Domů     Vesmír
Poslední cesta létající observatoře SOFIA
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 11.10.2022
Zdroj: Wiki Commons

Observatoř umístěná na palubě speciálně upraveného letadla Boeing 747 pomáhala astronomům od roku 2014 zkoumat vesmír ze stratosféry. Dne 29. září 2022 se vydala na svůj poslední let ….

SOFIA, což je zkratka pro Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (Stratosférická observatoř pro infračervenou astronomii), zkoumala vesmír z výšky 11,5 až 13,7 km. Důvodem pro její operování ve stratosféře byla snaha eliminovat vliv vodní páry a dalšího znečištění v atmosféře při nahlížení za hranice vesmíru, jak tomu bylo u pozemských pozorování.

Aby mohla vůbec začít fungovat, bylo nejprve potřeba upravit tryskové letadlo Boeing 747SP tak, aby uneslo 17 tun těžký dalekohled, který poskytla Německá kosmická agentura. A dále museli inženýři vyvinout mechanismus podobný garážovým vratům, který se odsouval a umožňoval teleskopu pozorovat oblohu.

reklama

Plné provozní kapacity dosáhla SOFIA v roce 2014 a od té doby se podílela na celé řadě vesmírných objevů, za nimiž stála možnost využívat infračervené světlo. Spatřila tak objekty pro jiné teleskopy neviditelné.

Jejím největším úspěchem byla patrně detekce malého množství vody na povrchu Měsíce v roce 2020. Přispěla i k poznatkům o formování hvězd a zemské atmosféry.

Zdroj: NASA

Celkem uskutečnila observatoř 732 nočních pozorování. V září roku 2019 přeletěla i nad Českou republikou, její teleskop byl tehdy zaměřen na souhvězdí Býka. Letoun nesl volací znak NASA 747. Jedním z důvodů přeletu nad územím dvanácti evropských států včetně ČR bylo využití čisté podzimní oblohy, kdy je v atmosféře díky suchému vzduchu od pólu mnohem méně vodních par.

reklama

Hlavním důvodem k ukončení projektu SOFIA byly vysoké náklady na údržbu a provoz observatoře, které nevyvážily ani její vědecké objevy. Proto se observatoř dne 29. září vydala na svůj poslední let. Poté odešla do výslužby, NASA pro ni hledá nový trvalý domov.

Štafetu infračervených pozorování za ni již převzal nový vesmírný teleskop Jamese Webba vynesený do kosmu raketou Ariane 5 ECA dne 25. prosince 2021.

reklama
Související články
Za hranice Česka a ještě dál se vydává letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week. Odstartoval dnes 28. listopadu v prostorách Kongresového centra Praha dvoudenní akcí Space2Business a potrvá až do pátku 2. prosince. Z České republiky se pomalu stává Mekka kosmického průmyslu. Má velký potenciál a talent v oblasti kosmických aktivit. V porovnání s […]
Už více než rok a půl zkoumá rover Perseverance povrch Marsu. Pohybuje se v oblasti kráteru Jezero, v místech, kde se v dávných dobách vyskytovala voda. Kromě stop, které zdejší výskyt vody v minulosti potvrzují, zde vozítko našlo velké množství organických látek. Vědci poprvé použili palubní ultrafialový spektrometr nazvaný „SHERLOC“. Zařízení využívá různé spektrometry, kamery […]
Rekordně drahá i silná kosmická loď SLS s modulem Orion je ve vesmíru. Odstartovala tím program Artemis, návrat člověka na Měsíc i vybudování oběžné lunární stanice. Byl to velmi sledovaný let, mnohokrát odložený. I proto, že do vesmíru zamířila nikoli největší, ale nejsilnější raketa, jakou kdy lidstvo postavilo. Raketa SLS (Space Launch System) měří na […]
Za hranice Česka a ještě dál se vydá letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week, který pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem v Praze a dalšími partnery.  Akce potrvá od 28. listopadu do 2. prosince a nabídne bohatý program pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a ostatní fanoušky vesmíru. Festival oslaví […]
Za 60 let cestování do vesmíru už nohy od Země odlepilo celkem 570 lidí, přitom jen 65 z nich byly ženy. Mnozí by za důvod označili křehčí tělesnou schránku slabšího pohlaví – a mýlili by se. Ve skutečnosti jsou astronautky na průzkum vesmírného nekonečně mnohem lépe tělesně i psychicky vybaveny než astronauti. První ženou ve […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz