Domů     Historie
Čokoláda nebyla jen pro mayské elity
Zdroj: Wiki Commons

Staří Mayové nikdy nevynalezli mince, jako platidlo využívali kakaové boby. Vědci si dlouho mysleli, že čokoláda, kterou z nich zhotovovali, byla určena jen pro vládnoucí elity. Nenovější výzkum ale ukazuje, že se zřejmě mýlili….

Antropologové nacházeli nádoby se stopami po zbytcích kakaa především v mayských chrámech, nástěnné malby zase zobrazovaly elity při náboženských obřadech, jejichž nedílnou součástí bylo i pití čokolády.

Není proto divu, že se vědci dlouhou dobu domnívali, že čokoládový nápoj byl výsadou jen těch nejbohatších.

Kakaové boby, z nichž se čokoláda připravuje, byly pro staré Maye posvátné. Využívali je při rituálech i jako platidlo. Podle zjištění antropoložky Joanne Baronové z Bard High School Early College v americkém Newarku se ovšem měnou staly až na počátku 8. století.

Tehdy je panovníci začali shromažďovat v mnohem větším množství, než jaké potřebovali k přípravě čokolády. Nemožnost je dlouhodobě skladovat pak možná přispěla i k pádu Mayské říše.

Zdroj: Wiki Commons

Boby byly součástí nejrůznějších mayských rituálů a oslav. Během svatebního obřadu musela například nevěsta připravit ženichovi čokoládový nápoj s co nejbohatší pěnou. Čokoláda nesměla chybět na oslavách konce mayského roku či při obřadu uvádění mladých mužů mezi dospělé.

Nádoby se zbytky kakaa se našly i v mayských hrobech. Stále se ale předpokládalo, že pití čokolády náleželo jen privilegovaným.

Nyní se ale vědcům z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře podařilo dokázat, že si kakao dopřávaly všechny vrstvy mayské společnosti. Výzkumníkům se podařilo nashromáždit 54 keramických střepů z mayského centra El Pilar, ležícího na dnešní hranici Guatemaly a Belize.

Tyto střepy ze sklenic, mís, servírovacích talířů a váz pocházely z let 600 až 900 našeho letopočtu a nalezeny byly v nejrůznějších oblastech kolem centra El Pilar obývaných odlišnými společenskými vrstvami.

Aby identifikovali kakao, hledali v nich vědci stopy po theofylinu, sloučenině, která se nachází v kakaovníku ve stopových množstvích. Najít se jim ji podařilo na více než polovině vzorků, a to na všech typech keramiky z různých míst.

Štítky:
Související články
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Nedávný mezinárodní výzkum, který vedla paleoantropoložka April Nowellová z University of Victoria, ukázal, že i v době ledové, tedy před 25 000 lety procházeli dospívající dívky a chlapci stejnými fázemi puberty jako dnešní teenageři. To rozšiřuje naše znalosti o tom, jak vypadal život předchůdců moderního člověka. Na studii, jejíž závěry byly v září letošního roku […]
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
Náhorní plošina Nazca je proslulá nálezy obrazců, kterým se říká geoglyfy. Díky zapojení umělé inteligence a dronů do hledání těchto glyfů se nyní daří jich v krátké době nalézat velké množství. Poslední velký objev čítá 303 nových, tak zvaně rodinných glyfů. Co ztvárňují? Nazca se nachází v jihoamerickém Peru, asi 400 km jihovýchodně od hlavního […]
„Kde je ten kámen?! Okamžitě mi ho přineste!“ řval římský císař. Rozhodně nechce mžourat na představení, které se v aréně pod ním chystá. Jen co dostane zelený smaragd do ruky, přikládá si ho k oku. To je podívaná – gladiátoři a lvi bojující o holý život. Krátkozrakost je fuč. S krátkozrakostí se podle profesora oftalmologie Ivana R. Schwaba […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz