Domů     Medicína
Účinný lék na ochrnutí: A molekuly „tančí“…
Zdroj: Pixabay

Jsou desettisíckrát tenčí než lidský vlas. Přesto je síla speciálních navovláken nepřekonatelná. Jediná injekce totiž dokáže přimět molekuly tančit a zvrátit dosud nevyléčitelnou paralýzu..

Ochrnutí patří i přes neustálé pokroky medicíny k závažným stavům s často nezvratnými následky. Jen ve Spojených státech sužuje poranění páteře na 380 000 lidí. Všem pacientům se však začíná blýskat na lepší časy.

Americkým vědcům ze Severozápadní univerzity v Illinois se totiž podařil malý zázrak – rozpohybovat paraplegické myši s pomocí gelu, který by brzy rádi otestovali i na lidech. Průlomový okamžik tým publikoval v odborném časopise Science.

Znovu v pohybu

Unikátní směs, jež se v organismu přeměnila na gel, vědci vstříkli do těla malým hlodavcům 24 hodin poté, co jim v narkóze přerušili míchu. Konkrétně se jednalo o aplikaci do tkání, které míchu obklopují.

A výsledek? Všem myším, jimž byla revoluční látka podána, se povedlo do čtyř týdnů od paralýzy začít zadní nožky znovu používat. K lepšímu pochopení funkčnosti byla provedena také pitva, která odhalila, že se přeťaté spoje nervových buněk v páteřích postupně zregenerovaly. Hlodavci, kteří lék nedostali, zůstali nadále paralyzovaní.

Splnit a zmizet

Tajemství úspěchu se podle vedoucího výzkumu Samuela I. Stuppa skrývá v nanovláknech. Ta posloužila k napodobení sítě molekul obklopujících tkáň, která je u zdravých jedinců zodpovědná za podporu buněk v míše.

Ale co víc. Léčivá látka značně ovlivňuje pohyb molekul. Dalo by se říci, že je nutí „tančit“, díky čemuž se mohou molekuly lépe zapojit do neustále se pohybujících buněčných receptorů. Pokud totiž tančí kolem vláken, či z nich vyskakují, pravděpodobnost, že se setkají s příslušnými receptory, se zvyšuje.

Výhodou unikátní látky je také její biologická odbouratelnost. Poté, co splní svou reparační funkci, se během 12 týdnů změní na živiny pro jednotlivé buňky, dokud z těla postupně zcela nevymizí. „Poranění míchy je velkou výzvou pro vědu po celá desetiletí. Jsem proto extrémně nadšený a věřím, že naše léčba pacientům pomůže,“ uvedl.

Extrémní senzace

„Hodláme jít přímo za Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), abychom co nejdříve zahájili proces schválení naší terapie a umožnili tak užití i lidským pacientům,“ dodal. Americký vědec apeluje především na skutečnost, že nervový systém u savců je velmi podobný hlodavcům, a na smutnou realitu, že aktuálně není možné ochrnutým pacientům jakkoli pomoci.

Souboj receptur?

Američtí odborníci přitom nejsou jediní, komu se v loňském roce podařilo zdolat dosud nezdolané. V rámci výzkumu totiž zabodoval i tým z Ruhr-Universität Bochum v Německu, kterému se za zdmi univerzity podařilo vytvořit signální protein hyper-interleukin-6. Ten následně vědci vstříkli do mozku pokusných, ochrnutých hlodavců.

Látka nejenže stimulovala jejich nervové buňky a donutila je k regeneraci, ale zároveň s nimi jakoby sdílela recept na tvorbu chybějících speciálních bílkovin. „Jedná se o tzv. designový cytokin, což znamená, že se v této podobě v přírodě nevyskytuje a musí být vyroben pomocí genetického inženýrství,” popsal autor studie Dietmar Fischer.

Stalo se (ne)možné

„Léčba genovou terapií pouze několika neuronů stimulovala axonální regeneraci různých nervových buněk v mozku a několika motorických traktů v míše současně,“ dodal. To umožnilo ochrnutým zvířatům chodit po 2–3 týdnech od podání.

Podle Fischerových slov byl celý tým kladnou reakcí zvířat na podaný lék velice překvapen. Až dosud totiž nic podobného nebylo možné.

A co bude dál?

Nyní se Fischer se svými spolupracovníky zaměřil na to, do jaké míry je možné tento, či podobný přístup zkombinovat s dalšími opatřeními k optimalizaci podávání hyper-interleukinu-6. A zda je možné dosáhnout lepších a rychlejších výsledků.

Předmětem dalších zkoumání se stane také fakt, zda protein bude mít pozitivní účinky na laboratorní myši i po několika měsících od podání.

Související články
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
Dnes žijeme mnohem déle než lidé před pouhými 120 lety. Velký podíl na tom mělo zejména zlepšení lékařské péče a životních podmínek. Delší život ovšem nutně neznamená více let prožitých ve zdraví. V naší společnosti se však nachází mnoho 90 a více letých, u kterých to platí. Mají zdravější životní styl, nebo se liší jejich […]
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižním Walesu, který dokáže tisknout efektivní náhrady tkáně přímo v lidském těle. Nový chirurgický nástroj pojmenovali u protinožců jako F3DB, což je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz