Domů     Historie
Čokoláda nebyla jen pro mayské elity
Zdroj: Wiki Commons

Staří Mayové nikdy nevynalezli mince, jako platidlo využívali kakaové boby. Vědci si dlouho mysleli, že čokoláda, kterou z nich zhotovovali, byla určena jen pro vládnoucí elity. Nenovější výzkum ale ukazuje, že se zřejmě mýlili….

Antropologové nacházeli nádoby se stopami po zbytcích kakaa především v mayských chrámech, nástěnné malby zase zobrazovaly elity při náboženských obřadech, jejichž nedílnou součástí bylo i pití čokolády.

Není proto divu, že se vědci dlouhou dobu domnívali, že čokoládový nápoj byl výsadou jen těch nejbohatších.

Kakaové boby, z nichž se čokoláda připravuje, byly pro staré Maye posvátné. Využívali je při rituálech i jako platidlo. Podle zjištění antropoložky Joanne Baronové z Bard High School Early College v americkém Newarku se ovšem měnou staly až na počátku 8. století.

Tehdy je panovníci začali shromažďovat v mnohem větším množství, než jaké potřebovali k přípravě čokolády. Nemožnost je dlouhodobě skladovat pak možná přispěla i k pádu Mayské říše.

Zdroj: Wiki Commons

Boby byly součástí nejrůznějších mayských rituálů a oslav. Během svatebního obřadu musela například nevěsta připravit ženichovi čokoládový nápoj s co nejbohatší pěnou. Čokoláda nesměla chybět na oslavách konce mayského roku či při obřadu uvádění mladých mužů mezi dospělé.

Nádoby se zbytky kakaa se našly i v mayských hrobech. Stále se ale předpokládalo, že pití čokolády náleželo jen privilegovaným.

Nyní se ale vědcům z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře podařilo dokázat, že si kakao dopřávaly všechny vrstvy mayské společnosti. Výzkumníkům se podařilo nashromáždit 54 keramických střepů z mayského centra El Pilar, ležícího na dnešní hranici Guatemaly a Belize.

Tyto střepy ze sklenic, mís, servírovacích talířů a váz pocházely z let 600 až 900 našeho letopočtu a nalezeny byly v nejrůznějších oblastech kolem centra El Pilar obývaných odlišnými společenskými vrstvami.

Aby identifikovali kakao, hledali v nich vědci stopy po theofylinu, sloučenině, která se nachází v kakaovníku ve stopových množstvích. Najít se jim ji podařilo na více než polovině vzorků, a to na všech typech keramiky z různých míst.

Štítky:
reklama
Související články
Učenec ze Španělska, který přijel navštívit významného vědce, nechápal, co se děje. Nejdřív jej poslali za „papežem“ a nyní se dívá, jak vědecká autorita v umazaném plášti běhá s jakýmsi předmětem po chodbě. Netušil, že fyzikovi tohle pobíhání vynese Nobelovu cenu. Ředitel-neředitel, když člověk potřebuje poradit, jde za tím nejlepším. V případě ředitele fyzikálních laboratoří na univerzitě Scuola […]
Již v roce 2019 objevil tým archeologů z Velké Británie v africké Zambii zachovalou dřevěnou konstrukci. Její analýza ukázala, že je téměř půl milionu let stará a jedná se tak o nejstarší dosud nalezený důkaz konstrukčního využití dřeva. K čemu sloužila a komu? Dřevěná konstrukce byla objevena při vykopávkách na březích jedné ze zambijských řek […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak se ukazuje, spolu byli spřízněni. Jedná se tak o největší pravěký rodokmen, jaký kdy byl rekonstruován. Pohřebiště známé jako Gurgy, nacházející se v […]
Rhynchosauři, býložravci obývající Zemi před 225 až 250 miliony lety v období triasu, zřejmě na konci svého života umírali hlady. Alespoň to naznačuje výzkum provedený vědci z University of Bristol na základě vzorků nalezených v anglickém hrabství Devon. Tito prehistoričtí býložraví plazi se živili tvrdými a houževnatými rostlinami a stromy, jako jsou například kapradiny, jejichž […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz