Domů     Medicína
Nová generace upírů: Vysává elán i optimismus
Zdroj: Pixabay

Jsou charismatičtí, oplývají vysokým sebevědomím a hýří nápady… I přesto se po komunikaci s nimi dostavují pocity prázdnoty a frustrace. Upíři od dob Brama Stokera dospěli do své nenápadnější fáze, kdy namísto krve sají pozitivní emoce i vitalitu..

Každý člověk alespoň jednou za život „vysál“ energii někoho jiného. Ve zdravých vztazích se však jedná o spravedlivou a vyváženou výměnu bez nežádoucích následků v podobě vyčerpání a stresu.

Kamarád i kolega…

Ačkoli z medicínského hlediska není termín „energetický upír“ uznávanou diagnózou, jedná se o problém, který rezonuje společností čím dál častěji – značně nás totiž ohrožuje na zdraví… Psychologové uvádí, že existují různé typy energetických upírů.

reklama

Nejčastěji je však možné narazit na narcistické přátelé, kteří se neustále potýkají s tou či onou krizí, nebo na manipulativní spolupracovníky, jež neustále vyžadují pomoc se svými povinnostmi. Všichni do jednoho však mají společné to, že se „živí“ energií lidí, kteří jim poskytují „rameno“ anebo jsou ochotni jim bezelstně naslouchat.

„Při své práci jsem se setkala s podnikavými, ochotnými a ušlechtilými lidmi, kteří však pozvolna ztráceli svou životní sílu, propadali velké únavě a morálnímu a fyzickému vyčerpání. To vše se projevovalo negativně na jejich zdraví, a vedlo to dokonce k depresím.

Ukázalo se, že tento stav je vyvolán právě citovými upíry v jejich okolí,” uvedla francouzská psycholožka Stéphane Clergetová, která se touto problematikou zevrubně zabývá. Za spouštěč „citového mučení“ označuje především nízkou sebeúctu, zároveň dodává, že je možné toto chování zdědit po rodičích.

Tíha minulosti?

Počátky emotivního vampyrismu je totiž možné vystopovat do doby, kdy se coby kojenci neustále dožadujeme pozornosti. S přibývajícími lety se však musíme učit rovnováze mezi poskytováním pozornosti a jejím vyžadováním.

reklama

„Emotivními upíry se stáváme ze dvou zcela protikladných důvodů: protože jsme se v dětství cítili těžce opomíjeni, anebo naopak jsme byli odmalička zvyklí mít všechno a v dospělosti v tom pak pokračujeme ve vztahu k přátelům, partnerům a kolegům,” doplňuje profesorka všeobecné psychologie na univerzitě La Sapienza, Anna Maria Gianniniová.

Více se dočtete v čísle 12/2022, které vychází 14. listopadu. 

reklama
Související články
Coby potomci Adama a Evy jsme byli „naprogramováni“ k tomu, abychom se milovali a množili. Proto každý rok přijde na svět 140 milionů dětí, 500 000 z nich však s pomocí umělého oplodnění. V posledních letech totiž vitalita mužských spermií klesá. Avšak Češi našli lék… Měří zhruba 0,05 mm a pouhým okem jsou neviditelné. I […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
Ve světě je moc bolesti. Jak by ji mohlo být o něco míň, to představili odborníci z FN Motol. Jde o neuromodulační metody léčby určené k tlumení nebo odstranění silných, jinak nezvládnutelných bolestí. Chronická bolest je syndrom. Toto onemocnění pacienty sužuje nejen po tělesné, ale i psychické stránce. Ale farmakologická, psychoterapeutická či rehabilitační pohybová terapie […]
Proces stárnutí začíná již v momentě našeho narození. Každý den je v lidském těle nahrazeno 330 miliard buněk. Jejich životní cyklus šlape jako hodinky, a nikdy se nemění. Je ale možné tyto základní stavební kameny přimět k pomalejšímu odchodu do penze? Jedno známé rčení praví, že „ženy stárnou otřesně, zatímco na mužích to vůbec není […]
Rh faktor je něco jako poslední dílek krevní skládačky. Právě díky němu je možné určit, zda je krev dvou jedinců po „smíchání a protřepání“ kompatibilní. Ačkoli dnes se bez jeho znalosti medicína neobejde, jeho význam vědcům dlouhá léta unikal. První zmínky o oběhu krve přitom medicína zaznamenala už v roce 1603. Britský lékař William Harvey […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz