Domů     Medicína
Jak se šimpanzi léčí navzájem…
Martin Janda 13.11.2022

Když člověka něco fyzicky trápí, má možnost navštívit lékaře. Hospodářská zvířata, pokud je o ně dobře pečováno, vědí, co to je vyšetření veterinářem. Ale co živočichové žijící ve volné přírodě?

Ti jsou odkázáni sami na sebe. A leckdy si umí pomoci s překvapující účinností..

Někteří kulturní antropologové hovoří o tom, že primáti, jako šimpanzi, gorily či orangutani, již překročili práh protokultury. U těchto druhů není neobvyklá práce s nástroji, učení, bohatý společenský život, abstraktní myšlení, altruismus, složité rituály či péče o druhé.

Nyní vědci poprvé ve volné přírodě pozorovali náznaky vzájemné zdravotní péče u šimpanzů.

Výzkumníci už nějakou dobu v rámci projektu Ozouga Chimpanzee Project sledují chování asi pětačtyřiceti šimpanzů, kteří žijí v parku Loando v Gabonu. Nyní u nich badatelé pozorovali dosud nevídanou věc.

Když se jeden z šimpanzů zranil a měl otevřenou ránu, jiní šimpanzi chytali hmyz a zřejmě jako léčivo jej do ran přikládali. Takové chování, kdy jedno zvíře přikládá léčivé prostředky na rány druhého, nebylo nikdy předtím pozorováno a podle nové studie může být známkou vstřícného chování podobného empatii u lidí.

Věda má poznatky, že s některými nemocemi za pomoci přírodních prostředků dokážou bojovat primáti, medvědi, sloni, ptáci, ba i hmyz, konkrétně některé druhy včel. „Samoléčba, kdy jedinci používají části rostlin nebo jiné než výživné látky k boji proti patogenům nebo parazitům, byla pozorována u mnoha živočišných druhů včetně hmyzu, plazů, ptáků a savců,“ uvedla jedna z výzkumnic, kognitivní bioložka Simone Pikaová.

„Naši dva nejbližší žijící příbuzní, šimpanzi učenliví a šimpanzi bonobové, například polykají listy rostlin s protiparazitickými účinky a žvýkají hořké listy, které mají chemické vlastnosti hubící střevní parazity.“.

Nyní se však jedná o první zaznamenaný případ, kdy si zvířata na otevřené rány přikládají jinou živočišnou hmotu v podobě hmyzu. „Šimpanzi se živí hmyzem, ale nevěděli jsme, že ho používají i k léčbě svých zranění,“ podotkla Pikaová.

„Tito všežravci tedy mají přehled nejen o druzích své potravy, kam patří rostliny, hmyz, ptáci nebo plazi, ale pravděpodobně i o vlastnostech jiných živočišných druhů, které jim pomáhají působit proti zraněním.“.

K tomuto objevu došlo v roce 2019, kdy Alessandra Mascarová, dobrovolnice pracující v parku Loando, sledovala interakci mezi šimpanzí matkou Suzee a jejím synem Siaou. Sia měl zraněnou nohu a Suzee se o ni starala.

„Všimla jsem si, že Suzee má něco mezi rty, co pak přiložila na ránu na Siaově noze,“ přiblížila Mascarová. „Později večer jsem se znovu podívala na svá videa a viděla jsem, že Suzee nejprve natáhla ruku, cosi chytila, pak si to dala mezi rty a nakonec na otevřenou ránu na Siaově noze.“.

A aby toho nebylo málo, asi o týden později doktorandka Lara Southernová sledovala dospělého šimpanzího samce Freddyho, jak dělá něco podobného.

Během následujícího roku vědci pečlivě sledovali a natáčeli všechny šimpanze, kteří vykazovali známky zranění, přičemž zaznamenali 22 šimpanzů, kteří si sami aplikovali hmyz na rány. Poté byli svědky toho, jak se šimpanzi ošetřují navzájem.

„Dospělý samec Littlegrey měl na holeni hlubokou otevřenou ránu a Carol, dospělá samice, která ho ošetřovala, se náhle natáhla, aby chytila hmyz,“ uvedla Southernová. Celkem tým za 15 měsíců, od listopadu 2019 do února 2021, katalogizoval 76 případů, kdy šimpanzi použili hmyz na svá zranění a zranění ostatních.

Péče o druhé je prosociální neboli pozitivní chování, které je v zájmu pomoci druhým, což u zvířat není často pozorováno. „To je pro mě obzvlášť dechberoucí, protože mnoho lidí pochybuje o prosociálních schopnostech zvířat,“ upozornila Pikaová.

„Najednou tu máme druh, u něhož skutečně vidíme jedince, kteří se starají o druhé.“.

„Prosociální chování dlouho představovalo problém pro evoluční teorii, protože nebylo hned jasné, proč by organismy mohly pomáhat druhým tváří v tvář selekci působící v zájmu vlastního já,“ napsali autoři ve studii.

Je těžké říci, zda to, co šimpanzi dělají, je motivováno empatií, ale vědce překvapilo, že šimpanzi rozpoznali, že to, jak ošetřují vlastní zranění, lze aplikovat i na ostatní. Primáti si navíc pomáhali navzájem, i když nebyli příbuzní.

Šimpanzi již dlouho prokazují, že kooperace jim rozhodně není cizí, zvlášť když se ujímají činností, jako jsou teritoriální hlídky nebo lov. „Naše pozorování mohou přidat další aspekt do probíhající debaty o prosociálním chování a inspirovat budoucí studie zkoumající chování spojené s péčí o rány a potenciální léčebnou funkci aplikace hmyzu,“ napsali autoři ve studii.

Je možné, že hmyz, který šimpanzi používají, má antiseptické nebo protizánětlivé účinky, jež zmírňují bolest jejich zranění a podporují hojení. Ostatně lidé používali hmyz ke stejným účelům. Nelze ovšem ani vyloučit, že se potenciálně jedná spíš o placebo efekt.

Předchozí výzkumy ukázaly, že některé způsoby chování šimpanzů, například používání nástrojů, jsou naučené. Možná že léčení a pomoc druhým je také jedním z těchto postupů, které si členové šimpanzích skupin vzájemně předávají.

FOTO: Tobias Deschner, Lili Aini

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz