Domů     Architektura
Písek nad zlato: Na stále cennější komoditu už se orientuje i mafie
Jan Martinec 16.9.2022

Může se to zdát jako špatný vtip, ale lidstvo v posledních letech skutečně čelí zoufalému nedostatku písku, což by mohlo do budoucna způsobit ohromné problémy ve stavebnictví. Písek z pouštních oblastí je krajně nevhodný, a tak zoufale stoupá cena i poptávka.

To pochopitelně hraje do noty organizovanému zločinu, který s pískem začíná obchodovat podobně jako třeba se zbraněmi nebo s bílým masem.

Je zajímavou hrou osudu, že na nedostatek písku v určitých oblastech nejvýrazněji upozornila pandemie covidu-19, když se některým regionům nechtělo do výroby skleněných ampulek pro covidové vakcíny právě z toho důvodu, že neměli písku na rozdávání.

Neznamená to však, že by se jednalo o problém posledních let. „Písečná krize“ je tu s námi ve skutečnosti už dlouho, jen se o ní zase tak moc nemluvilo. A pokud se situace nezačne brzy řešit, bude se stavba nových budov komplikovat, zdržovat a zdražovat.

Zrnka, která chybí

Vypravme se na chvíli do sluncem zalité Dubaje ve Spojených arabských emirátech, kde jsou k vidění desítky a desítky úchvatných staveb různých tvarů, významů a velikostí. I mezi takovými ale s přehledem vyčnívá jedna skutečná dominanta – mrakodrap Burj Khalifa, který se se svými 828 metry může chlubit titulem nejvyšší stavby světa.

Jenže taková krása a velikost pochopitelně nejsou zadarmo. Na stavbu mrakodrapu se použilo ohromujících 330 000 krychlových metrů betonu, který se vyrábí především z písku. To už je samo o sobě solidní ukázkou zámožnosti objednavatele, který navíc není ve svém oboru sám.

Jen kousek od obřího mrakodrapu už se shlukují další jeřáby a stavby impozantních budov tam evidentně nebudou brát konce. Taková situace navíc není typická jenom pro Spojené arabské emiráty, ale prakticky pro celý vyspělý svět, který je hnán vidinou vylepšování a rozšiřování, aniž by si uvědomoval nebo uvědomovat chtěl, že vhodného písku nebezpečně ubývá.

Ukradli nám pláž!

Vážnost situace jenom podtrhují některé tragikomické příběhy ze světa. Jako dokonalé varování by nám kupříkladu mohl posloužit případ z roku 2008, když byla na Jamajce přes jedinou noc prakticky kompletně vykradena čtyřsetmetrová písečná pláž Coral Spring. Drzí pachatelé zkrátka odvezli z pobřeží 500 nákladních vozů bílého písku, aniž by si toho kdokoliv v okolí všiml.

Policie tím pádem neměla v ruce nic a celé vyšetřování skončilo nezdarem. Případ se stal cílem mnohých spekulací, ale ať už se s ukradeným pískem stalo cokoliv, zloději si určitě uvědomovali, že se jedná o zatraceně dobrý byznys.

Do budoucna se tak může stát, že budeme zrníčka písku bez mrknutí oka přirovnávat například ke zlatu. „Písek je základem naší moderní společnosti,“ dodává Aurora Torresová z Německého střediska pro integrativní výzkum biodiverzity (iDiv).

Právě ona spadá mezi aktivní vědce, kteří se problematikou dlouhodobě zabývají a snaží se šířit osvětu mezi lidmi. Vědkyně, která má za sebou mimo jiné i loňský výzkum důsledků těžby písku na ekosystémy, je přesvědčena, že si lidé možné důsledky nedostatku písku neuvědomují a že je tedy nanejvýš dobrou zprávou alespoň jistá míra procitnutí mezi mezinárodními organizacemi, které pak osvětu snáze šíří mezi běžné lidi.

Pokračování článku v aktuálním (říjnovém) čísle časopisu 21. STOLETÍ 

Související články
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Architektura Historie 14.10.2024
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Architektura Objevy 5.9.2024
Pěti nejdůležitějšími archeologickými areály Pražského hradu, které jsou z naprosté většiny veřejnosti nepřístupné, provede zájemce mobilní aplikace Pražský hrad archeologický. Seznámí je s historií jednotlivých památek a ukáže jim i to, jak se prostor vyvíjel v průběhu staletí. Více než 150 let trvající archeologický výzkum Pražského hradu za sebou zanechal mimo jiné zcela nový pohled […]
Architektura Objevy 19.8.2024
Kolem jedné z nejznámějších megalitických staveb je opět rušno. Nedávno se totiž odborníkům podařilo zjistit, že pětimetrový balvan, který leží naplocho uprostřed kamenného kruhu byl na jih Anglie dopraven ze 760 kilometrů vzdáleného severovýchodu Skotska. Po více než sto let se přitom vědci domnívali, že centrální pískovcový balvan Stonehenge – dlouho nazývaný „oltářní kámen“ – […]
Architektura 19.5.2024
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy architektova ruka navrhla. Stavba opery v Sydney je vskutku netradiční. Může připomínat gigantickou mušli, lasturu, škebli, milující se želvy nebo třeba kotvící plachetnici. Záleží […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz