Domů     Historie
Co se dělo po dopadu asteroidu Chicxulub?
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 2.11.2022
Zdroj: Pixabay

Obecně se dnes považuje za nejpravděpodobnější, že dinosaury před 66 miliony let vyhubil dopad asteroidu Chicxulub do oblasti dnešního poloostrova Yucatán a Mexického zálivu. Objevují se však další teorie, pokoušející se vysvětlil zánik těchto tvorů.

Teorie o asteroidu je však nejznámější. Pokud je pravdivá, co se dělo minuty, hodiny a dny po zničujícím dopadu tohoto tělesa na náš povrch?.

Vědci dnes odhadují jeho průměr na 10 až 15 kilometrů. Podle studie, kterou v roce 2020 publikoval profesor Gareth Collins z Královské univerzity v Londýně, dopadl na povrch naší planety pod strmým úhlem až 60 stupňů.

reklama

Paradoxem je, že v kráteru samotném se na dlouhou dobu vytvořily vhodné podmínky pro hydrotermální bakteriální život. Dnes se odhaduje, že na dně kráteru přetrvaly teploty mezi 300 až 400 stupni Celsia po následujících více než sto let a v celém kráteru vzniklo jezero s teplotou vody až 70 stupňů, kde se skvěle dařilo mikroskopickým organismům uzpůsobeným na tyto extrémní podmínky, a to podle některých odhadů až na 2,5 milionu let.

Katastrofa na povrchu

Na povrchu to však vypadalo zcela jinak. Všechno, co se nedokázalo schovat do nor, jeskyní nebo do vody, bylo odsouzeno k záhubě. Důvodem byla vlna rozžhaveného vzduchu, která zasáhla celou planetu. Způsobily ji vyvržené částečky hmoty z místa dopadu, které se začaly rozpálené vracet do atmosféry a na dobu několika minut až hodin zahřály povrch planety až na 260 stupňů.

Většina suchozemského života mohla tedy teoreticky vyhynout už do několika hodin po dopadu asteroidu. A co nezničily požáry, spláchla globální vlna tsunami, která měla podle počítačových simulací výšku až 4,5 kilometru.

reklama

Byla tak silná, že zpřeházela celé vrstvy sedimentů a důkazy o její ničivé síle byly nalezeny až na Novém Zélandu, více než 7500 kilometrů od místa dopadu. Tuto vzdálenost překonala odhadem za pouhé dva dny.

Umělecká představa dopadu asteroidu. Zdroj: Donald E. Davis, Public domain, via Wikimedia Commons

Kyselé deště a sopečná tma

Co nezahubil oheň a voda, to dokonaly události následujících dní, týdnů, měsíců a v některých případech i celých let. Hornina, která se při dopadu vypařila, do atmosféry vyvrhla podle odhadů vědců přibližně 325 miliard tun síry.

reklama

Ta se postupně vysrážela v kyselé deště, které dopadaly na povrch planety a ničily všechno, co uniklo plamenům a záplavě. Zejména život v řekách a oceánech.

Materiál vyvržený do atmosféry vytvořil kolem planety rubáš, který zcela zastínil slunce a ponořil planetu do nekonečné noci a poté do impaktní zimy. Podle odhadů mohla tma trvat 18 měsíců a globální zima až deset let.

Totální zkáza

Tohle všechno dohromady způsobilo významné narušení potravního řetězce od samých základů. Zmizela většina rostlin a téměř okamžitě začali vymírat živočichové, kteří na nich byli závislí. Masožravcům se nějakou dobu dařilo dobře, ale jakmile zdroje potravy došly, začali vymírat také.

Vědci dnes odhadují, že vymírání postihlo až 70 procent všech druhů, které tou dobou Zemi obývaly. Kromě všech dinosaurů, kteří jsou patrně nejznámějšími obětmi, vymřela velká skupina mořských bezobratlých a podstatná část savců.

Přežilo jich však dost na to, aby zaujali místo po dinosaurech a postupně se vyvinuli v dominantní formu života. Studie z roku 2018 naznačuje, že vyhynuly také téměř všechny stromové druhy tehdejších ptáků.

Naopak ptáci hnízdící na zemi a velká část ryb, obojživelníků a suchozemských plazů přežila.

reklama
Související články
V roce 2016 byl na izraelském archeologickém nalezišti Tel Lachish, nacházejícím se jižně od Tel Avivu, objeven hřeben na vlasy. Nyní se na něm podařilo rozluštit nápis brojící proti vším. Kdo se jím česal? Území širší Palestiny a Izraele bylo v době bronzové, mezi roky 3500 a 1150 př. n. l., označováno jako Kanaán. Název […]
Škrkavky, roupi či nedejbože tasemnice rozhodně na žebříčku popularity nestojí na nejvyšších příčkách. Ba právě naopak, koneckonců, kdo by miloval parazity. Ale i tito tvorové jsou součástí živočišné říše a lidstvo už doprovázejí velmi dlouho. Hlístice, kam patří roup nebo škrkavka, stejně jako ploštěnci, ke kterým náleží tasemnice, jsou evolučně jedny z nejstarších organismů. Čile […]
V roce 2017 byla u malé vesnice Kladina na Pardubicku nalezena bohatě zdobená bronzová situla, vysoká nádoba ve tvaru vědra, kterou odborníci datují do pozdní doby bronzové, zhruba 800 let před naším letopočtem. Nyní zjistili, že se v ní pravděpodobně vyrábělo bylinné pivo. Pokud je to pravda, jednalo by se o nejstarší kdy nalezený důkaz o přípravě […]
Vědci z anglické University of Warwick smíchali dohromady ingredience na oční mast z 9. století a zkoumali, zda je účinná proti původcům ječného zrna. Zjistili, že je opravdu zabíjí! Zvyšující se odolnost bakterií vůči antibiotikům přidělává vrásky na čele nejen lékařům, ale i vědcům, kteří se snaží nalézt antimikrobiální látky, jež by tyto parazity účinně […]
Žili v období před 7000 lety, zavedli nový způsob stravování i soužití. Zároveň patřili k nejnáchylnějším druhům, jimž nemoci značně „cuchaly“ imunitu. Rané zemědělské komunity jsou podle nejnovější studie považovány za původce rapidního nárůstu nemocí jako chřipka a tuberkulóza. Jejich vzájemné soužití s hospodářskými zvířaty totiž bořilo i minimální hranice hygieny. Podle odborníků však byla […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz