Domů     Medicína
Přinuťte se usmívat, bude se cítit šťastnější!
Zdroj: Pixabay

Nově provedená studie dokázala, že pokud přimějete své obličejové svaly k úsměvu, všechny chmury se rozjasní a budete se cítit šťastnější. Ovšem pozor, dlouho doporučovaný trik s tužkou tolik nezabírá!.

Výraz tváře je jedním z nejdůležitějších prostředků neverbální komunikace. Prostřednictvím mimických svalů dokážeme vyjádřit a komunikovat naše emoce. Úsměv či zamračení jsou gesta, kterým rozumí lidé po celém světě bez ohledu na náboženství, jazyk či etnický původ.

Úsměv je zdarma, stačí na něj stáhnutí 17 obličejových svalů, lékaři jej však považovaný doslova za všelék. Široký úsměv potlačuje zvracení, snižuje stres, zahání deprese, zvyšuje sebevědomí, zlepšuje rodinné vztahy, a dokonce prodlužuje život.

Úsměv mozek uspokojí stejně, jako kdybyste snědli 2000 čokoládových tyčinek, navíc snižuje krevní tlak, o 10 až 25 % zmírňuje bolest a urychluje hojení. Smějící se lidé jsou považováni za hezčí a mladší.

Pravidelný denní patnáctiminutový smích prý umožňuje zhubnou až dvě kila za rok. Zkrátka důvodů k úsměvu je spousta. Podle nejnovější vědecké studie byste se alespoň k malému úsměvu měli donutit každý den, i když vám zrovna do smíchu vůbec není.

Zdroj: Pixabay

V této studii se vědci ze Stanfordské univerzity ve spolupráci s kolegy z Floridské státní univerzity a Univerzity Jižní Austrálie (UniSA) zaměřili na to, zda subjektivní prožívání emocí u lidí může být ovlivněno výrazem jejich obličeje.

Data shromáždili od 3 878 účastníků z 19 zemí. Studie testovala tři známé techniky navození úsměvu, a to napodobování výrazů obličeje šťastných lidí na fotografiích, roztažení úst do úsměvu vědomým zapojením obličejových svalů a techniku „tužka v ústech“, která simuluje úsměv.

Lidské pocity jsou spojené s pohyby svalů

Závěry studie nyní odborníci zveřejnili. Ke znatelnému nárůstu pocitu štěstí došlo u účastníků, kteří napodobovali šťastné výrazy z fotografií či se do úsměvu nutili roztažením úst. Dr. Fernando Marmolejo-Ramos z UniSA, jeden ze spoluautorů studie, tvrdí, že se jim podařilo najít spolehlivý důkaz, že fyzické vytvoření úsměvu může vyvolat pocity štěstí.

Výsledky techniky „tužky v ústech“ nebyly až tak přesvědčivé, nicméně podle dva roky staré studie Dr. Marmoleja i takto vyvolaný úsměv přináší lidem pozitivnější náhled na svět ve srovnání s lidmi, kteří se jinak neusmívají.

Pokud se vám podaří přimět vaše obličejové svaly k úsměvu, byť předstíranému, vyvolá ve vás pozitivní emoce a zvedne vám náladu. A neplatí to jen pro úsměv, ale třeba i pro mračení se či držení těla. Vzpřímený postoj s rameny dozadu vám zajistí nejen to, že budete vypadat sebevědomě, ale budete se tak i cítit.

Podle závěrů výzkumu provedeného na Univerzitě v Cardiffu se lidé, kteří měli kvůli do obličeje napíchanému botoxu (klobásový jed botulotoxin zabraňuje vzniku vrásek) omezenou schopnost se mračit, cítili šťastnější než ti, kteří se mračit mohli.

To potvrzuje slova Dr. Marmoleja: „Lidské pocity jsou spojené s pohyby svalů.“.

Související články
Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti. Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní […]
Parkinsonova choroba je spojena s nedostatkem neurotransmiteru dopaminu v mozku, což má za následek poruchy hybnosti. Po Alzheimerově chorobě je to druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě, v současnosti na něj neexistuje lék. Lékaři ale odhalili důležité souvislosti, které by k jeho nalezení v nepříliš vzdálené budoucnosti vést mohly. Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální […]
Medicína 18.3.2025
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k časné detekci těchto problémů, lidé tak podporu, kterou si jejich zdravotní stav zaslouží, získávají až se zpožděním. To by do budoucna mohl změnit jednoduchý a bezbolestný test! […]
Medicína 16.3.2025
Konopí je jednou z nejrozšířenějších psychoaktivních látek na světě, a i proto jsou jeho dlouhodobé účinky na lidské zdraví předmětem intenzivního výzkumu. Nejnovější studie naznačuje, že užívání látek obsažených v konopí může být spojeno s epigenetickými změnami, tedy s úpravami v regulaci genů, které ovlivňují fungování organismu, aniž by měnily samotnou DNA. Tým vědců z […]
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz