou ale přece jenom důvěryhodnější. Podléhají dozoru ČNB, jejich předností je i nižší úrok. Musíte ale počítat s tím, že vaši bonitu si předem prověří.

Nebankovní instituce podléhají jen obecné legislativě, nepodrobí vás takovému zkoumání, takže se snadno stane, že se dostanete do dluhové pasti. A to je pak problém.

Jak vybrat tu pravou půjčku?

Při výběru půjčky je dobré dát na doporučení a osobní zkušenost někoho, kdo si už půjčoval a má s danou bankou nebo jinou společností zkušenost.

Kromě toho byste se měli zaměřit na několik parametrů:

Výše splátky – Kolik si můžete z měsíčního rozpočtu dovolit uvolnit? Splátka je rozdělena na dvě části, úrok a úmor. Úmorem se rozumí splátka jistiny, úrokem odměna věřiteli za to, že vám půjčil.

Doba splácení – Jak dlouho budete půjčku splácet?

Úroky

Poplatky

Mnozí z nás se orientují hlavně podle výše úroků, jenže řeknou vám úroky všechno? Vyčtete z nich, kolik na půjčce přeplatíte? Můžete díky nim půjčky porovnat? Na všechny otázky je stejná odpověď, a to NE. Tak jak se tedy v půjčkách orientovat? Podle RPSN.

reklama

RPSN je zkráceně roční procentní sazba nákladů, která vám jasně ukáže celkové náklady na úvěr, a tím umožní porovnání půjček. Kromě úroku jsou v RPSN totiž zahrnuty i další položky, například poplatek za správu úvěru, poplatek za vedení účtu, administrativní poplatek za poskytnutí úvěru, pojištění schopnosti splácet nebo poplatek za převod peněžních prostředků. Platí přitom, že čím je RPSN nižší, tím je úvěr výhodnější.

Víte, že díky RPSN zvládnete půjčky porovnat i online?

Nemusíte nikam chodit, stačí si otevřít srovnávač půjček, vyplnit pár údajů a za pár minut budete mít jasno. Pěkně z pohodlí domova nebo kanceláře.

reklama
Související články
Prokrastinace představuje fenomén odkládání plnění povinností a úkolů. Místo toho se člověk raději věnuje nedůležité činnosti, nebo přímo nicnedělání. Rozhodně si však při ní neodpočinete, nestojí za ní ale ani lenost. Co ji způsobuje a jak s ní zatočit? Podle odborníků je prokrastinace výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů, zejména těch náročných a […]
Večeře v rodinném kruhu jsou příjemným zakončením dne, příležitost se uvolnit a popovídat si se svými blízkými. I když je Češi milují, každý den si je dopřává jen 9 % rodin. Alespoň třikrát týdně pak 60 % rodin. Společné večeře přitom přinášejí spoustu výhod, včetně zdravotních. Třeba… Nejnovější průzkum uskutečněný v září tohoto roku American Heart Association, […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
Neodvratitelná je sudba vysychajícího Aralského jezera. Z kdysi obří vodní plochy zůstal jen malý pozůstatek na kazašské straně hranice. Zcela stejný osud však hrozí i dalším jezerům – mezi nimi i Urmijskému jezeru v Íránu, které bývalo největším jezerem na Blízkém východě. Voda v bezodtokém jezeře, které mělo dříve rozlohu 5000 km2 jako Ústecký kraj, ubývá nepřetržitě od […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz