Domů     Historie
Artefakt z doby bronzové: Když se podaří nález století
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 12.10.2022
Ilustrační foto, zdroj: Wikimedia Commons

Českem v posledních dnech hýbe případ zemědělce z Opavska, který na poli při sklizni řepy objevil něco, co archeologové bez přehánění označují za nález století. Ačkoliv se původně domnívali, že jde o zlatý diadém, to se brzy ukázalo jako omyl.

Ve skutečnosti jde o nález ještě vzácnější – zlatý opasek z doby bronzové..

Vzácný nález učinil zemědělec na poli v Opavě-Kateřinkách minulý týden. Na Moravě a ve Slezsku jde o ojedinělý objev a také v celé střední Evropě je podobných nálezů jen minimum. Do své sbírky jej obdrželo muzeum v Bruntále, nálezce sám si přál zůstat v anonymitě.

reklama

Odborníci, kteří nález přijeli prozkoumat, se nejprve domnívali, že se jedná o diadém, tedy šperk, který se nosil na hlavě. Později však svou tezi upravili a prohlásili, že jde o kus vzácného zlatého opasku.

Podle průzkumu jeho složení, které provedli spektrálním analyzátorem, jej datují do doby bronzové. „Skladba slitiny je z více než 84 procent zlato, necelých 15 procent stříbro a dále měď a další stopové prvky, což odpovídá zlatým předmětům a kovům z pravěku,“ upřesnil vedoucí oddělení archeologie Slezského zemského muzea Jiří Juchelka.

Podle výzdoby šperku posléze odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci detailněji určili jeho stáří a odhadli jej na přelom střední a mladší doby bronzové, tudíž na období mezi lety 1400 až 800 před naším letopočtem.

Juchelka později vyslovil teorii, že opasek patřil někomu z velice úzké elitní vrstvy pravěké společnosti.

„Opasky v té době byly kožené, obepínaly se kolem trupu a tohle bylo z přední strany napasováno na tu koženou část. Už jen fakt, že se jedná o dost pracnou výrobu zlatých plíšků v rámci tehdejších technologií a pásek je navíc i zdobený, naznačuje, že si ho mohl dovolit skutečně jen ten, kdo si byl schopen finančně zaopatřit někoho, kdo měl tyto řemeslnické schopnosti.“.

reklama

Juchelka se domnívá, že společnost postavená na moci plynoucí z majetku existovala již v době, kdy byl opasek vyroben. „V tuto chvíli předpokládáme, že i v rámci období popelnicových polí, což je závěr doby bronzové, existovala jakási úzká, vydělená skupina velice bohatých, mocných obyvatel v rámci šedé vrstvy, která si to mohla dovolit.“.

Podle Juchelky je malý zázrak, že se opasek zachoval v celku v řepném poli, přestože po něm až do chvíle, kdy byl nalezen, musel mnohokrát přejet pluh a další zemědělské stroje. O nálezu nyní bude zpracován znalecký posudek, který detailně určí jeho současnou hodnotu.

Podle zákona nálezci patří odměna ve výši deseti procent z odhadované hodnoty.  Vzhledem ke vzácnosti nálezu a téměř dokonalému stavu může jít o jeden z nejcennějších objevů na území naší republiky.

reklama
Související články
Máme za to, že nanotechnologie jsou spojeny až s moderní dobou. Ovšem Lykurgův pohár pocházející zřejmě ze 4. století n. l. vás přesvědčí o tom, že je to omyl! Při jeho výrobě přimíchali staří mistři skláři do skla částečky zlata a stříbra, díky kterým má pohár neuvěřitelné vlastnosti … Využití nanotechnologií a nanomateriálů, jež využívají […]
Stav beztíže, kosmické záření, pozemští mikrobi i vlastní imunita – to všechno dává astronautům při pobytu v kosmu zabrat. Jenže na rozdíl od technických problémů v tomto ohledu řešení ještě není ani na obzoru. Málokdy je tak zjevné, jak důkladně jsme s prostředím na Zemi srostlí. Pro přežití ve vesmíru zdaleka nestačí zajistit kyslík. Těžkým oříškem […]
V antickém Římě žili stavitelští géniové. Jak jinak by bylo možné vysvětlit, že zatímco dnešní stavby se začnou rozpadat po pár desetiletích, ty jejich stojí dodnes. A takový římský Pantheon, starý zhruba 2000 let, dokonce stále drží rekord pro největší betonovou kopuli… Staří Římané byli mistry, co se týká stavebnictví a projektování. K jejich možná […]
Zápasy udatných gladiátorů, bojujících často o vlastní život, bavily publikum v Římské říši. Málokdo by předpokládal, že se odehrávaly i v chladné římské provincii zvané Britannia. Nyní pro to mají badatelé důkaz! Roku 1853 byla v Colchesteru, městě ležícím v jihovýchodní Anglii, asi 100 kilometrů od Londýna, v hrobě pocházejícím z římské éry nalezena hliněná […]
Zatímco celé město už ulehlo k spánku, profesor se ve své laboratoři probral k životu. Právě tma mu umožňovala pokračovat ve výzkumu. S fluorescenčními stínítky pátral kolem výbojové trubice po neviditelném záření. Podivín? Kdeže! Objevitel neocenitelného… Existence některých neviditelných paprsků, které bylo možné experimentálně dokázat, i když lidskému oku zůstávaly neviditelné, byla vědcům dobře známá už dávno před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz