Domů     Příroda
Zvířecí granule jsou ekologičtější než vlhké krmivo, tvrdí vědci
Matěj Soukup 30.11.2022
Zdroj: Pixabay

Máte doma čtyřnohého mazlíčka? Pokud ho krmíte jen suchým krmivem, jste podle posledního zjištění vědců ekologičtější než ti, kdo je krmí konzervami a kapsičkami. Tak to aspoň tvrdí veterinářka Vivian Pedrinelliová z univerzity v São Paulu a její kolegové..

Jejich analýza více než 900 stovek krmných dávek pro domácí zvířata ukázala, že téměř 90 % kalorií ve vlhké stravě pro zvířata pochází z živočišných zdrojů. To je zhruba dvojnásobek oproti živočišným složkám v suchém krmivu.

Tým zohlednil náklady na různé složky krmiva pro domácí zvířata v rámci několika environmentálních měřítek. Zjištění popsaná 17. listopadu v časopise Scientific Reports naznačují, že výroba vlhkého krmiva spotřebovává více vody a vypouští více skleníkových plynů než suché krmivo.

Výroba ze zbytků

Vědci již věděli, že produkce lidské stravy s vysokým podílem masa zvyšuje emise skleníkových plynů. „Ale pokud jde o udržitelnost životního prostředí, neměli bychom ignorovat krmivo pro domácí zvířata“, říká ekonom Peter Alexander.

Komerční krmiva pro kočky a psy se obvykle nevyrábějí z prvotřídních kusů masa. Místo toho jsou na seznamu složek často vedlejší produkty živočišného původu – chrupavky a další kousky, které lidé stejně nejspíš nebudou jíst.

Je ale nutné vzít v úvahu dopad krmiv pro domácí zvířata na životní prostředí, protože je významný a populace domácích zvířat má tendenci se zvyšovat. Podle závěrů vědců, vezmeme-li psa o hmotnosti 10 kg s průměrným kalorickým příjmem 534 kalorií denně, takový pes by byl zodpovědný za produkci 828,37 kg CO2 ročně v případě konzumace pouze suché stravy a 6 541 kg CO2 ročně v případě konzumace pouze vlhké stravy.

To je téměř stejně jako průměrný dospělý Brazilec, který vyprodukuje 6 690 kg CO2 ročně.

Zátěž pro planetu?

Někteří tvrdí, že zbytky využívané v krmivu pro domácí zvířata jsou v podstatě zdarma, protože pocházejí ze zvířat, která již byla chována pro lidskou spotřebu. Jiní však poukazují na to, že i tak vyžadují energii, a proto zatěžují životní prostředí.

Navíc živočišné složky v krmivu pro domácí zvířata nemusí být jen zbytky. Pokud obsahují byť jen malé množství masa, které je vhodné pro lidi, může to mít velký dopad.

Vědomí, že existuje ekologický rozdíl mezi vlhkými a suchými krmivy, by mohlo být pro ekologicky uvědomělé majitele domácích zvířat užitečné. Mít tyto informace po ruce při nákupech ve zverimexu je „velmi důležité, když se lidé rozhodují, co koupí,“ říká Gregory Okin z Kalifornské univerzity. „Existují zákazníci, kteří tomu pozornost věnovat chtějí.“.

Související články
Žraloci obývají planetu Zemi dlouhých 250 milionů let. V průběhu této doby zastávaly různé druhy žraloků širokou škálu funkcí v mořském ekosystému, od vrcholových predátorů po transportéry živin. Dnes patří moderní žraloci k nejohroženějším obyvatelům moří a oceánů, nejnovější výzkum navíc odhalil, že i jejich funkční rozmanitost je dnes na svém minimu. Ekologické role jednotlivých […]
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato schopnost přisuzována pouze dvěma druhům zvířat – delfínům a papouškům. Největší žijící suchozemští savci „nejenže používají specifickou vokalizaci pro každého jedince, ale také rozeznávají a […]
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jejich hřbetů. Dřívější zkoumání umístily počátky domestikace těchto ušlechtilých zvířat do doby 3300 až 3000 př.n.l. Nejnovější analýzy ji však posouvají do roku […]
Během ničivých požárů na jihovýchodě Austrálie v letech 2019 a 2020 se objevily zprávy, že vombati chránili ostatní zvířata tím, že je nahnali do svých nor. Nu, ono to bylo trochu jinak. Vombati nezakládali záchranné týmy, nicméně jejich nory skutečně posloužily jako útočiště pro řadu drobnějších savců, ptáků i plazů. Chování vombatů nyní prošetřil ekolog […]
Docent Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., a náš stálý spolupracovník, byl kalifornskou společností ScholarGPS zařazen do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Data ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím, bez autocitací. Roman Pavela tak patří mezi 0,05 % nejlepších vědců na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz