Domů     Medicína
Přinuťte se usmívat, bude se cítit šťastnější!
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 1.11.2022
Zdroj: Pixabay

Nově provedená studie dokázala, že pokud přimějete své obličejové svaly k úsměvu, všechny chmury se rozjasní a budete se cítit šťastnější. Ovšem pozor, dlouho doporučovaný trik s tužkou tolik nezabírá!.

Výraz tváře je jedním z nejdůležitějších prostředků neverbální komunikace. Prostřednictvím mimických svalů dokážeme vyjádřit a komunikovat naše emoce. Úsměv či zamračení jsou gesta, kterým rozumí lidé po celém světě bez ohledu na náboženství, jazyk či etnický původ.

Úsměv je zdarma, stačí na něj stáhnutí 17 obličejových svalů, lékaři jej však považovaný doslova za všelék. Široký úsměv potlačuje zvracení, snižuje stres, zahání deprese, zvyšuje sebevědomí, zlepšuje rodinné vztahy, a dokonce prodlužuje život.

reklama

Úsměv mozek uspokojí stejně, jako kdybyste snědli 2000 čokoládových tyčinek, navíc snižuje krevní tlak, o 10 až 25 % zmírňuje bolest a urychluje hojení. Smějící se lidé jsou považováni za hezčí a mladší.

Pravidelný denní patnáctiminutový smích prý umožňuje zhubnou až dvě kila za rok. Zkrátka důvodů k úsměvu je spousta. Podle nejnovější vědecké studie byste se alespoň k malému úsměvu měli donutit každý den, i když vám zrovna do smíchu vůbec není.

Zdroj: Pixabay

V této studii se vědci ze Stanfordské univerzity ve spolupráci s kolegy z Floridské státní univerzity a Univerzity Jižní Austrálie (UniSA) zaměřili na to, zda subjektivní prožívání emocí u lidí může být ovlivněno výrazem jejich obličeje.

reklama

Data shromáždili od 3 878 účastníků z 19 zemí. Studie testovala tři známé techniky navození úsměvu, a to napodobování výrazů obličeje šťastných lidí na fotografiích, roztažení úst do úsměvu vědomým zapojením obličejových svalů a techniku „tužka v ústech“, která simuluje úsměv.

Lidské pocity jsou spojené s pohyby svalů

Závěry studie nyní odborníci zveřejnili. Ke znatelnému nárůstu pocitu štěstí došlo u účastníků, kteří napodobovali šťastné výrazy z fotografií či se do úsměvu nutili roztažením úst. Dr. Fernando Marmolejo-Ramos z UniSA, jeden ze spoluautorů studie, tvrdí, že se jim podařilo najít spolehlivý důkaz, že fyzické vytvoření úsměvu může vyvolat pocity štěstí.

Výsledky techniky „tužky v ústech“ nebyly až tak přesvědčivé, nicméně podle dva roky staré studie Dr. Marmoleja i takto vyvolaný úsměv přináší lidem pozitivnější náhled na svět ve srovnání s lidmi, kteří se jinak neusmívají.

reklama

Pokud se vám podaří přimět vaše obličejové svaly k úsměvu, byť předstíranému, vyvolá ve vás pozitivní emoce a zvedne vám náladu. A neplatí to jen pro úsměv, ale třeba i pro mračení se či držení těla. Vzpřímený postoj s rameny dozadu vám zajistí nejen to, že budete vypadat sebevědomě, ale budete se tak i cítit.

Podle závěrů výzkumu provedeného na Univerzitě v Cardiffu se lidé, kteří měli kvůli do obličeje napíchanému botoxu (klobásový jed botulotoxin zabraňuje vzniku vrásek) omezenou schopnost se mračit, cítili šťastnější než ti, kteří se mračit mohli.

To potvrzuje slova Dr. Marmoleja: „Lidské pocity jsou spojené s pohyby svalů.“.

reklama
Související články
Nemoci provázely lidský život od nepaměti. V historii se ale našlo několik statečných lékařů a badatelů, kteří ve snaze porozumět příčinám zákeřných chorob či na ně objevit lék, riskovali vlastní zdraví a někdy i život. Kteří odvážlivci to byli? Skotský lékař, chirurg a patolog John Hunter (1728-1793) věřil, že kapavka a syfilis jsou různými stádii […]
Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno jediné potáhnutí. Ve stejném okamžiku se ale v jeho těle začíná odehrávat nespočet reakcí na přítomnost chemického nepřítele, které vyústí až v opojné uvolnění dopaminu. To vše navíc za méně než 10 vteřin. Za skutečný ráj nikotinu je aktuálně možné označit Bulharsko, cigaretám zde totiž […]
O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené použití vděčíme rozvoji oboru biotechnologie. Výrobou kyseliny hyaluronové se jako jedna ze tří světově nejúspěšnějších firem zabývá česká firma Contipro. Její zakladatel a majitel Vladimír Velebný, sám absolvent biochemie […]
Čeká je symbolická trasa z Maratonu do Athén, třebaže je tělo příliš neposlouchá. Cílem 12. ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) je společným cvičením, procházkou, lekcí jógy, tai-či i boxu, nebo jízdou na rotopedu pokořit vzdálenost 42 kilometrů. Akce startuje dnes a potrvá do zítra. MaRS je určen jak pro pacienty s RS, tak pro zdravé […]
Lamy mají jedinečný imunitní systém. Jejich protilátky jsou mnohem menší, než je tomu u jiných živočišných druhů, proto jsou stabilnější a snadněji zasáhnou svůj cíl, tedy cizorodé viry, uvnitř organismu. Stanou se nadějí lidstva v boji proti nemocem? Na to, že imunitní systém velbloudovitých, mezi které se řadí i lamy a alpaky, funguje jinak než lidský, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz