Domů     Historie
Spásná narkóza: Definitivní tečka za bolestí
Zdroj: Pixabay

V běhu dějin neexistoval silnější nepřítel než bolest. Ve snaze ji porazit proto člověk zkoušel vše: Omámit, přiškrtit krční tepnu nebo bacit do hlavy. Dokud ji konečně nezkrotil…

Zatímco ve starověku pacienti žvýkali rostliny ve snaze vyhnout se bolestnému mučení, středověk se s churavými příliš nemazal. Většina z nich byla operována při plném vědomí, ti šťastnější byli „otupěni“ alespoň kapkou alkoholu.

Anebo jim bylo pouštěno žilou, dokud neupadli do bezvědomí. Ačkoli dnes se dobrý lékař pozná podle referencí, v minulosti musel být především co nejrychlejší.

Konec lékaře mučitele?

Až 18. století dalo vystrašeným pacientům malou naději v podobě oxidu dusného, známého také jako rajský plyn. Právě tehdy totiž anglický chemik Humpry Davy (1778–1829) vyslovil myšlenku, že by jej bylo možné využívat při operacích jako anestetikum.

reklama

Coby horlivý experimentátor ho navíc zkoušel sám na sobě. I když se při prvních pokusech málem otrávil, posléze došel k závěru, že inhalací si nejen zlepšil náladu, ale také zahnal vtíravou bolest zubu.

Za svůj revoluční objev však příliš nebojoval. Trvalo proto dalších 40 let, než mohla medicína upustit od krvavého mučení…

Zdroj: Wikimedia Commons

„Cítil sem jen škrábání…“

Stalo se tak 16. října 1846 v posluchárně massachusettské univerzity v Bostonu, kde stomatolog William T. Morton (1819–1868) představil zvědavému publiku skleněnou banku se dvěma hrdly a jakousi tekutinou.

reklama

Tu posléze přistrčil pod nos 21letému pacientovi Edwardu Gilbertu Abbottovi (1825–1855), který se po nasátí propadl do slastného bezvědomí. Chirurg John Collins Warren (1778–1856) následně mohl začít s odstraňováním nádoru z pacientova krku.

Hotovo bylo po 25 minutách, během kterých Abbot cítil pouze slabé škrábání. „Dnes ráno jsem v nemocnici udělal zajímavou operaci, zatímco pacient byl pod vlivem přípravku doktora Mortona na prevenci bolesti.

Použitou látkou byl sírový éter,“ zapsal si později Warren. Po penězích lačnící Morton ovšem svůj „zázrak“ světu představil nejprve jako letheon. To, aby bylo těžší odhalit jeho složení.

Šup do světa

O příznivých vlastnostech éteru si však brzy šuškala celá Amerika, přičemž začal také Mortonův tvrdý boj o patent. Neúspěšný. A tak se z omamných účinků brzy těšila i Evropa. Několik týdnů po experimentu byl éter použit na University College Hospital v Londýně, kde skotský chirurg Robert Liston (1794–1847) s jeho pomocí bezbolestně amputoval nohu.

reklama

V českých zemích došlo k průlomu 7. února 1847, kdy byla anestezie ozkoušena v dnešní nemocnici Na Františku. Chirurg Celestýn Opitz (1810–1866) se díky ní stal personou, jež přispěla k rozvoji anesteziologie.

Napuštěno na ručníku

Ačkoli je William Morton považován za objevitele éterové narkózy, nebyl prvním, kdo látku objevil. Na rozdíl od „konkurence“ ji však dokázal ve správný čas správně zpropagovat. Mnohem prozíravější byl chirurg Crawford Long (1815–1878).

Ten znecitlivující látku jednoduše nanášel na ručník, aby ji pacienti mohli snáze inhalovat. Nejenže s pomocí éteru úspěšně odstranil několik nádorů, využíval jej také při amputacích či porodech. Své poznatky ovšem publikoval až v roce 1849.

reklama
Související články
V roce 2016 byl na izraelském archeologickém nalezišti Tel Lachish, nacházejícím se jižně od Tel Avivu, objeven hřeben na vlasy. Nyní se na něm podařilo rozluštit nápis brojící proti vším. Kdo se jím česal? Území širší Palestiny a Izraele bylo v době bronzové, mezi roky 3500 a 1150 př. n. l., označováno jako Kanaán. Název […]
Škrkavky, roupi či nedejbože tasemnice rozhodně na žebříčku popularity nestojí na nejvyšších příčkách. Ba právě naopak, koneckonců, kdo by miloval parazity. Ale i tito tvorové jsou součástí živočišné říše a lidstvo už doprovázejí velmi dlouho. Hlístice, kam patří roup nebo škrkavka, stejně jako ploštěnci, ke kterým náleží tasemnice, jsou evolučně jedny z nejstarších organismů. Čile […]
V roce 2017 byla u malé vesnice Kladina na Pardubicku nalezena bohatě zdobená bronzová situla, vysoká nádoba ve tvaru vědra, kterou odborníci datují do pozdní doby bronzové, zhruba 800 let před naším letopočtem. Nyní zjistili, že se v ní pravděpodobně vyrábělo bylinné pivo. Pokud je to pravda, jednalo by se o nejstarší kdy nalezený důkaz o přípravě […]
Vědci z anglické University of Warwick smíchali dohromady ingredience na oční mast z 9. století a zkoumali, zda je účinná proti původcům ječného zrna. Zjistili, že je opravdu zabíjí! Zvyšující se odolnost bakterií vůči antibiotikům přidělává vrásky na čele nejen lékařům, ale i vědcům, kteří se snaží nalézt antimikrobiální látky, jež by tyto parazity účinně […]
Žili v období před 7000 lety, zavedli nový způsob stravování i soužití. Zároveň patřili k nejnáchylnějším druhům, jimž nemoci značně „cuchaly“ imunitu. Rané zemědělské komunity jsou podle nejnovější studie považovány za původce rapidního nárůstu nemocí jako chřipka a tuberkulóza. Jejich vzájemné soužití s hospodářskými zvířaty totiž bořilo i minimální hranice hygieny. Podle odborníků však byla […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz