Domů     Historie
Historie hazardních her v České republice
Martin Macourek
od Martin Macourek 11.1.2023

komerční sdělení
Photo by Tom Keldenich on Unsplash

Česká historie je na evropském poměry relativně dlouhá a bohatá, sahá do příchodu Sáma a pokračuje napříč zeměmi koruny české, císaři římskými, až po osamostatnění, náročné moderní století a opětovnou svobodu.

Napříč těmito mnoha staletími byl v této oblasti prakticky vždy otevřený přístup k hazardním hrám, ať již mezi šlechtou nebo později mezi všemi. Podívejme se ve zkratce na historii hazardních her v České republice a jejím předchozím ustanovením.

Hazard za Koruny české

Takzvané náhodné hry, takto definoval tehdy existující hazardní hry zákoník za české monarchie, které ve 14. století vládl Karel IV.

reklama

Právě v jeho zákoníku byly tyto hry zmíněny a jsou jednou z nejstarších dochovaných záznamů v rámci české historie. Tento zákoník hry (v té době zejména kostky) nezakazoval, místo toho udával, že prohranou sázku je nutné vždy vyplatit (pokud si například přišel někdo ztěžovat).

Později se však tento přístup na zhruba dvě staletí změnil a od počátku 17. století čelil poměrně silné nevoli ze strany Marie Terezie, která nechala hráče silně pokutovat a povolovala pouze loterijní hry.

Československo a hazardní hry

Se vznikem Československého státu vzniká také jeho vlastní samospráva, která není závislá na jednání a názorech Rakousko-Uherska, ta tedy má nyní plnou kontrolu nad tím, jak je hazard vnímán, regulován, ale také jakým způsobem je nakládáno s výhrami.

reklama

Za Masarykova československa byly tyto výhry rozdělovány například mezi fondy pro sirotky nebo vdovy nebo postižené osoby.

Samotné hazardní hry tak zakány nebyly. Naopak, je to právě tato doba, kdy se hazard začal rozvíjet nejen ve světě, ale také na území Československa, v 50. letech byla poté založena Sazka, která funguje dodnes, ačkoliv výrazně moderněji.

Photo by Jonathan Greenaway on Unsplash

Příchod nového století

Příchod nového století znamená také příchod nových technologií, to mělo výrazný vliv na rozmach hazardních her ve společnosti a jejich dostupnosti. Kromě kamenných kasin začínají koncem 90. let vznikat také online portály – zprvu zejména sázkové kanceláře, postupem času se však začínají objevovat online kasina, kterých dnes existují celé desítky.

reklama

Některé patří mezi české portály, jiné mezi zahraniční. Díky tomu, že existuje tolik portálů je nutné pamatovat na vlastní bezpečnost a výhodnost kasina.

Ta nejlepší česká kasina s recnzí od CeskeCasino je možné najít online a díky tomu dojít k informovanému rozhodnutí o tom, kde  se registrovat.

Online herní portály jsou ideálním způsobem, jak hrát online – rychle, jednoduše a kdykoliv. Právě rozmach online kasin stojí za dnešní oblíbeností, ale také výnosností online herního průmyslu. Ten se dnes rozšířil také na mobilní kasina a další moderní a chytré technologie.

Díky tomu jsou kasina dostupnější, než kdy dříve. Hazard je plně dostupný všem plnoletým hráčům, existuje však povinnost ověření totožnosti, plnoletosti a v některých kasinech také bezúhonnosti.

Změna regulací herního prostředí

S příchodem nových technologií a rozmachem herních kasin se musela, nyní již Česká republika, zaměřit na regulaci herního prostředí. Tyto regulace chrání nejen hráče, ale také státní kasu a samotné provozovatele.

Zásadní změnou bylo zpřísnění regulací pro provozovatele, spolu se změnou požadavků na vydávané licence, kterými musí každý provozovatel disponovat. Oficiální licence je v České republice vydávaná Ministerstvem financí České republiky.

Zde je možné najít také seznam povolených nebo nopak zakázaných herních portálů.

reklama
Související články
Pomocí malé skřínky byl schopen manévrovat modelem lodičky, a to bez jakéhokoliv viditelného spojení. Vědecké kouzlo, které Nikola Tesla předvedl v Madison Square Garden vyvolalo senzaci. Jeho bezdrátové ambice ale byly mnohem větší. Nadšený profesor představoval druhákům pokrokový přístroj. Grammovo dynamo, které si nechal na Polytechnickou školu ve Štýrském Hradci v Rakousku přivézt až z Paříže, bylo vybaveno […]
Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými otvory v každé ze stran a čepy v každém rohu, pocházejících z dob římské říše, bylo po celé Evropě nalezeno mnoho. Nikdo však netuší, k čemu tyto záhadné předměty sloužily. Nejnovější fragment římského dvanáctistěnu byl nedávno objeven v Belgii poblíž městečka Kortessem, jeho stáří je odhadováno na 1 600 […]
Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen větru, dešti, ale také i posmrtnému životu. Legislativní norma opravňuje stát rozhodovat o tom, kdo a zda může být novým převtělením dalajlámy. O jeho uznání pak musí buddhistické chrámy žádat v oficiálním reinkarnačním formuláři. Absurdní komedie? Ani ne… Linie spirituálních a později i politických vůdců Tibetu se ustanovila v 16. století, […]
Příběh o zvídavé Barunce, pomatené Viktorce a moudré babičce zná každý z nás… Život autorky, kterou považujeme za jednu z největších žen českých dějin, je však i po více než 160 letech obestřen hávem tajemství. Jaký byl její původ? Osud ikony a múzy české avantgardy Boženy Němcové (1820–1862) dodnes nepřestává fascinovat nejen milovníky literatury, ale […]
Touží sloužit vyšší autoritě, nebýt svázáni pozemským pozlátkem a hříchy. Chtějí rozjímat, a být v neustálém spojení s Bohem. Jak trnitá je cesta k mnišskému rouchu? Být mnichem znamená duchovně, fyzicky i filozoficky souznít s vybranou vírou. Jedním z důvodů proč se muži touží mnichy stát, je služba vyšší autoritě – ať už Bohu či […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz