Domů     Medicína
Léčba rakoviny mozku u psů dává naději i lidem
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 11.10.2022
Zdroj: Pixabay

Glioblastom je jedním z nejčastějších a zároveň nejhorších nádorů mozku, který postihuje nejen lidi, ale i jejich psí mazlíčky. Teď ale všem svitla naděje na účinnou léčbu…

Nová studie zaměřující se na léčbu rakoviny mozku u psů provedená na Univerzitě Northwestern ve spolupráci se společností ImmunoGenesis se zatím vyvíjí slibně. Glioblastom je druhým nejčastějším typem nádoru mozku u psů.

Zároveň se jedná o nádor se špatnou prognózou, neboť je většinou obtížně chirurgicky odstranitelný, tradiční léčba má řadu vedlejších účinků, a navíc je drahá. To platí bohužel i u lidí.

Pěti psům s tímto onemocněním nyní vědci aplikovali přímo do nádoru imunoterapeutický lék známý jako STING (STimulator of INTERferon Genes) agonista. Jde o proteinový komplex, který vyvolává imunologické reakce, takže umožní imunitnímu systému bojovat s jinak imunologicky odolnými rakovinnými buňkami.

Skenování mozku (MRI) v průběhu studie odhalilo, že někteří psi zareagovali na léčbu, dokonce i po jedné dávce, zmenšením nádoru, u jednoho dokonce úplně zmizel. Imunoterapeutický lék byl vyvinut Dr. Michaelem A. Curranem, imunologem a zakladatelem ImmunoGenesis.

Zdroj: Wikiskripta

Aby byl lék postoupen do klinické studie na lidech, musí nejprve dojít k jeho úspěšnému testování na myších. V případě glioblastomu se však k výzkumu myši nehodí, jejich nádory jsou příliš malé, a navíc se od těch lidských liší i v genetice a imunitní odpovědi organismu na ně.

Naopak psí glioblastom je lidskému velmi podobný, proto se vědci domnívají, že by STING agonista mohl podobně účinkovat i na nádor lidského mozku.

U lidí navíc na rozdíl od psů probíhá před zahájením léčby protinádorovým léky ještě resekce neboli chirurgické odstranění alespoň části nádoru. Proto se dá očekávat, že u lidských pacientů bude možné použít jiné dávkování, které bude působit ještě účinněji.

Každopádně představuje STING agonista velkou naději v léčbě těchto rychle rostoucích nádorů.

reklama
Související články
Glioblastomy jsou nejčastější a nejagresivnější primární mozkové nádory, které typicky postihují dospělé mezi 45 a 75 lety, navíc mají velmi špatnou prognózu. Naději na změnu přináší nový lék, který úspěšně zabíjí nádorové buňky. Pacienti s neléčeným glioblastomem umírají do půl roku. U těch léčených závisí pravděpodobnost přežití 5 let od stanovení diagnózy především na věku. […]
Vědci pátrali po příčinné souvislosti mezi zhoršující se kvalitou lidského spánku a fenoménem sociálních sítí. Vypadá to, že se jim ji konečně podařilo najít! Už starší studie jasně ukázaly, že používání chytrých telefonů, televize, počítačů, notebooků či tabletů před spaním může způsobovat problémy s usínáním. Příčinou je modré světlo, které tyto přístroje vyzařují, jež narušuje […]
Chodíte po doktorech s bolestmi břicha, zad nebo hlavy, a přesto jsou všechna lékařská vyšetření v pořádku? Dost možná tkví příčina potíží v nerovnováze vnitřních orgánů. Odhalit a léčit ji umí relativně mladý obor – viscerální fyzioterapie. Specialistů je ale v Česku stále málo. Bývá to začarovaný kruh. Člověk se necítí dobře, má bolesti, které zhoršují kvalitu jeho […]
Virus HIV způsobuje u lidí onemocnění AIDS neboli syndrom získaného selhání imunity. Jen několik lidí se podařilo vyléčit, léčba však byla bolestivá a obtížná. Nadějí pro lidstvo by se mohl stát léčebný postup aplikovaný na opice, trpící obdobnou nemocí. V loňském roce žilo s virem HIV v těle celkem 43 milionů lidí na světě. Virus […]
Syndrom náhlého úmrtí kojence je postrachem všech rodičů malých dětí. Zdravé dítě do jednoho roku zemře ve spánku, a to bez zjevné vnější či vnitřní příčiny. Nyní se však vědcům přeci jen podařilo najít u postižených dětí anomálii, která je činí k náhlému úmrtí náchylnějšími. SIDS neboli syndromu náhlého úmrtí kojence, z anglického sudden infant […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz