Domů     Historie
Historie hazardních her v České republice

komerční sdělení
Photo by Tom Keldenich on Unsplash

Česká historie je na evropském poměry relativně dlouhá a bohatá, sahá do příchodu Sáma a pokračuje napříč zeměmi koruny české, císaři římskými, až po osamostatnění, náročné moderní století a opětovnou svobodu.

Napříč těmito mnoha staletími byl v této oblasti prakticky vždy otevřený přístup k hazardním hrám, ať již mezi šlechtou nebo později mezi všemi. Podívejme se ve zkratce na historii hazardních her v České republice a jejím předchozím ustanovením.

Hazard za Koruny české

Takzvané náhodné hry, takto definoval tehdy existující hazardní hry zákoník za české monarchie, které ve 14. století vládl Karel IV.

Právě v jeho zákoníku byly tyto hry zmíněny a jsou jednou z nejstarších dochovaných záznamů v rámci české historie. Tento zákoník hry (v té době zejména kostky) nezakazoval, místo toho udával, že prohranou sázku je nutné vždy vyplatit (pokud si například přišel někdo ztěžovat).

Později se však tento přístup na zhruba dvě staletí změnil a od počátku 17. století čelil poměrně silné nevoli ze strany Marie Terezie, která nechala hráče silně pokutovat a povolovala pouze loterijní hry.

Československo a hazardní hry

Se vznikem Československého státu vzniká také jeho vlastní samospráva, která není závislá na jednání a názorech Rakousko-Uherska, ta tedy má nyní plnou kontrolu nad tím, jak je hazard vnímán, regulován, ale také jakým způsobem je nakládáno s výhrami.

Za Masarykova československa byly tyto výhry rozdělovány například mezi fondy pro sirotky nebo vdovy nebo postižené osoby.

Samotné hazardní hry tak zakány nebyly. Naopak, je to právě tato doba, kdy se hazard začal rozvíjet nejen ve světě, ale také na území Československa, v 50. letech byla poté založena Sazka, která funguje dodnes, ačkoliv výrazně moderněji.

Photo by Jonathan Greenaway on Unsplash

Příchod nového století

Příchod nového století znamená také příchod nových technologií, to mělo výrazný vliv na rozmach hazardních her ve společnosti a jejich dostupnosti. Kromě kamenných kasin začínají koncem 90. let vznikat také online portály – zprvu zejména sázkové kanceláře, postupem času se však začínají objevovat online kasina, kterých dnes existují celé desítky.

Některé patří mezi české portály, jiné mezi zahraniční. Díky tomu, že existuje tolik portálů je nutné pamatovat na vlastní bezpečnost a výhodnost kasina.

Ta nejlepší česká kasina s recnzí od CeskeCasino je možné najít online a díky tomu dojít k informovanému rozhodnutí o tom, kde  se registrovat.

Online herní portály jsou ideálním způsobem, jak hrát online – rychle, jednoduše a kdykoliv. Právě rozmach online kasin stojí za dnešní oblíbeností, ale také výnosností online herního průmyslu. Ten se dnes rozšířil také na mobilní kasina a další moderní a chytré technologie.

Díky tomu jsou kasina dostupnější, než kdy dříve. Hazard je plně dostupný všem plnoletým hráčům, existuje však povinnost ověření totožnosti, plnoletosti a v některých kasinech také bezúhonnosti.

Změna regulací herního prostředí

S příchodem nových technologií a rozmachem herních kasin se musela, nyní již Česká republika, zaměřit na regulaci herního prostředí. Tyto regulace chrání nejen hráče, ale také státní kasu a samotné provozovatele.

Zásadní změnou bylo zpřísnění regulací pro provozovatele, spolu se změnou požadavků na vydávané licence, kterými musí každý provozovatel disponovat. Oficiální licence je v České republice vydávaná Ministerstvem financí České republiky.

Zde je možné najít také seznam povolených nebo nopak zakázaných herních portálů.

reklama
Související články
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak se ukazuje, spolu byli spřízněni. Jedná se tak o největší pravěký rodokmen, jaký kdy byl rekonstruován. Pohřebiště známé jako Gurgy, nacházející se v […]
Rhynchosauři, býložravci obývající Zemi před 225 až 250 miliony lety v období triasu, zřejmě na konci svého života umírali hlady. Alespoň to naznačuje výzkum provedený vědci z University of Bristol na základě vzorků nalezených v anglickém hrabství Devon. Tito prehistoričtí býložraví plazi se živili tvrdými a houževnatými rostlinami a stromy, jako jsou například kapradiny, jejichž […]
„Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály.“ To jsou obrazy, které nás fascinují na Divokém západě v románech a filmech. Kolik z těchto romantických představ je však pravdivých? Je čas odhalit skutečnou historii Divokého západu a […]
Erotické hrátky k lidem patří odnepaměti a není na tom nic špatného ani pohoršujícího. Oddávali se jim už naši dávní předci, kultura antických Římanů se jimi dokonce proslavila. Svědčí o tom mimo jiné i nález, který byl sice objeven v Británii, avšak nese jasné římské stopy. Hadriánův val je jedním ze symbolů římské přítomnosti v […]
Lidská populace nyní přesahuje 8 miliard a do budoucna se předpokládá její další růst. Je tak obtížné si představit, že v minulosti nastala doba, kdy předchůdcům člověka prakticky hrozilo vyhynutí. Podle nejnovější studie čínských vědců však k něčemu takovému zhruba před 800 až 900 tisíci lety skutečně došlo. Pro studium lidské evoluce je znalost historické […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz