Domů     Medicína
Chcete předejít infarktu? Postavte si na čaj!
Zdroj: Pixabay

Šálek čaje denně může přispět k vašemu lepšímu zdraví ve vyšším věku. Pokud nejste milovníkem čaje, nezoufejte, jsou i další potraviny, které můžete přidat do vašeho jídelníčku a poslouží vám stejně….

Klíčem k lepším zdraví jsou flavonoidy. Jde o organické látky vznikající v těle rostlin, známé pro své antioxidační působení. Mají pozitivní vliv na lidský organismus, především na cévy. Jsou přirozeně obsažené v běžných potravinách a nápojích, jako jsou černý a zelený čaj, jablka, oříšky, citrusy, lesní plody a další.

Jejich účinky na lidské zdraví jsou známé již dlouho, ovšem nedávný výzkum ukázal, že mohou být ještě prospěšnější, než se dosud zdálo.

Flavonoidy chrání před infarktem, mrtvicí i demencí

Studie vědců z australské Edith Cowan University, provedená na 881 starších ženách s mediánem věku 80 let, ukázala, že ty, které konzumovaly během života vysoké dávky flavonoidů, neměly tak rozsáhlou kalcifikaci břišní aorty jako ty, které jich jedly méně.

Břišní aorta je přitom největší tepnou v těle, která zásobuje okysličenou krví ze srdce břišní orgány a dolní končetiny, a její stav může napovědět, zda se v těle rozvine infarkt myokardu, mozková mrtvice nebo stařecká demence.

Vedoucí výzkumu, Ben Parmenter, pracovník Výzkumného ústavu pro inovace v oblasti výživy a zdraví při Edith Cowan University, k tomu řekl: „U většiny lidí přispívá k celkovému příjmu flavonoidů malá skupina potravin a nápojů, které jich obsahují vysoké množství.

Hlavními zdroji jsou obvykle černý nebo zelený čaj, borůvky, jahody, pomeranče, červené víno, jablka, hrozinky i hrozny a tmavá čokoláda.“ Flavonoidy zahrnují více jak 4 000 zástupců, kteří se dělí do devíti základních skupiny. Mezi ně patří například flavony, flavonoly, flavonony, flava-3-oly a další.

Zdroj: Pixabay

Černý čaj, červené víno a hořká čokoláda

Účastnice studie, které měly vysoký příjem flavonoidů, včetně flavan-3-olů a flavonolů, byly o 36 až 39 % méně náchylné k tomu mít rozsáhlou kalcifikaci (zvápenatění) břišní aorty. Nejlepším zdrojem flavonoidů se podle této studie ukázal být černý čaj.

Ženy, které si dopřávaly dva až šest šálků čaje za den měly o 16 až 42 % menší riziko rozvoje extenzivní kalcifikace břišní aorty oproti těm, které čaj nepily. Bohužel, jiné zdroje flavonoidů, jako ovocné džusy, červené víno či hořká čokoláda neprokázaly takovou účinnost v boji proti kalcifikaci břišní aorty.

Černý čaj byl hlavním zdrojem flavonoidů pro sledovanou skupinu, pravděpodobné kvůli věku účastnic, nicméně Ben Palmenter si myslí, že užitek mohou přinášet i jiné zdroje flavonoidů, když říká: „U žen, které nepijí černý čaj, se zdá, že vyšší celkový příjem nečajových flavonoidů také chrání před rozsáhlou kalcifikací tepen.

To znamená, že flavonoidy z jiných zdrojů, než je černý čaj, mohou rovněž chránit přes kalcifikací, když čaj není konzumován.“ Podle Parmentera je důležité, aby lidé konzumovali dostatek flavonoidů z pro ně přijatelných zdrojů, aby si uchovali dobré zdraví do vysokého věku.

Štítky:
Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz