Domů     Příroda
Pomocí satelitů vědci na Antarktidě odhalili kolonii tučňáků císařských
Martin Janda 22.1.2023

Nově objevená kolonie o počtu pěti set ptáků se nachází v odlehlé oblasti kontinentu. Celkový počet známých hnízdišť tučňáků císařských na pobřeží Antarktidy se tak zvýšil na 66.

Pomocí satelitních snímků jedné z nejodlehlejších a nejnepřístupnějších oblastí Antarktidy byla odhalena dosud neznámá kolonie tučňáků císařských. „Je to vzrušující objev,“ řekl Dr. Peter Fretwell z British Antarctic Survey, který výzkum vedl.

„Avšak stejně jako mnoho jiných nedávno objevených lokalit je i tato kolonie malá a nachází se v oblasti, která je silně postižena nedávným úbytkem mořského ledu.“.

Tučňáci císařští jsou jediní z rodiny tučňáků, kteří se rozmnožují na mořském ledu a nikoli na souši. Vyskytují se v oblastech, které je velmi obtížné studovat, protože jsou odlehlé, nepřístupné a mohou zde panovat teploty až -60 °C.

Pro vědce dosud neznámá kolonie v západní Antarktidě byla objevena pomocí snímků evropské družice Copernicus Sentinel-2 a následně potvrzena na snímcích s vysokým rozlišením ze satelitu Maxar WorldView-3.

Snímek objeveného hnízdiště

Tučňáci potřebují, aby led, na kterém se pohybují, vydržel mezi dubnem a zářím a mláďata tak měla čas na nabrání sil. „Pokud se led rozpadne dříve, mláďata spadnou do vody a utopí se nebo zmrznou,“ řekl Fretwell.

Přímý vliv na přežití tučňáků má také velikost jejich kolonií, protože se ptáci shlukují, aby se ochránili před zimními bouřemi. „Většina tučňáků císařských nikdy v životě neuvidí člověka, ale to, co děláme na druhé straně světa, je pomalu zabíjí,“ řekl Fretwell.

Předchozí výzkumy předpověděly, že pokud nebudou přijata další opatření ke snížení emisí skleníkových plynů, do konce století zanikne 90 % známých kolonií. A Fretwell uvedl, že kromě omezení globálního oteplování lze pro zmírnění tohoto dopadu udělat jen málo.

„Můžeme se pokusit chránit loviště tučňáků zákazem rybolovu,“ řekl. „Ale popravdě řečeno, je to globální problém a nelze se na něj dívat v místním měřítku.“.

Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz