Domů     Medicína
Účinná aplikace proti tinnitu hlásí 65% úspěšnost
Zdroj: Pixabay

Svým průběhem připomíná flétnový koncert – až na to, že tento nikdy neskončí. Nepříjemné pískání, šumění nebo hučení v uších postihuje zhruba 749 milionů lidí na celém světě. Ačkoli účinná léčba prozatím neexistuje, nejnovější terapie v sobě ukrývá slušný potenciál….

Alespoň jednou se s nepříjemnými zvuky v uších setkalo 50 % z nás. Povětšinou však šlo o následek poslechu hlasité hudby nebo návštěvy extrémně hlučného prostředí, který do pár minut či hodin zmizel. V případě chronického tinnitu se však potíže pravidelně opakují a znepříjemňují život.

Kromě bolestí hlavy může stát i za poruchami soustředění, únavou nebo poruchami spánku.

Nepříjemný fantom

„Pacienti tyto negativně vnímané zvuky označují jako pískání, zvonění, šumění, hučení, bručení, bzučení, syčení, tikání, cvaknutí, mlasknutí či jízdu lokomotivy. Tyto ‚zvuky‘ ale ve skutečnosti většinou neexistují,“ uvádí odborníci z Thomayeovy nemocnice.

Až dosud proto ušní šelesty patřily k civilizačním onemocněním se subjektivními příznaky, se kterým byli pacienti nuceni se naučit žít, jelikož současná medicína umí celkový průběh pouze mírnit nikoli jej definitivně vyřešit.

(R)evoluce v léčbě

V loňském roce se však vědcům z Aucklandské univerzity na Novém Zélandu podařilo úspěšně otestovat terapii spočívající v zapojení mobilních telefonů. V rámci studie bylo 61 dobrovolníků rozděleno do dvou skupin.

Zatímco 31 z nich využívalo aktuální novinku – digitální polyterapeutický přístup, na zbylou část připadla poměrně populární aplikace pro „bílý šum“.

Slyším, že nic neslyším

K vyhodnocení došlo po 12 týdnech, kdy polyterapeutická skupina vykazovala z klinického hlediska významné zlepšení, u kontrolní skupiny zůstával stav a intenzita obtíží po celou dobu neměnný. „Zlepšení zaznamenalo 65 % účastníků, některým to opravdu změnilo život,“ prohlásil Phil Sanders, jež se na vývoji nové terapie podílel.

„To je významnější úspěch než některé naše dřívější práce a pravděpodobně to bude mít přímý dopad na budoucí léčbu tinnitu,“ upřesnil.

Více se dočtete v novém vydání 21. STOLETÍ, které vychází již v pondělí 16. ledna 2023. 

Související články
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
O málokteré nemoci můžeme říct, že se s ní setkáváme denně, a pokud se netýká přímo vás, pak jistě někoho z blízkého okolí. Statistika mluví jasně – každý osmý člověk na světě je obézní, každý třetí trpí nadváhu. Její léčba se po celou historii rovnala boji s větrnými mlýny, v posledních letech se ale karta obrací. Žádnou magickou pilulku […]
Na první pohled se může zdát, že jde o obyčejnou únavu… Může však jít i o život. Ačkoli patří Myasthenia gravis k nejčastějším a zároveň nejnebezpečnějším svalovým onemocněním, o jeho existenci ví laická i odborná veřejnost stále velmi málo Podle předsedkyně pacientské organizace MYGRA, Miriam Křivkové, se přitom může objevit v řádu několika minut. „Tělo se […]
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí na přežití staly železné plíce. Jako železné plíce se označuje ventilátor s negativním tlakem. Jedná se o válec, v němž pacient leží […]
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena první transplantace pupečníkové krve v České republice. Dětský pacient, trpící závažnou nemocí, dostal díky krvetvorným kmenovým buňkám z pupečníkové krve od sourozence šanci na uzdravení. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz