Domů     Historie
Čokoláda nebyla jen pro mayské elity
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 4.10.2022
Zdroj: Wiki Commons

Staří Mayové nikdy nevynalezli mince, jako platidlo využívali kakaové boby. Vědci si dlouho mysleli, že čokoláda, kterou z nich zhotovovali, byla určena jen pro vládnoucí elity. Nenovější výzkum ale ukazuje, že se zřejmě mýlili….

Antropologové nacházeli nádoby se stopami po zbytcích kakaa především v mayských chrámech, nástěnné malby zase zobrazovaly elity při náboženských obřadech, jejichž nedílnou součástí bylo i pití čokolády.

Není proto divu, že se vědci dlouhou dobu domnívali, že čokoládový nápoj byl výsadou jen těch nejbohatších.

Kakaové boby, z nichž se čokoláda připravuje, byly pro staré Maye posvátné. Využívali je při rituálech i jako platidlo. Podle zjištění antropoložky Joanne Baronové z Bard High School Early College v americkém Newarku se ovšem měnou staly až na počátku 8. století.

reklama

Tehdy je panovníci začali shromažďovat v mnohem větším množství, než jaké potřebovali k přípravě čokolády. Nemožnost je dlouhodobě skladovat pak možná přispěla i k pádu Mayské říše.

Zdroj: Wiki Commons

Boby byly součástí nejrůznějších mayských rituálů a oslav. Během svatebního obřadu musela například nevěsta připravit ženichovi čokoládový nápoj s co nejbohatší pěnou. Čokoláda nesměla chybět na oslavách konce mayského roku či při obřadu uvádění mladých mužů mezi dospělé.

Nádoby se zbytky kakaa se našly i v mayských hrobech. Stále se ale předpokládalo, že pití čokolády náleželo jen privilegovaným.

reklama

Nyní se ale vědcům z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře podařilo dokázat, že si kakao dopřávaly všechny vrstvy mayské společnosti. Výzkumníkům se podařilo nashromáždit 54 keramických střepů z mayského centra El Pilar, ležícího na dnešní hranici Guatemaly a Belize.

Tyto střepy ze sklenic, mís, servírovacích talířů a váz pocházely z let 600 až 900 našeho letopočtu a nalezeny byly v nejrůznějších oblastech kolem centra El Pilar obývaných odlišnými společenskými vrstvami.

Aby identifikovali kakao, hledali v nich vědci stopy po theofylinu, sloučenině, která se nachází v kakaovníku ve stopových množstvích. Najít se jim ji podařilo na více než polovině vzorků, a to na všech typech keramiky z různých míst.

Štítky:
reklama
Související články
V roce 2016 byl na izraelském archeologickém nalezišti Tel Lachish, nacházejícím se jižně od Tel Avivu, objeven hřeben na vlasy. Nyní se na něm podařilo rozluštit nápis brojící proti vším. Kdo se jím česal? Území širší Palestiny a Izraele bylo v době bronzové, mezi roky 3500 a 1150 př. n. l., označováno jako Kanaán. Název […]
Škrkavky, roupi či nedejbože tasemnice rozhodně na žebříčku popularity nestojí na nejvyšších příčkách. Ba právě naopak, koneckonců, kdo by miloval parazity. Ale i tito tvorové jsou součástí živočišné říše a lidstvo už doprovázejí velmi dlouho. Hlístice, kam patří roup nebo škrkavka, stejně jako ploštěnci, ke kterým náleží tasemnice, jsou evolučně jedny z nejstarších organismů. Čile […]
V roce 2017 byla u malé vesnice Kladina na Pardubicku nalezena bohatě zdobená bronzová situla, vysoká nádoba ve tvaru vědra, kterou odborníci datují do pozdní doby bronzové, zhruba 800 let před naším letopočtem. Nyní zjistili, že se v ní pravděpodobně vyrábělo bylinné pivo. Pokud je to pravda, jednalo by se o nejstarší kdy nalezený důkaz o přípravě […]
Vědci z anglické University of Warwick smíchali dohromady ingredience na oční mast z 9. století a zkoumali, zda je účinná proti původcům ječného zrna. Zjistili, že je opravdu zabíjí! Zvyšující se odolnost bakterií vůči antibiotikům přidělává vrásky na čele nejen lékařům, ale i vědcům, kteří se snaží nalézt antimikrobiální látky, jež by tyto parazity účinně […]
Žili v období před 7000 lety, zavedli nový způsob stravování i soužití. Zároveň patřili k nejnáchylnějším druhům, jimž nemoci značně „cuchaly“ imunitu. Rané zemědělské komunity jsou podle nejnovější studie považovány za původce rapidního nárůstu nemocí jako chřipka a tuberkulóza. Jejich vzájemné soužití s hospodářskými zvířaty totiž bořilo i minimální hranice hygieny. Podle odborníků však byla […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz