Domů     Medicína
Léčba rakoviny mozku u psů dává naději i lidem
Zdroj: Pixabay

Glioblastom je jedním z nejčastějších a zároveň nejhorších nádorů mozku, který postihuje nejen lidi, ale i jejich psí mazlíčky. Teď ale všem svitla naděje na účinnou léčbu…

Nová studie zaměřující se na léčbu rakoviny mozku u psů provedená na Univerzitě Northwestern ve spolupráci se společností ImmunoGenesis se zatím vyvíjí slibně. Glioblastom je druhým nejčastějším typem nádoru mozku u psů.

Zároveň se jedná o nádor se špatnou prognózou, neboť je většinou obtížně chirurgicky odstranitelný, tradiční léčba má řadu vedlejších účinků, a navíc je drahá. To platí bohužel i u lidí.

Pěti psům s tímto onemocněním nyní vědci aplikovali přímo do nádoru imunoterapeutický lék známý jako STING (STimulator of INTERferon Genes) agonista. Jde o proteinový komplex, který vyvolává imunologické reakce, takže umožní imunitnímu systému bojovat s jinak imunologicky odolnými rakovinnými buňkami.

Skenování mozku (MRI) v průběhu studie odhalilo, že někteří psi zareagovali na léčbu, dokonce i po jedné dávce, zmenšením nádoru, u jednoho dokonce úplně zmizel. Imunoterapeutický lék byl vyvinut Dr. Michaelem A. Curranem, imunologem a zakladatelem ImmunoGenesis.

Zdroj: Wikiskripta

Aby byl lék postoupen do klinické studie na lidech, musí nejprve dojít k jeho úspěšnému testování na myších. V případě glioblastomu se však k výzkumu myši nehodí, jejich nádory jsou příliš malé, a navíc se od těch lidských liší i v genetice a imunitní odpovědi organismu na ně.

Naopak psí glioblastom je lidskému velmi podobný, proto se vědci domnívají, že by STING agonista mohl podobně účinkovat i na nádor lidského mozku.

U lidí navíc na rozdíl od psů probíhá před zahájením léčby protinádorovým léky ještě resekce neboli chirurgické odstranění alespoň části nádoru. Proto se dá očekávat, že u lidských pacientů bude možné použít jiné dávkování, které bude působit ještě účinněji.

Každopádně představuje STING agonista velkou naději v léčbě těchto rychle rostoucích nádorů.

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz