Šálek čaje denně může přispět k vašemu lepšímu zdraví ve vyšším věku. Pokud nejste milovníkem čaje, nezoufejte, jsou i další potraviny, které můžete přidat do vašeho jídelníčku a poslouží vám stejně….
Klíčem k lepším zdraví jsou flavonoidy. Jde o organické látky vznikající v těle rostlin, známé pro své antioxidační působení. Mají pozitivní vliv na lidský organismus, především na cévy. Jsou přirozeně obsažené v běžných potravinách a nápojích, jako jsou černý a zelený čaj, jablka, oříšky, citrusy, lesní plody a další.
Jejich účinky na lidské zdraví jsou známé již dlouho, ovšem nedávný výzkum ukázal, že mohou být ještě prospěšnější, než se dosud zdálo.
Flavonoidy chrání před infarktem, mrtvicí i demencí
Studie vědců z australské Edith Cowan University, provedená na 881 starších ženách s mediánem věku 80 let, ukázala, že ty, které konzumovaly během života vysoké dávky flavonoidů, neměly tak rozsáhlou kalcifikaci břišní aorty jako ty, které jich jedly méně.
Břišní aorta je přitom největší tepnou v těle, která zásobuje okysličenou krví ze srdce břišní orgány a dolní končetiny, a její stav může napovědět, zda se v těle rozvine infarkt myokardu, mozková mrtvice nebo stařecká demence.
Vedoucí výzkumu, Ben Parmenter, pracovník Výzkumného ústavu pro inovace v oblasti výživy a zdraví při Edith Cowan University, k tomu řekl: „U většiny lidí přispívá k celkovému příjmu flavonoidů malá skupina potravin a nápojů, které jich obsahují vysoké množství.
Hlavními zdroji jsou obvykle černý nebo zelený čaj, borůvky, jahody, pomeranče, červené víno, jablka, hrozinky i hrozny a tmavá čokoláda.“ Flavonoidy zahrnují více jak 4 000 zástupců, kteří se dělí do devíti základních skupiny. Mezi ně patří například flavony, flavonoly, flavonony, flava-3-oly a další.
Černý čaj, červené víno a hořká čokoláda
Účastnice studie, které měly vysoký příjem flavonoidů, včetně flavan-3-olů a flavonolů, byly o 36 až 39 % méně náchylné k tomu mít rozsáhlou kalcifikaci (zvápenatění) břišní aorty. Nejlepším zdrojem flavonoidů se podle této studie ukázal být černý čaj.
Ženy, které si dopřávaly dva až šest šálků čaje za den měly o 16 až 42 % menší riziko rozvoje extenzivní kalcifikace břišní aorty oproti těm, které čaj nepily. Bohužel, jiné zdroje flavonoidů, jako ovocné džusy, červené víno či hořká čokoláda neprokázaly takovou účinnost v boji proti kalcifikaci břišní aorty.
Černý čaj byl hlavním zdrojem flavonoidů pro sledovanou skupinu, pravděpodobné kvůli věku účastnic, nicméně Ben Palmenter si myslí, že užitek mohou přinášet i jiné zdroje flavonoidů, když říká: „U žen, které nepijí černý čaj, se zdá, že vyšší celkový příjem nečajových flavonoidů také chrání před rozsáhlou kalcifikací tepen.
To znamená, že flavonoidy z jiných zdrojů, než je černý čaj, mohou rovněž chránit přes kalcifikací, když čaj není konzumován.“ Podle Parmentera je důležité, aby lidé konzumovali dostatek flavonoidů z pro ně přijatelných zdrojů, aby si uchovali dobré zdraví do vysokého věku.