Domů     Příroda
Překvapivá mapa přírody: Biodiverzita je větší, než si vědci mysleli…
Jan Zelenka 16.9.2022

Zdroj: Wikipedia Commons

Na Zemi existuje mnoho míst, které mají podobnou druhovou rozmanitost rostlin jako oblasti amazonského deštného pralesa. Překvapivé zjištění odhalil mezinárodní tým výzkumníků, který ve své studii pomocí umělé inteligence analyzoval datový soubor přibližně 170 000 vzorků vegetace ze všech klimatických zón..

Zároveň zmapoval, jak moc se mění odhady rozmanitosti rostlin, když se oblast vzorkování pohybuje od několika metrů čtverečních do hektarů. Přehled oblastí, která se na malých územích vyznačují podobnou biodiverzitou, jako oblasti amazonského deštného pralesa, vědci zpracovali do nové celosvětová mapy.

Světové oblasti s nejvyššími (červeně) a nejnižšími (modře) počty druhů rostlin na plochách o velikosti 10 m2. Šrafovaná jsou území s nedostatkem dat. Upraveno podle Sabatini a kol. (2022), Nature Communications.

Výsledky vědecké studie, na nichž se významnou měrou podíleli i vědci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU), byly publikovány v časopise Nature Communications a mohly by být využity v nových směrech ochrany přírody.

Tropy ano, ale

„V biogeografii a ekologii se dlouho zdůrazňuje, že největší počty rostlinných druhů se nacházejí v tropických oblastech a směrem od rovníku k pólům se druhová rozmanitost zmenšuje. To je pravda, ale jen když hodnotíme údaje o počtech druhů ve velkých územích, například krajinných celcích nebo administrativních regionech,“ vysvětlil nové zjištění ředitel Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Milan Chytrý, který je jedním z autorů článku v časopise Nature Communications.

Celosvětově reprezentativní data o počtech druhů v rostlinných společenstvech na malých plochách dosud neexistovala. Vědci využili světovou vegetační databázi sPlot, kterou spolu s německými kolegy z institutu iDiv Halle-Jena-Leipzig založili v roce 2013. Na Ústavu botaniky a zoologie pro tuto databázi připravili všechna evropská data a část dat ze Sibiře.

Další čeští spoluautoři mimo Masarykovu univerzitu připravili data z vlastního terénního výzkumu ve východní Asii, Himálajích a Andách.

Botanici z Masarykovy univerzity před několika lety na objevili na jižní Sibiři lesy s druhově nejbohatším bylinným podrostem v mimotropické Eurasii. Nová studie potvrdila, že rostlinná společenstva této oblasti patří k celosvětově nejbohatším. Zdroj: MUNI

Data k větší ochraně přírody

„Když jsme použili data z databáze sPlot, ukázalo se, že tropické deštné lesy jsou stále mezi druhově nejbohatšími ekosystémy na světě, ale bohaté lesy se nacházejí i v mimotropických oblastech,“ říká Chytrý.

Druhově nejbohatší nelesní ekosystémy se vyskytují jak v tropických oblastech, tak mimo tropy – to je nové a pro leckoho možná překvapivé zjištění, „ale dobře to zapadá do našich studií, které jsme ve střední Evropě a na jižní Sibiři prováděli už před deseti lety.“.

Zjištění, ve kterých územích a typech biotopů se na malé ploše vyskytuje nejvíc druhů, umožní zřízení územní ochrany a společnou ochranu množství druhů. Znalost rozložení druhového bohatství tak může napomáhat při rozhodování o prioritách v ochraně přírody.

Na výsledky publikované v článku navazuje řada dalších studií o různých aspektech globální diverzity rostlinných společenstev, které v rámci databáze sPlot připravuje tým Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty MU ve spolupráci s dalšími experty v Česku i zahraničí.

Související články
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz