Domů     Příroda
Zvířecí granule jsou ekologičtější než vlhké krmivo, tvrdí vědci
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 30.11.2022
Zdroj: Pixabay

Máte doma čtyřnohého mazlíčka? Pokud ho krmíte jen suchým krmivem, jste podle posledního zjištění vědců ekologičtější než ti, kdo je krmí konzervami a kapsičkami. Tak to aspoň tvrdí veterinářka Vivian Pedrinelliová z univerzity v São Paulu a její kolegové..

Jejich analýza více než 900 stovek krmných dávek pro domácí zvířata ukázala, že téměř 90 % kalorií ve vlhké stravě pro zvířata pochází z živočišných zdrojů. To je zhruba dvojnásobek oproti živočišným složkám v suchém krmivu.

Tým zohlednil náklady na různé složky krmiva pro domácí zvířata v rámci několika environmentálních měřítek. Zjištění popsaná 17. listopadu v časopise Scientific Reports naznačují, že výroba vlhkého krmiva spotřebovává více vody a vypouští více skleníkových plynů než suché krmivo.

Výroba ze zbytků

Vědci již věděli, že produkce lidské stravy s vysokým podílem masa zvyšuje emise skleníkových plynů. „Ale pokud jde o udržitelnost životního prostředí, neměli bychom ignorovat krmivo pro domácí zvířata“, říká ekonom Peter Alexander.

reklama

Komerční krmiva pro kočky a psy se obvykle nevyrábějí z prvotřídních kusů masa. Místo toho jsou na seznamu složek často vedlejší produkty živočišného původu – chrupavky a další kousky, které lidé stejně nejspíš nebudou jíst.

Je ale nutné vzít v úvahu dopad krmiv pro domácí zvířata na životní prostředí, protože je významný a populace domácích zvířat má tendenci se zvyšovat. Podle závěrů vědců, vezmeme-li psa o hmotnosti 10 kg s průměrným kalorickým příjmem 534 kalorií denně, takový pes by byl zodpovědný za produkci 828,37 kg CO2 ročně v případě konzumace pouze suché stravy a 6 541 kg CO2 ročně v případě konzumace pouze vlhké stravy.

To je téměř stejně jako průměrný dospělý Brazilec, který vyprodukuje 6 690 kg CO2 ročně.

Zátěž pro planetu?

Někteří tvrdí, že zbytky využívané v krmivu pro domácí zvířata jsou v podstatě zdarma, protože pocházejí ze zvířat, která již byla chována pro lidskou spotřebu. Jiní však poukazují na to, že i tak vyžadují energii, a proto zatěžují životní prostředí.

reklama

Navíc živočišné složky v krmivu pro domácí zvířata nemusí být jen zbytky. Pokud obsahují byť jen malé množství masa, které je vhodné pro lidi, může to mít velký dopad.

Vědomí, že existuje ekologický rozdíl mezi vlhkými a suchými krmivy, by mohlo být pro ekologicky uvědomělé majitele domácích zvířat užitečné. Mít tyto informace po ruce při nákupech ve zverimexu je „velmi důležité, když se lidé rozhodují, co koupí,“ říká Gregory Okin z Kalifornské univerzity. „Existují zákazníci, kteří tomu pozornost věnovat chtějí.“.

reklama
Související články
Herbář zdraví nezajímají písmena, bylinky se na abecedu dívají skrze listy. Je jedno, jestli jde o jetel, kozlík nebo křídlatku. To nejzákladnější je, aby rostliny prospívaly… V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Ve 26. díle našeho seriálu o […]
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné dokumentární sérii, kterou uvede Viasat Nature, se seznámíte s největšími, nejrychlejšími a nejvzácnějšími zvířaty žijícími na starém kontinentu. Setkáte se s největším evropským dravcem, kterým […]
Svět nebude v blízké budoucnosti bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, ale zároveň se bude potýkat s nedostatkem lithia potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 poptávka podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence několikanásobně vzroste a vytvoří se deficit 1,8 megatun ročně. Tomuto problému by se podle ředitele výzkumu Toyoty Motor Corporation Gilla […]
Rod obojživelníků Atelopus, jehož zástupcům se v našich zemích někdy říká pralesničky, zastřešuje více než 100 druhů, které se vyskytují zejména ve Střední a Jižní Americe. Tyto malé, pestře zbarvené žabky jsou většinou prudce jedovaté a jejich jed používali místní domorodci do otrávených šipek. V 80. letech minulého století však tyto žabky zdecimovala parazitická houba Batrachochytrium […]
Biologická rozmanitost na celém světě dramatický klesá a mnoha druhům hrozí vyhynutí. Která společenstva přežijí? Ta, kde je velké množství rozmanitých druhů, nebo ta, kde jeden druh převládne? A vydrží déle druh, v němž jsou všichni jedinci stejní, nebo v němž se naopak odlišují? „Abychom vymírání druhů mohli zabránit, musíme tyto souvislosti znát,“ říká Jan […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz