Domů     Ostatní
Umělé maso: I zrodila se „božská mana“

O umělém masu, které nechá vydechnout planetě, snil už britský premiér Winston Churchill. Zatímco v jeho době bylo možné o této metodě právě jen snít, dnes je „zkumavkové hovězí“ hudbou blízké budoucnosti….

Je šťavnaté jako maso, chutná jako maso, dokonce i tak vypadá. Ale není. Ve skutečnosti jde o sofistikovanou náhražku pocházející z laboratoří kanadské McMaster University, která by už za pár let mohla dominovat obchodům. Bude libo nízkotučnou, polotučnou nebo tučnou variantu?

Je pravé, či není?

Už žádné odkrajování přebytečného tuku nebo marné přežvykování. Produkt dvojice zabývající se biomedicínským inženýrstvím, Raviho Selvaganapathyho a Alirezy Shahin-Shamsabadiho, totiž může změnit nákupní priority.

Vyrobili umělé maso, jež je na první pohled – a po uvaření také na první kousnutí – naprosto k nerozeznání od původní biologické „předlohy“.

Alternativní sousto

Důvod, proč inženýři vstoupili na tenký led, a rozhodli se vydat cestou pěstitelství byl podle Selvaganapathyho jednoduchý. Hlad po mase totiž neustále roste, zatímco jeho produkce je neudržitelná. „Příkladem může být to, co se děje v Brazílii, kde se ničí amazonský prales kvůli pěstování sóji.

Ta se posléze vyváží do Číny, kde slouží ke krmení prasat,“ popsal. Velká část zdrojů je podle něj nyní věnována na pěstování plodin, které ovšem nesytí člověka, ale zvířata. Je proto třeba začít uplatňovat alternativní způsoby jeho výroby.

Nejenže je druhá varianta šetrnější k životnímu prostředí, ale také hygieničtější. Přenášení nemocí mezi zvířaty by totiž vymizelo.

Jedna vrstva na druhou

Ravi a Alireza při cestě za božskou manou, neboli dokonalým umělým masem, použili podobnou techniku, jakou je možné spatřit při pěstování tkání určených k transplantaci. V praxi jejich výzkum probíhal tak, že na sebe postupně skládali tenoučké vrstvy kultivovaných svalových a tukových buněk, které si předtím vypěstovali v laboratoři, na půdě jejich almy mater, McMaster University.

Postup a výsledky své práce následně uveřejnili v odborném časopise Cells Tissues Organs.

Maso jako mléko…

Přelomový výrobek nyní nabízí prostřednictvím svého start-upu CaroMeats. „Na počátku jsme k výrobě použili myší buňky a v současné době pracujeme s králičími buňkami,“ uvedl Shahin-Shamsabadi. Podle něj by tato technika mohla být použitelná pro jakékoli další druhy masa, jež běžně konzumujeme.

Kromě „ideálního tuku“, který je nositelem delikátní chuti je možné v rámci vývoje přizpůsobit také barvu. „Spotřebitelé si budou moct koupit maso s jakýmkoli procentem tuku, které mají rádi – stejně jako u mléka,“ dodal k výzkumu Selvaganapathy.

Související články
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
Obří lidoop známý jako Gigantopithecus blacki měřil téměř tři metry na výšku a vážil kolem 270 kg. Druh přežíval dva miliony let v hustých čínských lesích, kde se živil žvýkáním ovoce a listů. Před 215 000 lety však došlo k jeho vyhynutí. Má se za to, že za to mohly změny klimatu. Nejnovější studie přináší […]
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Krátkodobou a dlouhodobou paměť známe všichni. Existuje však ještě jeden typ paměti o jejíž existenci jste do dnešního dne pravděpodobně neměli ani tušení. Jde o paměť senzorickou. V senzorické paměti je uchovávána po velmi krátký čas veškerá informace z našich smyslů. Skutečně veškerá. Jde o přesný obtisk toho, co vnímáme. Senzorickou paměť má každý náš smysl. Máme […]
Vzhledem ke stále rostoucímu počtu lidí na Zemi, které nebude naše planeta do budoucna schopna uživit, se vědci snaží najít či vyvinout potravinu, která nebude náročná na zdroje, ale zároveň bude dostatečně výživná, aby lidskému tělu poskytla vše, co potřebuje, a navíc jí bude dostatek pro všechny. Zdá se, že jednou z nich by mohla […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz