Domů     Vesmír
Poslední cesta létající observatoře SOFIA
Zdroj: Wiki Commons

Observatoř umístěná na palubě speciálně upraveného letadla Boeing 747 pomáhala astronomům od roku 2014 zkoumat vesmír ze stratosféry. Dne 29. září 2022 se vydala na svůj poslední let ….

SOFIA, což je zkratka pro Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (Stratosférická observatoř pro infračervenou astronomii), zkoumala vesmír z výšky 11,5 až 13,7 km. Důvodem pro její operování ve stratosféře byla snaha eliminovat vliv vodní páry a dalšího znečištění v atmosféře při nahlížení za hranice vesmíru, jak tomu bylo u pozemských pozorování.

Aby mohla vůbec začít fungovat, bylo nejprve potřeba upravit tryskové letadlo Boeing 747SP tak, aby uneslo 17 tun těžký dalekohled, který poskytla Německá kosmická agentura. A dále museli inženýři vyvinout mechanismus podobný garážovým vratům, který se odsouval a umožňoval teleskopu pozorovat oblohu.

Plné provozní kapacity dosáhla SOFIA v roce 2014 a od té doby se podílela na celé řadě vesmírných objevů, za nimiž stála možnost využívat infračervené světlo. Spatřila tak objekty pro jiné teleskopy neviditelné.

Jejím největším úspěchem byla patrně detekce malého množství vody na povrchu Měsíce v roce 2020. Přispěla i k poznatkům o formování hvězd a zemské atmosféry.

Zdroj: NASA

Celkem uskutečnila observatoř 732 nočních pozorování. V září roku 2019 přeletěla i nad Českou republikou, její teleskop byl tehdy zaměřen na souhvězdí Býka. Letoun nesl volací znak NASA 747. Jedním z důvodů přeletu nad územím dvanácti evropských států včetně ČR bylo využití čisté podzimní oblohy, kdy je v atmosféře díky suchému vzduchu od pólu mnohem méně vodních par.

Hlavním důvodem k ukončení projektu SOFIA byly vysoké náklady na údržbu a provoz observatoře, které nevyvážily ani její vědecké objevy. Proto se observatoř dne 29. září vydala na svůj poslední let. Poté odešla do výslužby, NASA pro ni hledá nový trvalý domov.

Štafetu infračervených pozorování za ni již převzal nový vesmírný teleskop Jamese Webba vynesený do kosmu raketou Ariane 5 ECA dne 25. prosince 2021.

reklama
Související články
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Panny, severně od jasné hvězdy Spica. Pozorovat noční oblohu můžete v tento den třeba v brněnské hvězdárně a planetáriu, program naleznete zde. Vzácně může […]
Snímek otisku boty Buzze Aldrina na Měsíci patří mezi kultovní. Na povrchu věčného souputníka Země se dnes nachází stovky stop, které tam zanechalo 12 astronautů mise Apollo mezi roky 1969 až 1972. Bez větru a deště tam zůstanou miliony let. Nyní se NASA připravuje na návrat člověka na Měsíc, při kterém nesmí chybět, vedle nových […]
Diskuse pod internetovými články nebo na sociálních sítích bývají leckdy výživné. A nemusí jít jen o konspirační teorie typu chemtrails, spiknutí iluminátů nebo ploché Země. I pod texty týkajícími se vědy se to leckdy hemží názory, nad kterými zůstává kritický rozum stát. „Třeba takový vesmírný výzkum, vždyť to jsou vyhozené mraky peněz, zvlášť když na […]
Astronomové zaznamenali magnetické pole galaxie tak vzdálené, že jejímu světlu trvalo více než 11 miliard let, než dorazilo až k nám. Objekt pozorujeme v takovém stavu, jak vypadal, když byl vesmír jen 2,5 miliardy let starý. Výsledek astronomům přináší zásadní informace o tom, jak se utvářela magnetická pole galaxií podobných té naší. Mnoho kosmických objektů […]
Přesvědčivý důkaz o tom přinesl mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byl i astrofyzik Michal Zajaček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Výsledky studie, v níž vědci zpracovali data, získaná největšími radioteleskopy na světě, byly nedávno publikovány v prestižním odborném časopise The Astrophysical Journal. Tým pod vedením astronomky Silke Britzen z německého Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii zkoumal tzv. blazary, aktivní jádra […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz