Domů     Medicína
Účinný lék na ochrnutí: A molekuly „tančí“…
Zdroj: Pixabay

Jsou desettisíckrát tenčí než lidský vlas. Přesto je síla speciálních navovláken nepřekonatelná. Jediná injekce totiž dokáže přimět molekuly tančit a zvrátit dosud nevyléčitelnou paralýzu..

Ochrnutí patří i přes neustálé pokroky medicíny k závažným stavům s často nezvratnými následky. Jen ve Spojených státech sužuje poranění páteře na 380 000 lidí. Všem pacientům se však začíná blýskat na lepší časy.

Americkým vědcům ze Severozápadní univerzity v Illinois se totiž podařil malý zázrak – rozpohybovat paraplegické myši s pomocí gelu, který by brzy rádi otestovali i na lidech. Průlomový okamžik tým publikoval v odborném časopise Science.

Znovu v pohybu

Unikátní směs, jež se v organismu přeměnila na gel, vědci vstříkli do těla malým hlodavcům 24 hodin poté, co jim v narkóze přerušili míchu. Konkrétně se jednalo o aplikaci do tkání, které míchu obklopují.

reklama

A výsledek? Všem myším, jimž byla revoluční látka podána, se povedlo do čtyř týdnů od paralýzy začít zadní nožky znovu používat. K lepšímu pochopení funkčnosti byla provedena také pitva, která odhalila, že se přeťaté spoje nervových buněk v páteřích postupně zregenerovaly. Hlodavci, kteří lék nedostali, zůstali nadále paralyzovaní.

Splnit a zmizet

Tajemství úspěchu se podle vedoucího výzkumu Samuela I. Stuppa skrývá v nanovláknech. Ta posloužila k napodobení sítě molekul obklopujících tkáň, která je u zdravých jedinců zodpovědná za podporu buněk v míše.

Ale co víc. Léčivá látka značně ovlivňuje pohyb molekul. Dalo by se říci, že je nutí „tančit“, díky čemuž se mohou molekuly lépe zapojit do neustále se pohybujících buněčných receptorů. Pokud totiž tančí kolem vláken, či z nich vyskakují, pravděpodobnost, že se setkají s příslušnými receptory, se zvyšuje.

reklama

Výhodou unikátní látky je také její biologická odbouratelnost. Poté, co splní svou reparační funkci, se během 12 týdnů změní na živiny pro jednotlivé buňky, dokud z těla postupně zcela nevymizí. „Poranění míchy je velkou výzvou pro vědu po celá desetiletí. Jsem proto extrémně nadšený a věřím, že naše léčba pacientům pomůže,“ uvedl.

Extrémní senzace

„Hodláme jít přímo za Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), abychom co nejdříve zahájili proces schválení naší terapie a umožnili tak užití i lidským pacientům,“ dodal. Americký vědec apeluje především na skutečnost, že nervový systém u savců je velmi podobný hlodavcům, a na smutnou realitu, že aktuálně není možné ochrnutým pacientům jakkoli pomoci.

Souboj receptur?

Američtí odborníci přitom nejsou jediní, komu se v loňském roce podařilo zdolat dosud nezdolané. V rámci výzkumu totiž zabodoval i tým z Ruhr-Universität Bochum v Německu, kterému se za zdmi univerzity podařilo vytvořit signální protein hyper-interleukin-6. Ten následně vědci vstříkli do mozku pokusných, ochrnutých hlodavců.

reklama

Látka nejenže stimulovala jejich nervové buňky a donutila je k regeneraci, ale zároveň s nimi jakoby sdílela recept na tvorbu chybějících speciálních bílkovin. „Jedná se o tzv. designový cytokin, což znamená, že se v této podobě v přírodě nevyskytuje a musí být vyroben pomocí genetického inženýrství,” popsal autor studie Dietmar Fischer.

Stalo se (ne)možné

„Léčba genovou terapií pouze několika neuronů stimulovala axonální regeneraci různých nervových buněk v mozku a několika motorických traktů v míše současně,“ dodal. To umožnilo ochrnutým zvířatům chodit po 2–3 týdnech od podání.

Podle Fischerových slov byl celý tým kladnou reakcí zvířat na podaný lék velice překvapen. Až dosud totiž nic podobného nebylo možné.

A co bude dál?

Nyní se Fischer se svými spolupracovníky zaměřil na to, do jaké míry je možné tento, či podobný přístup zkombinovat s dalšími opatřeními k optimalizaci podávání hyper-interleukinu-6. A zda je možné dosáhnout lepších a rychlejších výsledků.

Předmětem dalších zkoumání se stane také fakt, zda protein bude mít pozitivní účinky na laboratorní myši i po několika měsících od podání.

reklama
Související články
Patří k nejmenším ze všech mikrobů na světě. Dokonce se o nich říká, že jsou tak malé, že by se na špendlíkovou hlavičku vešlo 500 milionů rhinovirů, jež způsobují nachlazení. Jsou zcela jedinečné, jelikož se množí uvnitř buněk jiných živých tvorů. Co vše o virech (ne)víme? Nachází se na kůži, drží na površích nebo si […]
Coby potomci Adama a Evy jsme byli „naprogramováni“ k tomu, abychom se milovali a množili. Proto každý rok přijde na svět 140 milionů dětí, 500 000 z nich však s pomocí umělého oplodnění. V posledních letech totiž vitalita mužských spermií klesá. Avšak Češi našli lék… Měří zhruba 0,05 mm a pouhým okem jsou neviditelné. I […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
Ve světě je moc bolesti. Jak by ji mohlo být o něco míň, to představili odborníci z FN Motol. Jde o neuromodulační metody léčby určené k tlumení nebo odstranění silných, jinak nezvládnutelných bolestí. Chronická bolest je syndrom. Toto onemocnění pacienty sužuje nejen po tělesné, ale i psychické stránce. Ale farmakologická, psychoterapeutická či rehabilitační pohybová terapie […]
Proces stárnutí začíná již v momentě našeho narození. Každý den je v lidském těle nahrazeno 330 miliard buněk. Jejich životní cyklus šlape jako hodinky, a nikdy se nemění. Je ale možné tyto základní stavební kameny přimět k pomalejšímu odchodu do penze? Jedno známé rčení praví, že „ženy stárnou otřesně, zatímco na mužích to vůbec není […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz