Domů     Vesmír
Poslední cesta létající observatoře SOFIA
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 11.10.2022
Zdroj: Wiki Commons

Observatoř umístěná na palubě speciálně upraveného letadla Boeing 747 pomáhala astronomům od roku 2014 zkoumat vesmír ze stratosféry. Dne 29. září 2022 se vydala na svůj poslední let ….

SOFIA, což je zkratka pro Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (Stratosférická observatoř pro infračervenou astronomii), zkoumala vesmír z výšky 11,5 až 13,7 km. Důvodem pro její operování ve stratosféře byla snaha eliminovat vliv vodní páry a dalšího znečištění v atmosféře při nahlížení za hranice vesmíru, jak tomu bylo u pozemských pozorování.

Aby mohla vůbec začít fungovat, bylo nejprve potřeba upravit tryskové letadlo Boeing 747SP tak, aby uneslo 17 tun těžký dalekohled, který poskytla Německá kosmická agentura. A dále museli inženýři vyvinout mechanismus podobný garážovým vratům, který se odsouval a umožňoval teleskopu pozorovat oblohu.

reklama

Plné provozní kapacity dosáhla SOFIA v roce 2014 a od té doby se podílela na celé řadě vesmírných objevů, za nimiž stála možnost využívat infračervené světlo. Spatřila tak objekty pro jiné teleskopy neviditelné.

Jejím největším úspěchem byla patrně detekce malého množství vody na povrchu Měsíce v roce 2020. Přispěla i k poznatkům o formování hvězd a zemské atmosféry.

Zdroj: NASA

Celkem uskutečnila observatoř 732 nočních pozorování. V září roku 2019 přeletěla i nad Českou republikou, její teleskop byl tehdy zaměřen na souhvězdí Býka. Letoun nesl volací znak NASA 747. Jedním z důvodů přeletu nad územím dvanácti evropských států včetně ČR bylo využití čisté podzimní oblohy, kdy je v atmosféře díky suchému vzduchu od pólu mnohem méně vodních par.

reklama

Hlavním důvodem k ukončení projektu SOFIA byly vysoké náklady na údržbu a provoz observatoře, které nevyvážily ani její vědecké objevy. Proto se observatoř dne 29. září vydala na svůj poslední let. Poté odešla do výslužby, NASA pro ni hledá nový trvalý domov.

Štafetu infračervených pozorování za ni již převzal nový vesmírný teleskop Jamese Webba vynesený do kosmu raketou Ariane 5 ECA dne 25. prosince 2021.

reklama
Související články
Od vesmírného teleskopu Jamese Webba si vědci slibovali mnohé. A výkonný teleskop umístěný 1,5 milionu kilometrů od naší planety tyto naděje naplňuje. Nyní prozkoumal planetu, která se nachází v podstatě za humny, a objevil na ní řadu pozoruhodných ingrediencí. Pozemská atmosféra si s námi leckdy umí zle pohrát, ale proti jiným planetám má pořád povahu […]
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu, v tomto případě gravitačnímu. Právě gravitační síly mohou některou z planet, která dosud spokojeně obíhala svou hvězdu, udělat planetárního bezdomovce. […]
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise. LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit […]
V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí. S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz