Domů     Medicína
Přinuťte se usmívat, bude se cítit šťastnější!
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 1.11.2022
Zdroj: Pixabay

Nově provedená studie dokázala, že pokud přimějete své obličejové svaly k úsměvu, všechny chmury se rozjasní a budete se cítit šťastnější. Ovšem pozor, dlouho doporučovaný trik s tužkou tolik nezabírá!.

Výraz tváře je jedním z nejdůležitějších prostředků neverbální komunikace. Prostřednictvím mimických svalů dokážeme vyjádřit a komunikovat naše emoce. Úsměv či zamračení jsou gesta, kterým rozumí lidé po celém světě bez ohledu na náboženství, jazyk či etnický původ.

Úsměv je zdarma, stačí na něj stáhnutí 17 obličejových svalů, lékaři jej však považovaný doslova za všelék. Široký úsměv potlačuje zvracení, snižuje stres, zahání deprese, zvyšuje sebevědomí, zlepšuje rodinné vztahy, a dokonce prodlužuje život.

reklama

Úsměv mozek uspokojí stejně, jako kdybyste snědli 2000 čokoládových tyčinek, navíc snižuje krevní tlak, o 10 až 25 % zmírňuje bolest a urychluje hojení. Smějící se lidé jsou považováni za hezčí a mladší.

Pravidelný denní patnáctiminutový smích prý umožňuje zhubnou až dvě kila za rok. Zkrátka důvodů k úsměvu je spousta. Podle nejnovější vědecké studie byste se alespoň k malému úsměvu měli donutit každý den, i když vám zrovna do smíchu vůbec není.

Zdroj: Pixabay

V této studii se vědci ze Stanfordské univerzity ve spolupráci s kolegy z Floridské státní univerzity a Univerzity Jižní Austrálie (UniSA) zaměřili na to, zda subjektivní prožívání emocí u lidí může být ovlivněno výrazem jejich obličeje.

reklama

Data shromáždili od 3 878 účastníků z 19 zemí. Studie testovala tři známé techniky navození úsměvu, a to napodobování výrazů obličeje šťastných lidí na fotografiích, roztažení úst do úsměvu vědomým zapojením obličejových svalů a techniku „tužka v ústech“, která simuluje úsměv.

Lidské pocity jsou spojené s pohyby svalů

Závěry studie nyní odborníci zveřejnili. Ke znatelnému nárůstu pocitu štěstí došlo u účastníků, kteří napodobovali šťastné výrazy z fotografií či se do úsměvu nutili roztažením úst. Dr. Fernando Marmolejo-Ramos z UniSA, jeden ze spoluautorů studie, tvrdí, že se jim podařilo najít spolehlivý důkaz, že fyzické vytvoření úsměvu může vyvolat pocity štěstí.

Výsledky techniky „tužky v ústech“ nebyly až tak přesvědčivé, nicméně podle dva roky staré studie Dr. Marmoleja i takto vyvolaný úsměv přináší lidem pozitivnější náhled na svět ve srovnání s lidmi, kteří se jinak neusmívají.

reklama

Pokud se vám podaří přimět vaše obličejové svaly k úsměvu, byť předstíranému, vyvolá ve vás pozitivní emoce a zvedne vám náladu. A neplatí to jen pro úsměv, ale třeba i pro mračení se či držení těla. Vzpřímený postoj s rameny dozadu vám zajistí nejen to, že budete vypadat sebevědomě, ale budete se tak i cítit.

Podle závěrů výzkumu provedeného na Univerzitě v Cardiffu se lidé, kteří měli kvůli do obličeje napíchanému botoxu (klobásový jed botulotoxin zabraňuje vzniku vrásek) omezenou schopnost se mračit, cítili šťastnější než ti, kteří se mračit mohli.

To potvrzuje slova Dr. Marmoleja: „Lidské pocity jsou spojené s pohyby svalů.“.

reklama
Související články
Coby potomci Adama a Evy jsme byli „naprogramováni“ k tomu, abychom se milovali a množili. Proto každý rok přijde na svět 140 milionů dětí, 500 000 z nich však s pomocí umělého oplodnění. V posledních letech totiž vitalita mužských spermií klesá. Avšak Češi našli lék… Měří zhruba 0,05 mm a pouhým okem jsou neviditelné. I […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
Ve světě je moc bolesti. Jak by ji mohlo být o něco míň, to představili odborníci z FN Motol. Jde o neuromodulační metody léčby určené k tlumení nebo odstranění silných, jinak nezvládnutelných bolestí. Chronická bolest je syndrom. Toto onemocnění pacienty sužuje nejen po tělesné, ale i psychické stránce. Ale farmakologická, psychoterapeutická či rehabilitační pohybová terapie […]
Proces stárnutí začíná již v momentě našeho narození. Každý den je v lidském těle nahrazeno 330 miliard buněk. Jejich životní cyklus šlape jako hodinky, a nikdy se nemění. Je ale možné tyto základní stavební kameny přimět k pomalejšímu odchodu do penze? Jedno známé rčení praví, že „ženy stárnou otřesně, zatímco na mužích to vůbec není […]
Rh faktor je něco jako poslední dílek krevní skládačky. Právě díky němu je možné určit, zda je krev dvou jedinců po „smíchání a protřepání“ kompatibilní. Ačkoli dnes se bez jeho znalosti medicína neobejde, jeho význam vědcům dlouhá léta unikal. První zmínky o oběhu krve přitom medicína zaznamenala už v roce 1603. Britský lékař William Harvey […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz