Domů     Medicína
Účinná aplikace proti tinnitu hlásí 65% úspěšnost
Zdroj: Pixabay

Svým průběhem připomíná flétnový koncert – až na to, že tento nikdy neskončí. Nepříjemné pískání, šumění nebo hučení v uších postihuje zhruba 749 milionů lidí na celém světě. Ačkoli účinná léčba prozatím neexistuje, nejnovější terapie v sobě ukrývá slušný potenciál….

Alespoň jednou se s nepříjemnými zvuky v uších setkalo 50 % z nás. Povětšinou však šlo o následek poslechu hlasité hudby nebo návštěvy extrémně hlučného prostředí, který do pár minut či hodin zmizel. V případě chronického tinnitu se však potíže pravidelně opakují a znepříjemňují život.

Kromě bolestí hlavy může stát i za poruchami soustředění, únavou nebo poruchami spánku.

Nepříjemný fantom

„Pacienti tyto negativně vnímané zvuky označují jako pískání, zvonění, šumění, hučení, bručení, bzučení, syčení, tikání, cvaknutí, mlasknutí či jízdu lokomotivy. Tyto ‚zvuky‘ ale ve skutečnosti většinou neexistují,“ uvádí odborníci z Thomayeovy nemocnice.

reklama

Až dosud proto ušní šelesty patřily k civilizačním onemocněním se subjektivními příznaky, se kterým byli pacienti nuceni se naučit žít, jelikož současná medicína umí celkový průběh pouze mírnit nikoli jej definitivně vyřešit.

(R)evoluce v léčbě

V loňském roce se však vědcům z Aucklandské univerzity na Novém Zélandu podařilo úspěšně otestovat terapii spočívající v zapojení mobilních telefonů. V rámci studie bylo 61 dobrovolníků rozděleno do dvou skupin.

Zatímco 31 z nich využívalo aktuální novinku – digitální polyterapeutický přístup, na zbylou část připadla poměrně populární aplikace pro „bílý šum“.

Slyším, že nic neslyším

K vyhodnocení došlo po 12 týdnech, kdy polyterapeutická skupina vykazovala z klinického hlediska významné zlepšení, u kontrolní skupiny zůstával stav a intenzita obtíží po celou dobu neměnný. „Zlepšení zaznamenalo 65 % účastníků, některým to opravdu změnilo život,“ prohlásil Phil Sanders, jež se na vývoji nové terapie podílel.

reklama

„To je významnější úspěch než některé naše dřívější práce a pravděpodobně to bude mít přímý dopad na budoucí léčbu tinnitu,“ upřesnil.

Více se dočtete v novém vydání 21. STOLETÍ, které vychází již v pondělí 16. ledna 2023. 

reklama
Související články
Herbář zdraví nezajímají písmena, bylinky se na abecedu dívají skrze listy. Je jedno, jestli jde o jetel, kozlík nebo křídlatku. To nejzákladnější je, aby rostliny prospívaly… V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Ve 26. díle našeho seriálu o […]
Podle vědců z Kodaňské univerzity může šálek kávy s mlékem prospět vašemu zdraví. Obsahuje totiž kombinaci proteinů a antioxidantů, která zvyšuje obranyschopnost organismu. Jak to funguje? Reakcí našeho organismu na poškození, případně napadení viry, bakteriemi a parazity, je zánět. Už lékaři ve starověkém Římě, konkrétně lékař Aulus Cornelius Celsus (25 př. n. l. –50 n. […]
Koktavost, nazývaná odborně balbuties či balbutismus, je řečová vada, která jen v Česku trápí desítky tisíc lidí, odhady hovoří až o dvou stech tisících. Ačkoliv člověka v zásadě nikterak neomezuje v běžných životních úkonech, co se týče domácnosti a povětšinou i práce, v sociálních kruzích může znamenat značný handicap. Efektivní léčba nebyla dosud odhalena a v současnosti funguje především […]
Ze všech lidských poruch patří k těm nejprobádanějším. Její podstatou je neustálý souboj mezi mozkem a emocionálně silnými podněty, který lidský hardware nemá šanci vyhrát. Neurovývojový syndrom, známý spíše pod zkratkou ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), o sobě totiž dává vědět již v raném věku dítěte, kdy se pomalu stává nepřítelem číslo jedna. Za jeho […]
Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás. Zatímco mezi laickou veřejností vzbuzuje tento fenomén více otázek než odpovědí, čeští vědci možná našli k záhadě klíč Zatímco parapsychologové věří, že déjà vu souvisí se zážitky z našich minulých životů nebo s nadpřirozenými schopnostmi, odborná veřejnost stále zůstává u holých faktů a výzkumu. Ta (ne)dominantní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz