Domů     Vesmír
Poslední cesta létající observatoře SOFIA
Zdroj: Wiki Commons

Observatoř umístěná na palubě speciálně upraveného letadla Boeing 747 pomáhala astronomům od roku 2014 zkoumat vesmír ze stratosféry. Dne 29. září 2022 se vydala na svůj poslední let ….

SOFIA, což je zkratka pro Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (Stratosférická observatoř pro infračervenou astronomii), zkoumala vesmír z výšky 11,5 až 13,7 km. Důvodem pro její operování ve stratosféře byla snaha eliminovat vliv vodní páry a dalšího znečištění v atmosféře při nahlížení za hranice vesmíru, jak tomu bylo u pozemských pozorování.

Aby mohla vůbec začít fungovat, bylo nejprve potřeba upravit tryskové letadlo Boeing 747SP tak, aby uneslo 17 tun těžký dalekohled, který poskytla Německá kosmická agentura. A dále museli inženýři vyvinout mechanismus podobný garážovým vratům, který se odsouval a umožňoval teleskopu pozorovat oblohu.

Plné provozní kapacity dosáhla SOFIA v roce 2014 a od té doby se podílela na celé řadě vesmírných objevů, za nimiž stála možnost využívat infračervené světlo. Spatřila tak objekty pro jiné teleskopy neviditelné.

Jejím největším úspěchem byla patrně detekce malého množství vody na povrchu Měsíce v roce 2020. Přispěla i k poznatkům o formování hvězd a zemské atmosféry.

Zdroj: NASA

Celkem uskutečnila observatoř 732 nočních pozorování. V září roku 2019 přeletěla i nad Českou republikou, její teleskop byl tehdy zaměřen na souhvězdí Býka. Letoun nesl volací znak NASA 747. Jedním z důvodů přeletu nad územím dvanácti evropských států včetně ČR bylo využití čisté podzimní oblohy, kdy je v atmosféře díky suchému vzduchu od pólu mnohem méně vodních par.

Hlavním důvodem k ukončení projektu SOFIA byly vysoké náklady na údržbu a provoz observatoře, které nevyvážily ani její vědecké objevy. Proto se observatoř dne 29. září vydala na svůj poslední let. Poté odešla do výslužby, NASA pro ni hledá nový trvalý domov.

Štafetu infračervených pozorování za ni již převzal nový vesmírný teleskop Jamese Webba vynesený do kosmu raketou Ariane 5 ECA dne 25. prosince 2021.

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz