Domů     Historie
Čokoláda nebyla jen pro mayské elity
Zdroj: Wiki Commons

Staří Mayové nikdy nevynalezli mince, jako platidlo využívali kakaové boby. Vědci si dlouho mysleli, že čokoláda, kterou z nich zhotovovali, byla určena jen pro vládnoucí elity. Nenovější výzkum ale ukazuje, že se zřejmě mýlili….

Antropologové nacházeli nádoby se stopami po zbytcích kakaa především v mayských chrámech, nástěnné malby zase zobrazovaly elity při náboženských obřadech, jejichž nedílnou součástí bylo i pití čokolády.

Není proto divu, že se vědci dlouhou dobu domnívali, že čokoládový nápoj byl výsadou jen těch nejbohatších.

Kakaové boby, z nichž se čokoláda připravuje, byly pro staré Maye posvátné. Využívali je při rituálech i jako platidlo. Podle zjištění antropoložky Joanne Baronové z Bard High School Early College v americkém Newarku se ovšem měnou staly až na počátku 8. století.

Tehdy je panovníci začali shromažďovat v mnohem větším množství, než jaké potřebovali k přípravě čokolády. Nemožnost je dlouhodobě skladovat pak možná přispěla i k pádu Mayské říše.

Zdroj: Wiki Commons

Boby byly součástí nejrůznějších mayských rituálů a oslav. Během svatebního obřadu musela například nevěsta připravit ženichovi čokoládový nápoj s co nejbohatší pěnou. Čokoláda nesměla chybět na oslavách konce mayského roku či při obřadu uvádění mladých mužů mezi dospělé.

Nádoby se zbytky kakaa se našly i v mayských hrobech. Stále se ale předpokládalo, že pití čokolády náleželo jen privilegovaným.

Nyní se ale vědcům z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře podařilo dokázat, že si kakao dopřávaly všechny vrstvy mayské společnosti. Výzkumníkům se podařilo nashromáždit 54 keramických střepů z mayského centra El Pilar, ležícího na dnešní hranici Guatemaly a Belize.

Tyto střepy ze sklenic, mís, servírovacích talířů a váz pocházely z let 600 až 900 našeho letopočtu a nalezeny byly v nejrůznějších oblastech kolem centra El Pilar obývaných odlišnými společenskými vrstvami.

Aby identifikovali kakao, hledali v nich vědci stopy po theofylinu, sloučenině, která se nachází v kakaovníku ve stopových množstvích. Najít se jim ji podařilo na více než polovině vzorků, a to na všech typech keramiky z různých míst.

Štítky:
Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz