Domů     Medicína
Nová generace upírů: Vysává elán i optimismus
Zdroj: Pixabay

Jsou charismatičtí, oplývají vysokým sebevědomím a hýří nápady… I přesto se po komunikaci s nimi dostavují pocity prázdnoty a frustrace. Upíři od dob Brama Stokera dospěli do své nenápadnější fáze, kdy namísto krve sají pozitivní emoce i vitalitu..

Každý člověk alespoň jednou za život „vysál“ energii někoho jiného. Ve zdravých vztazích se však jedná o spravedlivou a vyváženou výměnu bez nežádoucích následků v podobě vyčerpání a stresu.

Kamarád i kolega…

Ačkoli z medicínského hlediska není termín „energetický upír“ uznávanou diagnózou, jedná se o problém, který rezonuje společností čím dál častěji – značně nás totiž ohrožuje na zdraví… Psychologové uvádí, že existují různé typy energetických upírů.

Nejčastěji je však možné narazit na narcistické přátelé, kteří se neustále potýkají s tou či onou krizí, nebo na manipulativní spolupracovníky, jež neustále vyžadují pomoc se svými povinnostmi. Všichni do jednoho však mají společné to, že se „živí“ energií lidí, kteří jim poskytují „rameno“ anebo jsou ochotni jim bezelstně naslouchat.

„Při své práci jsem se setkala s podnikavými, ochotnými a ušlechtilými lidmi, kteří však pozvolna ztráceli svou životní sílu, propadali velké únavě a morálnímu a fyzickému vyčerpání. To vše se projevovalo negativně na jejich zdraví, a vedlo to dokonce k depresím.

Ukázalo se, že tento stav je vyvolán právě citovými upíry v jejich okolí,” uvedla francouzská psycholožka Stéphane Clergetová, která se touto problematikou zevrubně zabývá. Za spouštěč „citového mučení“ označuje především nízkou sebeúctu, zároveň dodává, že je možné toto chování zdědit po rodičích.

Tíha minulosti?

Počátky emotivního vampyrismu je totiž možné vystopovat do doby, kdy se coby kojenci neustále dožadujeme pozornosti. S přibývajícími lety se však musíme učit rovnováze mezi poskytováním pozornosti a jejím vyžadováním.

„Emotivními upíry se stáváme ze dvou zcela protikladných důvodů: protože jsme se v dětství cítili těžce opomíjeni, anebo naopak jsme byli odmalička zvyklí mít všechno a v dospělosti v tom pak pokračujeme ve vztahu k přátelům, partnerům a kolegům,” doplňuje profesorka všeobecné psychologie na univerzitě La Sapienza, Anna Maria Gianniniová.

Více se dočtete v čísle 12/2022, které vychází 14. listopadu. 

reklama
Související články
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
V letošním roce se Američané byli donuceni „vrátit“ zpět do minulosti. Po více než 20 letech se totiž na Floridě podařilo zachytit stopy jednoho z nejstarších nepřátel člověka, malárie… Každým rokem se na území USA objeví 2000 případů malárie. Drtivou většinu z nich lze však vystopovat k jedincům, kteří přicestovali ze subsaharské Afriky nebo jižní […]
Ani vitaminy, ani antioxidanty. Americký výzkum přišel s poznatkem, že větším zdravotním benefitem ovoce a zeleniny mohou být toxiny, které rostlinám slouží na ochranu proti hmyzu. Jsou v množství, které nám neublíží, přesto cosi zajímavého dělají s našimi buňkami. Někdy před 15 lety připravili vědci ve Švýcarském federálním technologickém institutu jednoduchý experiment, u nějž se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz