Noc vědců vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise. Cílem je bořit mýty o nedostupné, nepochopitelné a tajuplné vědě, ale také představovat lidi, kteří se vědou denně zabývají.
Nejen přednášky, ale také workshopy, komentované a interaktivní prohlídky, sférické projekce, promítání filmů, testování smyslů robotů, výstavu, hospodský kvíz, detektivní fyzikální hru pro děti nebo pečení historických koláčů, to je jen část programu, který návštěvníkům nabídne Slezská univerzita v Opavě.
Úplnou novinkou je diskusní zábavný pořad Co by kdyby, v němž budou vědu probírat vědci se známými youtubery Martinem Rotou, Jaronem Tomáštíkem a Jiřím Dobrým.
Absurdní hypotézy
Záměrem režiséra a producenta Aleše Brunclíka, mimochodem absolventa Slezské univerzity, je seriózní debata o absurdních hypotézách, kterými se vědci běžně nezabývají. Talkshow je určena k vysílání na novém Youtube kanálu, ovšem pilotní díl se bude natáčet živě právě o Noci vědců a široká veřejnost může být u toho!
„Pokládat si šílené otázky a prostřednictvím vážných odpovědí, ze kterých vznikne vtip, popularizovat vědu,“ vysvětluje Aleš Brunclík a dodává: „Sám jsem zvědavý, jak jeden z našich největších popularizátorů vědy, influencer Martin Rota, pochodí u fyziků s dotazy jako Co kdyby se k Zemi blížila černá díra?, nebo Co kdyby byla místo Slunce neutronová hvězda?“.
Na letošním ročníku Noci vědců bude možná ze všeho nejtěžší vybrat, co se dá během jediného večera stihnout. Výborným průvodcem a pomocníkem v rozhodování je web www.nocvedcu.cz.