Domů     Medicína
Účinná aplikace proti tinnitu hlásí 65% úspěšnost
Zdroj: Pixabay

Svým průběhem připomíná flétnový koncert – až na to, že tento nikdy neskončí. Nepříjemné pískání, šumění nebo hučení v uších postihuje zhruba 749 milionů lidí na celém světě. Ačkoli účinná léčba prozatím neexistuje, nejnovější terapie v sobě ukrývá slušný potenciál….

Alespoň jednou se s nepříjemnými zvuky v uších setkalo 50 % z nás. Povětšinou však šlo o následek poslechu hlasité hudby nebo návštěvy extrémně hlučného prostředí, který do pár minut či hodin zmizel. V případě chronického tinnitu se však potíže pravidelně opakují a znepříjemňují život.

Kromě bolestí hlavy může stát i za poruchami soustředění, únavou nebo poruchami spánku.

Nepříjemný fantom

„Pacienti tyto negativně vnímané zvuky označují jako pískání, zvonění, šumění, hučení, bručení, bzučení, syčení, tikání, cvaknutí, mlasknutí či jízdu lokomotivy. Tyto ‚zvuky‘ ale ve skutečnosti většinou neexistují,“ uvádí odborníci z Thomayeovy nemocnice.

Až dosud proto ušní šelesty patřily k civilizačním onemocněním se subjektivními příznaky, se kterým byli pacienti nuceni se naučit žít, jelikož současná medicína umí celkový průběh pouze mírnit nikoli jej definitivně vyřešit.

(R)evoluce v léčbě

V loňském roce se však vědcům z Aucklandské univerzity na Novém Zélandu podařilo úspěšně otestovat terapii spočívající v zapojení mobilních telefonů. V rámci studie bylo 61 dobrovolníků rozděleno do dvou skupin.

Zatímco 31 z nich využívalo aktuální novinku – digitální polyterapeutický přístup, na zbylou část připadla poměrně populární aplikace pro „bílý šum“.

Slyším, že nic neslyším

K vyhodnocení došlo po 12 týdnech, kdy polyterapeutická skupina vykazovala z klinického hlediska významné zlepšení, u kontrolní skupiny zůstával stav a intenzita obtíží po celou dobu neměnný. „Zlepšení zaznamenalo 65 % účastníků, některým to opravdu změnilo život,“ prohlásil Phil Sanders, jež se na vývoji nové terapie podílel.

„To je významnější úspěch než některé naše dřívější práce a pravděpodobně to bude mít přímý dopad na budoucí léčbu tinnitu,“ upřesnil.

Více se dočtete v novém vydání 21. STOLETÍ, které vychází již v pondělí 16. ledna 2023. 

reklama
Související články
Píše se rok 2023 a lidstvo znovu stojí na prahu technologické revoluce. Tentokrát s umělou inteligentní tváří. Zatímco nedávno AI bodovala na sociálních sítích, dnes dobývá průmysl i medicínu… Žijeme v době, kdy jsme každý den zahlceni desítkami a stovkami nových dat. Není však v našich silách je všechna zpracovat. A v medicíně to platí dvojnásob. […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz