Domů     Historie
Artefakt z doby bronzové: Když se podaří nález století
Matěj Soukup 12.10.2022
Ilustrační foto, zdroj: Wikimedia Commons

Českem v posledních dnech hýbe případ zemědělce z Opavska, který na poli při sklizni řepy objevil něco, co archeologové bez přehánění označují za nález století. Ačkoliv se původně domnívali, že jde o zlatý diadém, to se brzy ukázalo jako omyl.

Ve skutečnosti jde o nález ještě vzácnější – zlatý opasek z doby bronzové..

Vzácný nález učinil zemědělec na poli v Opavě-Kateřinkách minulý týden. Na Moravě a ve Slezsku jde o ojedinělý objev a také v celé střední Evropě je podobných nálezů jen minimum. Do své sbírky jej obdrželo muzeum v Bruntále, nálezce sám si přál zůstat v anonymitě.

Odborníci, kteří nález přijeli prozkoumat, se nejprve domnívali, že se jedná o diadém, tedy šperk, který se nosil na hlavě. Později však svou tezi upravili a prohlásili, že jde o kus vzácného zlatého opasku.

Podle průzkumu jeho složení, které provedli spektrálním analyzátorem, jej datují do doby bronzové. „Skladba slitiny je z více než 84 procent zlato, necelých 15 procent stříbro a dále měď a další stopové prvky, což odpovídá zlatým předmětům a kovům z pravěku,“ upřesnil vedoucí oddělení archeologie Slezského zemského muzea Jiří Juchelka.

Podle výzdoby šperku posléze odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci detailněji určili jeho stáří a odhadli jej na přelom střední a mladší doby bronzové, tudíž na období mezi lety 1400 až 800 před naším letopočtem.

Juchelka později vyslovil teorii, že opasek patřil někomu z velice úzké elitní vrstvy pravěké společnosti.

„Opasky v té době byly kožené, obepínaly se kolem trupu a tohle bylo z přední strany napasováno na tu koženou část. Už jen fakt, že se jedná o dost pracnou výrobu zlatých plíšků v rámci tehdejších technologií a pásek je navíc i zdobený, naznačuje, že si ho mohl dovolit skutečně jen ten, kdo si byl schopen finančně zaopatřit někoho, kdo měl tyto řemeslnické schopnosti.“.

Juchelka se domnívá, že společnost postavená na moci plynoucí z majetku existovala již v době, kdy byl opasek vyroben. „V tuto chvíli předpokládáme, že i v rámci období popelnicových polí, což je závěr doby bronzové, existovala jakási úzká, vydělená skupina velice bohatých, mocných obyvatel v rámci šedé vrstvy, která si to mohla dovolit.“.

Podle Juchelky je malý zázrak, že se opasek zachoval v celku v řepném poli, přestože po něm až do chvíle, kdy byl nalezen, musel mnohokrát přejet pluh a další zemědělské stroje. O nálezu nyní bude zpracován znalecký posudek, který detailně určí jeho současnou hodnotu.

Podle zákona nálezci patří odměna ve výši deseti procent z odhadované hodnoty.  Vzhledem ke vzácnosti nálezu a téměř dokonalému stavu může jít o jeden z nejcennějších objevů na území naší republiky.

Související články
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
Mělo „srdce“ z kamene, a svou rozlohou předčilo i starověký Řím. Vynikalo totiž majestátními stavbami, důmyslným obchodem i nerostným bohatstvím. Dnes je považováno za kolébku dávné moudrosti, která však na své rozluštění stále ještě čeká. Civilizace, která zde v klasickém období sídlila, totiž představuje pro archeology a vědce těžší oříšek než Mayové. Její jazyk nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz