Domů     Zajímavosti
Žijeme na planetě dvojníků?
Zdroj: François Brunelle,

Na planetě Zemi aktuálně žije 8 miliard lidí. Co člověk, to unikát. Anebo ne? Vědci totiž v letošním roce přišli s tezí, že každý z nás má někde – kdekoli – svého dvojníka…

Až dosud platilo, že naše tvář je jedním z rysů, který nás činí jedinečnými. Z nejnovějšího výzkumu však vyplývá, že naše osobité „rozvržení“ můžeme s jistými odchylkami sdílet. Stejně tak své záliby, zlozvyky, choroby… A nemusíme být ani příbuzní. Stačí si být jen velice podobní.

Z umění vědou

Hybatelem myšlenky se stal kanadský fotograf François Brunelle, který od roku 1999 podniká pravidelné cesty kolem světa s cílem najít a následně nafotit identické dvojníky do svého projektu „I’m not a look-alike!.“ Původně ryze tvůrčí činnost uchvátila nejen veřejnost, ale také vědeckou komunitu v čele se španělským výzkumníkem, odborníkem na fyzické rozdíly dvojčat Manelem Estellerem (*1968), který se posléze rozhodl povýšit umění na odbornou disciplínu.

Malá skupinka

Za účelem výzkumu „podobnosti“ sestavil Esteller speciální tým. Následně z Brunellovy pestré, značně početné kolekce oslovil 32 dvojic, mezi kterými nepanovaly žádné příbuzenské vztahy. Jejich fotografie posléze prošly programy na srovnávání snímků, přičemž u 16 párů zaznamenaly technologie vysokou podobnostní shodu, která je typická pro biologická dvojčata.

Výzkumná šestnáctka

Vyselektované skupině byla následně odebrána DNA, obdržela také osobní dotazník. Po jejich vyhodnocení se ukázalo, že „šestnáctka“ vyvolených sdílela mnohem větší podíl genetické informace než je normálně běžné, a než se předpokládalo.

„Dokázali jsme, že je zcela běžným jevem, že řada různých genetických variant je u dvojníků stejná,“ přiblížil Manel Esteller. Podle něj se jedná o zcela revoluční objev, který se podařilo ve vědeckých kruzích prokázat vůbec poprvé.

Společný bod

Neméně významnou součást experimentu představovalo prověření dalších 68 prvků. „Tělesné rysy jako výška a váha nebo prvky chování, jako kouření a úroveň vzdělání, byly v korelaci mezi lidmi, kteří se velmi podobají,“ uvedl španělský vědec.

Pozornosti neunikly ani mikroorganismy, jež významně ovlivňují lidské tělo – konkrétně se jednalo o bakterie či mikroby, které organismy získávají z okolního prostředí. V této kategorii ovšem vědci zaznamenali značné rozdíly.

Mohli tedy vyloučit, že by za podobností stály životní podmínky nebo společné zážitky. „O jejich podobnosti rozhodla čistě genetika,“ dodal. Odborný tým na základě všech nashromážděných dat došel ke konečnému závěru, že genetická podobnost souvisí nejen se vzhledem, ale také chováním.

Léčba i identifikace

Byť byl zkoumaný populační vzorek s ohledem na celosvětové měřítko velice malý, Esteller se svým týmem věří, že jakýsi statistický význam přeci jen má. Zároveň doufá, že poznatky zveřejněné v periodiku Cell Reports bude v budoucnosti možné využít v kriminalistice nebo medicíně.

Lidé s podobnou DNA totiž bývají velice často sužováni stejnými nemocemi, za několik desítek let by proto mohlo být standardem, že by lékaři dokázali jen z analýzy tváře určit hrozící zdravotní rizika.

reklama
Související články
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních závěrů vdechnou lidé ročně zhruba 22 000 000 mikro i nanoplastů. A to jednoduše proto, že jsou prakticky všude, v […]
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní jiný účel Jde hlavně o pomoc lidem, kteří mají problémy se zásobováním potravinami. Například v USA existuje více než 6500 venkovských a městských oblastí, […]
Bylo to právě (tepelně zpracované) maso, které nasměrovalo člověka na jinou vývojovou linii oproti jiných hominidům (lidoopům). Tisíce staletí zažitá tradice, že maso pochází výhradně ze zvířat, už ale neplatí. Je tu nový druh – maso laboratorní. Letošní rok mohou Američané označit za zlomový. Po Singapuru se totiž západní velmoc stala druhou na světě, která […]
Hlavním tématem letošního ročníku Noci vědců je „tajemství“. Avšak několik lákadel, které na 6. října připravuje Slezská univerzita v Opavě, můžeme prozradit už nyní. V nabídce je například vesmír, umělá inteligence, hry pro děti, ochutnávka středověké kuchyně nebo jedlého hmyzu. Vstup je zdarma. Dlouho do noci budou mít otevřena všechna tradiční univerzitní místa a budovy […]
V současné době patří Česká republika mezi pět největších pěstitelů chmele na světě. Nejvyužívanější odrůdou při výrobě českého piva je chmel, pocházející ze Žatecké chmelařské oblasti. Dalšími oblastmi pěstování chmele jsou Úštěcko a pak Tršická pánev s lokalitami na Přerovsku, Olomoucku a Hranicku. Právě odtud pochází chmel pro nové pivo Litovel Josef…   České odrůdy chmele […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz