Domů     Historie
Smyje nový výzkum krev z rukou Sparťanů?
Zdroj: Wikimedia Commons

Po tisíciletí měli pověst bezcitných a krutých tyranů, jejichž jediným zájmem bylo vychovat odolné jedince. Nyní se však ukazuje, že i nejodolnější městský stát, měl možná svou lidskou tvář….

Nazývali se „přirozenými ochránci Řecka.“ Patřili k nejlepším bojovníkům, kteří byli vychováváni k boji prakticky od malička. V jejich řadách zkrátka neměli ti nejslabší místo. Život v legendární Spartě je obestřen brutalitou a tvrdým, spartským režimem. A také mýtem, že postižená nemluvňata posílali na smrt.

Mocná rada starších

Za jeho šiřitele je považován řecký filozof Plútarchos (asi 46–asi 127), který ve své biografii „Life of Lycurgus“ detailně popisuje, jak Sparťané předkládali novorozeňata ke kontrole „radě starších“.

A zatímco vhodná, silná nemluvňata dostávala „vstupenku“ do života, ta, která byla předčasně narozené či vykazovala jakoukoli formu postižení, byla ponechána na ulici svému osudu. Než aby žili se špatnou výbavou nekvalitní život, bylo podle „starších“ lepší, když nežili vůbec.

A je to pravda!

Během téměř 2000 let se tento příběh stal všeobecně přijímaným. A sloužil jako zrcadlo pro starověkou řeckou společnost. Tak se stalo, že filozofova slova přijali za svá i moderní učenci, kteří je dále předkládali svým studentům, aby zdůraznili rozdíly mezi dnešní společností a minulostí.

Představa o krutém jednání Sparťanů byla použita také k ospravedlnění některých krvavých zločinů historie. Nacističtí eugenici často řeckým precedentem „omlouvali“ zabíjení postižených osob.

Zavrženíhodný čin

Bližší pohled do starších spisů a archeologické nálezy však naznačují, že neustále omílaná „pravda“ může být nakonec jen pouhou legendou. Ve studii, jíž uveřejnil časopis Hesperia, odbornice Debby Sneedová působící na California State University uvádí, že opouštění postižených dětí nebylo všeobecně přijímanou součástí starořecké kultury, ačkoli se to občas stávalo.

Naopak, většina společností toto jednání silně zavrhuje či trestá. Zjištěním Sneedové napovídá také skutečnost, že krvavé události, které Plútarchos popisuje se staly 700 let před jeho narozením.

Archeologické triumfy

Zároveň je možné objevit zmínky o spartském králi, který byl oproti ostatním mužům neobvykle malý a „špatný na nohy“. I přesto byl vynikajícím a společností uznávaným vůdcem. Jistý anonymní řecký lékař zase kolem roku 400 př.

n. l. radil, jak jisté fyzické neduhy překonat. A pak jsou tu archeologické nálezy, které ukazují, že o děti se zdravotními problémy bylo od jejich prvních dnů velice dobře postaráno. V roce 1931 archeologové odkryli v Athénách hrob s ostatky více než 400 kojenců.

V následné analýze z roku 2018, bylo odhaleno, že ačkoli byly pozůstatky jen několik dní staré, jednalo se spíše o zvýšenou kojeneckou úmrtnost než cílené zabíjení. „Máme spoustu důkazů, že Řekové aktivně nezabíjeli kojence, jak se dosud myslelo,“ prohlásila Sneedová.

50:50

I když se zdá, že má odbornice silné karty, australský archeolog Lesley Beaumont je ke zjištěným informacím a novému pohledu na Spartu nadále skeptický. Podle něj totiž mohla být nechtěná miminka jednoduše odložena na veřejné místo v domnění, že je někdo najde a posléze vychová.

„Nejsem si jistý, zda mohu souhlasit s tím, že bylo běžnou praxí vychovávat postižené děti,“ dodal.

Související články
Každé dávné společenství mělo svoji mytologii, soubor příběhů, jež vysvětlovaly jevy, které nebyly tyto kultury schopny pochopit, a tak je připisovaly nadpřirozenu. Většinou se týkaly původu a smyslu života a vesmíru, případně meteorologických jevů. Zpravidla souvisely s vírou a morálkou a vystupovaly v nich bohové, hrdinové či postavy s nadlidskými schopnostmi. Ačkoliv je vnímáme spíše […]
Dětská kreativita má své kořeny mnohem hlouběji v historii, než jsme si kdy mysleli. Nové výzkumy ukazují, že mnoho jeskynních kreseb z doby ledové mohly vytvořit děti. Tyto objevy mění naše představy o kulturním a společenském životě pravěkých komunit. Analýza jeskynního umění z doby mladého paleolitu, včetně kreseb v jeskyních Margot ve Francii a Las […]
Z Afriky vyšlo hned několik migračních vln Homo sapiens, aby osídlily další kontinenty. Do Evropy se tito vydali před 50 000 lety. Narazili zde na neandertálce, se kterými se před 45 000 až 49 000 lety zkřížili. Ovšem z této vlny se vydělila malá skupina, která se později s neandertálci už nekřížila. Někteří z těchto […]
Historie Medicína 2.1.2025
Na jednu stranu podivín, který se v mládí rozhodl, že nebude jíst maso, pít alkohol a neožení se, na druhou stranu lékař s pronikavým úsudkem, který se nebál jít vlastní cestou. Za jeho podíl na zastavení cholery v Londýně mu město postavilo unikátní pomník v podobě historické vodní pumpy. K medicíně se John Snow dostal jen shodou šťastných okolností. Jeho […]
Historie Zajímavosti 27.12.2024
V 70. letech 20. století byly ve 20 metrů hluboké přírodní vápencové šachtě v hrabství Somerset v jihozápadní Anglii objeveny pozůstatky 37 lidí. Po jejich prozkoumání dospěli nyní vědci k jedinému závěru, a to, že doba bronzová, ze které fosilie pocházely, byla mnohem temnějším obdobím, než jsme se domnívali. Lidé se při páchání násilí příliš […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz