Domů     Medicína
Cesta k léku na rakovinu? Čeští vědci navazují na odkaz slavného krajana
Zdroj: Pixabay

Antonín Holý patří mezi nejvýznamnější české vědce 20. století. Tým pod jeho vedením objevil mnoho typů antivirotik, která se dnes využívají například k léčbě HIV, hepatitidy typu B nebo oparů.

Na jeho odkaz navazují vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. V současné době zde vyvíjejí látku, která by se mohla stát základem léku na rakovinu..

Objev, který může v budoucnu změnit léčbu rakoviny, učinil tým pod vedením Lukáše Tenory a Pavla Majera před sedmi lety. Podařilo se jim vyvinout látku nazvanou DRP-104, která v nádorech uvolňuje antimetabolit DON.

Ten zastavuje buněčný metabolismus glutaminu, což je klíčový zdroj dusíku, který rakovinné buňky potřebují k růstu.

První pacient dostal látku vyvinutou v Česku před dvěma lety. Od té doby ji otestovalo několik desítek pacientů postižených nejvážnějšími druhy rakoviny a látka momentálně prochází ve Spojených státech první fází klinických testů, která by měla skončit příští rok.

Minimální šance na úspěch

„Možná se povede a budeme slavní, anebo to skončí v zapomnění. Riziko neúspěchu je obrovské,“ podotýká Majer. Varuje přitom, že šance na úspěch je při vývoji nového druhu léčiva sotva 10 procent. V laboratoři se všechna potenciální léčiva vyrábí a testují bez pomocí robotů.

Kromě nového druhu antimetabolitických látek pracují i na migrastatikách, což jsou látky léčící rakovinu tím, že zabraňují pohybu rakovinných buněk v těle a vytváření metastáz.

Úzká spolupráce s Izraelem

České medicínské špičky rovněž v oboru vývoje nových léků navázaly spolupráci s izraelskými vědci. Série přednášek odborníků na vývoj léčiv z Česka i Izraele, která probíhala na VŠCHT v Praze, si kladla za cíl prohloubit vzájemnou spolupráci vědeckých kapacit při nových projektech.

Ústav organické chemie a biochemie si slibuje účinnou vzájemnou pomoc zejména od izraelských kolegů z Weizmannova institutu, což je jedno z 10 nejprestižnějších vědeckých pracovišť světa.

„Jsme velmi dobří v chemii, oni jsou zase světová špička v biologii. Bez těchto expertiz se v oblasti objevování nových léků neobejdete,“ popisuje spolupráci ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Jan Konvalinka.

Cesta do lékárny může trvat přes deset let

Vývoj nových léčiv je běh na hodně dlouhou trať, než se látka dostane z laboratoří do lékáren, v krajním případě to může trvat i 15 let. Jen získání samotného povolení pro fázi klinických testů u Státního ústavu pro kontrolu léčiv může trvat až dva roky.

„Všechno začíná nápadem, co a jak chceme léčit. Jakmile máme nápad na nové léčivo, nastupuje druhá fáze – hledání vhodných látek v chemické laboratoři, kontrola toxicity a účinnosti. Tato fáze skončí vyvinutím či objevením nějaké struktury, která je skutečně účinná a může se stát kandidátem na léčivo.

Poté následují klinické a preklinické studie,“ popisuje úvodní fáze procesu Petra Ménová, která se specializuje na organickou syntézu, medicinální chemii a chemii sacharidů.

Pokud Státní ústav při následné kontrole shledá, že látka je účinná, netoxická a výsledky studií prokazatelné, nastupuje fáze klinických testů, která trvá mezi šesti a sedmi lety. Až po jejich ukončení a schválení léčiva pro komerční užívání mohou farmaceutické společnosti začít látku vyrábět.

Od dlouholetého schvalovacího procesu se ustupuje pouze ve výjimečných případech, například u vakcín proti pandemii koronaviru Covid-19.

Vysoká míra selhání

Cena za vývoj léčiva je extrémně vysoká, každý projekt vyžaduje investice v průměrné výši 25 miliard korun a jeho výsledky jsou často nejisté. Průměrně se do fáze klinických studií dostane jen jeden z deseti nápadů a jako léčivo na pulty lékáren ještě mnohonásobně méně.

Téměř 90 procent vyvinutých látek, které se dostanou do fáze klinického testování, jím neprojde. Pokud se ale vědcům podaří učinit významný objev, mohou se výsledky jejich práce dostat k lidem po celém světě a znamenat průlom v léčbě vážných onemocnění.

Molekula objevená před lety týmem profesora Holého dnes slouží jako prostředek pro léčbu HIV.

Autor: Matěj Soukup

Související články
Angelmanův syndrom je vzácné genetické onemocnění, které postihuje vývoj a funkce mozku. Kvůli typickému úsměvu a častému smíchu postižených se v Česku pro tuto poruchu vžilo pojmenování „syndrom šťastného dítěte“, v angličtině zase Happy puppet neboli Šťastná loutka. Zatím na něj neexistuje lék, ačkoliv čeští lékaři by to, za podpory veřejnosti, mohli změnit. Syndrom poprvé […]
Výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity popsal strukturu a replikační cyklus bakteriofága, který si dokáže bez problémů poradit s bakterií, proti níž přestávají působit existující antibiotika. Je to obrovská naděje pro lidi s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním, jimž hrozí vážné infekce. Bakteriofágy jsou viry, které se množí v bakteriálních buňkách. Když […]
Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření. Poslední jmenované využívají ke své funkci mobilní telefony, stejně jako televize či mikrovlnné trouby. Ohrožují tyto vlny lidské zdraví? Lidské tělo tato různá záření v […]
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Záhadný virus, označovaný jako „lenochodí horečka“ byl kdysi omezen jen na Amazonii, nyní se však, poté co prošel genetickými změnami, díky kterým je silnější, šíří po celé Americe a první případy se objevily už i v Evropě. Máme se bát? Virus oropouche (čti oropuče), jak se odborně nazývá, byl až donedávna relativně neznámým, výskyt se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz