Domů     Historie
Pralidé před 10 000 lety: Proč nepotřebovali ochranu před sluncem a UV zářením?
Jan Zelenka 6.1.2023
ilustrace: UCR.edu

Sluneční paprsky potřebují k životu rostliny i člověk. Kromě jiného jsou zásadní pro dostatečné množství vitamínu D v lidském organismu a mají  vliv také na naši psychickou pohodu. Proto se tolik těšíme na léto s dlouhými dny, na koupání a opalování. Ale má to háček..

Pokud si nenaneseme kvalitní opalovací krém nebo zůstaneme na slunci příliš dlouho, dočkáme se následků v podobě spálené pokožky. Naši předkové to v tomto ohledu měli mnohem jednodušší. Jejich kůže a slunce spolu po dlouhou dobu měli naprosto idylický vztah.

Barva podle místa života

Homo sapiens trávil většinu svého života venku. A tak barva kůže pravěkých lidí odpovídala úrovni ultrafialového (UV) záření v prostředí, kde žili. Ti, kteří byli tehdy denně vystaveni silnému UV záření, například v oblastech okolo rovníku, měli pokožku s velkým množstvím pigmentu s převážně hnědočernou barvou.

Lidé, žijící v prostředí s méně intenzivním slunečním zářením, nebo tam, kde množství UV záření podléhá sezónním změnám, měli světlejší pleť s omezenými schopnostmi produkovat ochranný pigment. Ta se přizpůsobuje změnám množství slunečního svitu během roku a vytváří více melaninu v létě, zatímco na podzim a v zimě ztrácí silnější pigmentaci.

ilustrace: JWA.org

Velká změna

Dokonce i pro lidi s tímto typem pokožky byly tenkrát bolestivé spáleniny od slunce mimořádně vzácné díky změnám pigmentace kůže  v závislosti na množství slunečního záření v různých ročních obdobích.

Tak se ostatně chová i dnes kůže lidí, kteří žijí tradičním způsobem s častým pobytem venku.

Všechno se změnilo před zhruba 10 000 lety. Tehdy se lidé začínali usazovat a žít v trvalých osadách. Už okolo roku 6000 před naším letopočtem trávili mnohem více času uvnitř staveb než venku a mnozí se začínali chránit před slunečními paprsky, pokud vyrazili ven.

Zhruba o 3 000 let později už měli k dispozici širokou paletu ochranných prostředků. Ty první byly vyhrazeny pro šlechtu, jako například slunečníky starověkého Egypta a Číny, ale zvolna se začaly vyrábět a používat ve větší míře.

Na některých místech si dokonce naši předkové vyráběli rané verze ochranných krémů v podobě past z minerálů a rostlinných látek.

ilustrace: UCR.edu

Zdravé opálení? Kdepak

Důležitým výsledkem těchto snah byla světlejší pleť těch lidí, kteří nemuseli pracovat venku na slunci a byli tak považováni za privilegované. „Farmářské“ opálení nebylo žádoucí. Pokožka s tmavším odstínem od slunce byla totiž daní za práci pod širým nebem a spojována se životem obyčejných lidí.

A protože se v dalších staletích lidé stále rychleji pohybovali na delší vzdálenosti a trávili více času v budovách, jejich kůže se nestačila tak rychle přizpůsobit místu života a životnímu stylu.

Dnes proto nejsme tak dobře chráněni jako dávní lidé. Dokonce i jedinci s přirozeně tmavě pigmentovanou pokožkou jsou náchylní k jejímu poškození následkem slunečního záření, zejména poté, co trávili dlouhý čas v uzavřených prostorách.

Opálení z dovolené, tedy efekt náhlého intenzivního vystavení těla UV záření, je sice považováno za zdravé nebo atraktivní, signalizuje však poškození pokožky, které se o mnoho let později může projevit jejím předčasným stárnutím nebo rakovinou kůže.

Kateřina M. Košutová

Související články
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
Historie 23.10.2024
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz