Domů     Historie
Spásná narkóza: Definitivní tečka za bolestí
Zdroj: Pixabay

V běhu dějin neexistoval silnější nepřítel než bolest. Ve snaze ji porazit proto člověk zkoušel vše: Omámit, přiškrtit krční tepnu nebo bacit do hlavy. Dokud ji konečně nezkrotil…

Zatímco ve starověku pacienti žvýkali rostliny ve snaze vyhnout se bolestnému mučení, středověk se s churavými příliš nemazal. Většina z nich byla operována při plném vědomí, ti šťastnější byli „otupěni“ alespoň kapkou alkoholu.

Anebo jim bylo pouštěno žilou, dokud neupadli do bezvědomí. Ačkoli dnes se dobrý lékař pozná podle referencí, v minulosti musel být především co nejrychlejší.

Konec lékaře mučitele?

Až 18. století dalo vystrašeným pacientům malou naději v podobě oxidu dusného, známého také jako rajský plyn. Právě tehdy totiž anglický chemik Humpry Davy (1778–1829) vyslovil myšlenku, že by jej bylo možné využívat při operacích jako anestetikum.

Coby horlivý experimentátor ho navíc zkoušel sám na sobě. I když se při prvních pokusech málem otrávil, posléze došel k závěru, že inhalací si nejen zlepšil náladu, ale také zahnal vtíravou bolest zubu.

Za svůj revoluční objev však příliš nebojoval. Trvalo proto dalších 40 let, než mohla medicína upustit od krvavého mučení…

Zdroj: Wikimedia Commons

„Cítil sem jen škrábání…“

Stalo se tak 16. října 1846 v posluchárně massachusettské univerzity v Bostonu, kde stomatolog William T. Morton (1819–1868) představil zvědavému publiku skleněnou banku se dvěma hrdly a jakousi tekutinou.

Tu posléze přistrčil pod nos 21letému pacientovi Edwardu Gilbertu Abbottovi (1825–1855), který se po nasátí propadl do slastného bezvědomí. Chirurg John Collins Warren (1778–1856) následně mohl začít s odstraňováním nádoru z pacientova krku.

Hotovo bylo po 25 minutách, během kterých Abbot cítil pouze slabé škrábání. „Dnes ráno jsem v nemocnici udělal zajímavou operaci, zatímco pacient byl pod vlivem přípravku doktora Mortona na prevenci bolesti.

Použitou látkou byl sírový éter,“ zapsal si později Warren. Po penězích lačnící Morton ovšem svůj „zázrak“ světu představil nejprve jako letheon. To, aby bylo těžší odhalit jeho složení.

Šup do světa

O příznivých vlastnostech éteru si však brzy šuškala celá Amerika, přičemž začal také Mortonův tvrdý boj o patent. Neúspěšný. A tak se z omamných účinků brzy těšila i Evropa. Několik týdnů po experimentu byl éter použit na University College Hospital v Londýně, kde skotský chirurg Robert Liston (1794–1847) s jeho pomocí bezbolestně amputoval nohu.

V českých zemích došlo k průlomu 7. února 1847, kdy byla anestezie ozkoušena v dnešní nemocnici Na Františku. Chirurg Celestýn Opitz (1810–1866) se díky ní stal personou, jež přispěla k rozvoji anesteziologie.

Napuštěno na ručníku

Ačkoli je William Morton považován za objevitele éterové narkózy, nebyl prvním, kdo látku objevil. Na rozdíl od „konkurence“ ji však dokázal ve správný čas správně zpropagovat. Mnohem prozíravější byl chirurg Crawford Long (1815–1878).

Ten znecitlivující látku jednoduše nanášel na ručník, aby ji pacienti mohli snáze inhalovat. Nejenže s pomocí éteru úspěšně odstranil několik nádorů, využíval jej také při amputacích či porodech. Své poznatky ovšem publikoval až v roce 1849.

Související články
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Nedávný mezinárodní výzkum, který vedla paleoantropoložka April Nowellová z University of Victoria, ukázal, že i v době ledové, tedy před 25 000 lety procházeli dospívající dívky a chlapci stejnými fázemi puberty jako dnešní teenageři. To rozšiřuje naše znalosti o tom, jak vypadal život předchůdců moderního člověka. Na studii, jejíž závěry byly v září letošního roku […]
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
Náhorní plošina Nazca je proslulá nálezy obrazců, kterým se říká geoglyfy. Díky zapojení umělé inteligence a dronů do hledání těchto glyfů se nyní daří jich v krátké době nalézat velké množství. Poslední velký objev čítá 303 nových, tak zvaně rodinných glyfů. Co ztvárňují? Nazca se nachází v jihoamerickém Peru, asi 400 km jihovýchodně od hlavního […]
„Kde je ten kámen?! Okamžitě mi ho přineste!“ řval římský císař. Rozhodně nechce mžourat na představení, které se v aréně pod ním chystá. Jen co dostane zelený smaragd do ruky, přikládá si ho k oku. To je podívaná – gladiátoři a lvi bojující o holý život. Krátkozrakost je fuč. S krátkozrakostí se podle profesora oftalmologie Ivana R. Schwaba […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz