Domů     Technika
V Dubaji uměle vyvolávali déšť, řidiči netušili, co s tím
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 20.10.2022
Ve Spojených arabských emirátech se snaží uměle vyvolávat srážky. Zdroj: Pixabay

Spojené arabské emiráty patří sice k nejbohatším státům světa, ale zároveň k těm nejsušším. Veškerou vodu, kterou spotřebují, získávají odsolováním z mořské vody, což je extrémně nákladný proces.

Nyní však najaly technologické špičky z celého světa a uměle vyvolávali dešťové srážky..

Paradoxně tím však zavařili místním řidičům, kteří na něco takového nejsou zvyklí.

Teploty v letních měsících dosahují v Dubaji, která je častým cílem zahraničních turistů i bohaté světové smetánky, i čtyřiceti stupňů Celsia, na slunci klidně i o deset víc. Déšť je tu extrémně vzácným jevem, průměrně tu ročně spadne jen deset centimetrů srážek.

reklama

Když proto v létě minulého roku v Dubaji díky umělému vyvolání deště poprvé výrazně zapršelo, způsobilo to mnoha řidičům nečekané problémy. „Monzunové lijáky zalévají rušnou dálnicí, takže řidiči mají najednou plné ruce práce.

Z krajnice silnice se následně spouští malý vodopád. Výjev, který by v jihovýchodní Asii nebyl ničím výjimečný, kdyby k němu nedošlo právě ve Spojených arabských emirátech – a to v době extrémních veder,“ psal o tom britský The Independent.

Dubajské řešení sucha se zdá být sice elegantní a v zásadě praktické, ale zaznívá proti němu i ostrá kritika. Mezi jinými odpůrci argumentují tím, že tyto metody déšť nevytváří, ale jen přesouvají, a že o srážky, které spadnou v Dubaji, přijde jiná oblast, ve které by spadly přirozeně.

Dalším problémem může být právě ono přirozeně staletí trvající sucho, kterému se přizpůsobila vegetace, živočišstvo a v neposlední řadě i místní obyvatelé a stavební projekty. Proto způsobily umělé srážky takové problémy.

reklama

Metodou, kterou Spojené arabské emiráty též zvažovaly, bylo postavit v poušti umělou horu, která by fungovala stejně jako hora přírodní. Vzduch by nad ni musel stoupat, ve výšce by se ochlazoval a vytvářel mraky a srážky.

Tento nápad však oznámily už před pěti lety a zdá se, že od té doby v něm nezaznamenaly žádný progres. Další nápady už zněly poněkud nereálně. Podle jednoho měla být voda dopravována z Pákistánu, další zahrnoval dopravu ledovců z arktických oblastí.

Argumenty zaznívají i proti samotné snaze o kontrolu počasí jako takové. „SAE jsou tak jako tak pekelně horká země, takže není jasné, zda vlna vedra souvisí s klimatickou krizí. Ale víme, že jinde ve světě už dopady klimatické krize přišly,“ argumentuje komentátor listu The Independent Rupert Hawskley.

„Pokud dokážeme vytvořit déšť, musíme doufat, že vyvineme i úspěšnější metody k zachycování CO2 a snižování teplot.“.

reklama

Více o metodách umělého vyvolávání srážek a problémech, které mohou způsobit, se dočtete v čísle 12/2022, které vychází 14. listopadu.

reklama
Související články
Před 68 lety skupina amerických vědců požádala o grant ve výši 13 500 dolarů na uspořádání letního workshopu na Darmouth College v New Hampshire. Oblast, které se chtěli věnovat, byla umělá inteligence. Od těchto skromných začátků se vývoj samozřejmě posunul. A kde je dnes? Umělá inteligence (AI) se od filmových a knižních představ přesunula do […]
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise. LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit […]
Bouře, hurikány, extrémní sucha i přívalové deště. Klimatické změny si s lidskou civilizací pohrávají jak mořský příboj s papírovou loďkou. Tyto změny se zatím nedaří lidstvu zastavit, ale i za pomoci české družice bude možné je monitorovat. Jedním z hlavních úkolů české družicové mise SOVA bude zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí. Satelit bude zkoumat procesy ve […]
V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí. S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz