Domů     Historie
Čokoláda nebyla jen pro mayské elity
Zdroj: Wiki Commons

Staří Mayové nikdy nevynalezli mince, jako platidlo využívali kakaové boby. Vědci si dlouho mysleli, že čokoláda, kterou z nich zhotovovali, byla určena jen pro vládnoucí elity. Nenovější výzkum ale ukazuje, že se zřejmě mýlili….

Antropologové nacházeli nádoby se stopami po zbytcích kakaa především v mayských chrámech, nástěnné malby zase zobrazovaly elity při náboženských obřadech, jejichž nedílnou součástí bylo i pití čokolády.

Není proto divu, že se vědci dlouhou dobu domnívali, že čokoládový nápoj byl výsadou jen těch nejbohatších.

Kakaové boby, z nichž se čokoláda připravuje, byly pro staré Maye posvátné. Využívali je při rituálech i jako platidlo. Podle zjištění antropoložky Joanne Baronové z Bard High School Early College v americkém Newarku se ovšem měnou staly až na počátku 8. století.

Tehdy je panovníci začali shromažďovat v mnohem větším množství, než jaké potřebovali k přípravě čokolády. Nemožnost je dlouhodobě skladovat pak možná přispěla i k pádu Mayské říše.

Zdroj: Wiki Commons

Boby byly součástí nejrůznějších mayských rituálů a oslav. Během svatebního obřadu musela například nevěsta připravit ženichovi čokoládový nápoj s co nejbohatší pěnou. Čokoláda nesměla chybět na oslavách konce mayského roku či při obřadu uvádění mladých mužů mezi dospělé.

Nádoby se zbytky kakaa se našly i v mayských hrobech. Stále se ale předpokládalo, že pití čokolády náleželo jen privilegovaným.

Nyní se ale vědcům z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře podařilo dokázat, že si kakao dopřávaly všechny vrstvy mayské společnosti. Výzkumníkům se podařilo nashromáždit 54 keramických střepů z mayského centra El Pilar, ležícího na dnešní hranici Guatemaly a Belize.

Tyto střepy ze sklenic, mís, servírovacích talířů a váz pocházely z let 600 až 900 našeho letopočtu a nalezeny byly v nejrůznějších oblastech kolem centra El Pilar obývaných odlišnými společenskými vrstvami.

Aby identifikovali kakao, hledali v nich vědci stopy po theofylinu, sloučenině, která se nachází v kakaovníku ve stopových množstvích. Najít se jim ji podařilo na více než polovině vzorků, a to na všech typech keramiky z různých míst.

Štítky:
Související články
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají archeologické důkazy klíčovou roli při posuzování dopadů nákazy na původní obyvatelstvo. Pravé neštovice existují nejméně tři tisíce let, první důkazy o jejich výskytu pocházejí z […]
Ačkoliv měli dosti zjednodušenou představu o lidské anatomii a při léčbě spoléhali i na nadpřirozené síly a magii, jejich lékařství bylo značně pokročilé. Informace o tom, jak léčili nemocné, lze čerpat ze 13 zachovaných lékařských papyrů. Nejnovější nález svědčí o tom, že se dokonce snažili léčit i rakovinu mozku. Egypťané léčili pomocí nejrůznějších pilulek, sirupů […]
Tradiční Olomoucké tvarůžky slaví významné jubileum. V roce 1924 se v loštické tvarůžkárně roztočil první formovací stroj a odstartoval revoluci ve výrobě jediného původního českého sýra. Formovací stroj dokázal vyrobit neuvěřitelných 10 000 tvarůžků za hodinu a umožnil tak tvarůžkovou pochoutku dostat k mnohem většímu množství zákazníků. Historie výroby tvarůžků sahá až do 16.  století, […]
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli, další tajemství světoznámého díla dosud odhaleno nebylo. Jaká krajina je na obraze zachycena? Americká geoložka Ann Pizzorussoová tvrdí, že zná odpověď. Snah o spojení krajiny […]
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz