Domů     Historie
Historie hazardních her v České republice

komerční sdělení
Photo by Tom Keldenich on Unsplash

Česká historie je na evropském poměry relativně dlouhá a bohatá, sahá do příchodu Sáma a pokračuje napříč zeměmi koruny české, císaři římskými, až po osamostatnění, náročné moderní století a opětovnou svobodu.

Napříč těmito mnoha staletími byl v této oblasti prakticky vždy otevřený přístup k hazardním hrám, ať již mezi šlechtou nebo později mezi všemi. Podívejme se ve zkratce na historii hazardních her v České republice a jejím předchozím ustanovením.

Hazard za Koruny české

Takzvané náhodné hry, takto definoval tehdy existující hazardní hry zákoník za české monarchie, které ve 14. století vládl Karel IV.

Právě v jeho zákoníku byly tyto hry zmíněny a jsou jednou z nejstarších dochovaných záznamů v rámci české historie. Tento zákoník hry (v té době zejména kostky) nezakazoval, místo toho udával, že prohranou sázku je nutné vždy vyplatit (pokud si například přišel někdo ztěžovat).

Později se však tento přístup na zhruba dvě staletí změnil a od počátku 17. století čelil poměrně silné nevoli ze strany Marie Terezie, která nechala hráče silně pokutovat a povolovala pouze loterijní hry.

Československo a hazardní hry

Se vznikem Československého státu vzniká také jeho vlastní samospráva, která není závislá na jednání a názorech Rakousko-Uherska, ta tedy má nyní plnou kontrolu nad tím, jak je hazard vnímán, regulován, ale také jakým způsobem je nakládáno s výhrami.

Za Masarykova československa byly tyto výhry rozdělovány například mezi fondy pro sirotky nebo vdovy nebo postižené osoby.

Samotné hazardní hry tak zakány nebyly. Naopak, je to právě tato doba, kdy se hazard začal rozvíjet nejen ve světě, ale také na území Československa, v 50. letech byla poté založena Sazka, která funguje dodnes, ačkoliv výrazně moderněji.

Photo by Jonathan Greenaway on Unsplash

Příchod nového století

Příchod nového století znamená také příchod nových technologií, to mělo výrazný vliv na rozmach hazardních her ve společnosti a jejich dostupnosti. Kromě kamenných kasin začínají koncem 90. let vznikat také online portály – zprvu zejména sázkové kanceláře, postupem času se však začínají objevovat online kasina, kterých dnes existují celé desítky.

Některé patří mezi české portály, jiné mezi zahraniční. Díky tomu, že existuje tolik portálů je nutné pamatovat na vlastní bezpečnost a výhodnost kasina.

Ta nejlepší česká kasina s recnzí od CeskeCasino je možné najít online a díky tomu dojít k informovanému rozhodnutí o tom, kde  se registrovat.

Online herní portály jsou ideálním způsobem, jak hrát online – rychle, jednoduše a kdykoliv. Právě rozmach online kasin stojí za dnešní oblíbeností, ale také výnosností online herního průmyslu. Ten se dnes rozšířil také na mobilní kasina a další moderní a chytré technologie.

Díky tomu jsou kasina dostupnější, než kdy dříve. Hazard je plně dostupný všem plnoletým hráčům, existuje však povinnost ověření totožnosti, plnoletosti a v některých kasinech také bezúhonnosti.

Změna regulací herního prostředí

S příchodem nových technologií a rozmachem herních kasin se musela, nyní již Česká republika, zaměřit na regulaci herního prostředí. Tyto regulace chrání nejen hráče, ale také státní kasu a samotné provozovatele.

Zásadní změnou bylo zpřísnění regulací pro provozovatele, spolu se změnou požadavků na vydávané licence, kterými musí každý provozovatel disponovat. Oficiální licence je v České republice vydávaná Ministerstvem financí České republiky.

Zde je možné najít také seznam povolených nebo nopak zakázaných herních portálů.

Související články
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
Pokrok a rozšíření detailních analýz DNA vzorků pravěkých předchůdců člověka přinesl počátkem 21. století několik překvapivých zjištění. Pomohl mimo jiné i zformulovat paralelní vývojovou větev předchůdců člověka, takzvané denisovany. DNA denisovanů se odlišovala od DNA moderního člověka Homo sapiens, ale i jejich nejbližších „příbuzných“ neandertálců. Právě díky analýze DNA je možné sledovat předpokládané rozšíření této […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz