Domů     Architektura
Písek nad zlato: Na stále cennější komoditu už se orientuje i mafie
Jan Martinec 16.9.2022

Může se to zdát jako špatný vtip, ale lidstvo v posledních letech skutečně čelí zoufalému nedostatku písku, což by mohlo do budoucna způsobit ohromné problémy ve stavebnictví. Písek z pouštních oblastí je krajně nevhodný, a tak zoufale stoupá cena i poptávka.

To pochopitelně hraje do noty organizovanému zločinu, který s pískem začíná obchodovat podobně jako třeba se zbraněmi nebo s bílým masem.

Je zajímavou hrou osudu, že na nedostatek písku v určitých oblastech nejvýrazněji upozornila pandemie covidu-19, když se některým regionům nechtělo do výroby skleněných ampulek pro covidové vakcíny právě z toho důvodu, že neměli písku na rozdávání.

Neznamená to však, že by se jednalo o problém posledních let. „Písečná krize“ je tu s námi ve skutečnosti už dlouho, jen se o ní zase tak moc nemluvilo. A pokud se situace nezačne brzy řešit, bude se stavba nových budov komplikovat, zdržovat a zdražovat.

Zrnka, která chybí

Vypravme se na chvíli do sluncem zalité Dubaje ve Spojených arabských emirátech, kde jsou k vidění desítky a desítky úchvatných staveb různých tvarů, významů a velikostí. I mezi takovými ale s přehledem vyčnívá jedna skutečná dominanta – mrakodrap Burj Khalifa, který se se svými 828 metry může chlubit titulem nejvyšší stavby světa.

Jenže taková krása a velikost pochopitelně nejsou zadarmo. Na stavbu mrakodrapu se použilo ohromujících 330 000 krychlových metrů betonu, který se vyrábí především z písku. To už je samo o sobě solidní ukázkou zámožnosti objednavatele, který navíc není ve svém oboru sám.

Jen kousek od obřího mrakodrapu už se shlukují další jeřáby a stavby impozantních budov tam evidentně nebudou brát konce. Taková situace navíc není typická jenom pro Spojené arabské emiráty, ale prakticky pro celý vyspělý svět, který je hnán vidinou vylepšování a rozšiřování, aniž by si uvědomoval nebo uvědomovat chtěl, že vhodného písku nebezpečně ubývá.

Ukradli nám pláž!

Vážnost situace jenom podtrhují některé tragikomické příběhy ze světa. Jako dokonalé varování by nám kupříkladu mohl posloužit případ z roku 2008, když byla na Jamajce přes jedinou noc prakticky kompletně vykradena čtyřsetmetrová písečná pláž Coral Spring. Drzí pachatelé zkrátka odvezli z pobřeží 500 nákladních vozů bílého písku, aniž by si toho kdokoliv v okolí všiml.

Policie tím pádem neměla v ruce nic a celé vyšetřování skončilo nezdarem. Případ se stal cílem mnohých spekulací, ale ať už se s ukradeným pískem stalo cokoliv, zloději si určitě uvědomovali, že se jedná o zatraceně dobrý byznys.

Do budoucna se tak může stát, že budeme zrníčka písku bez mrknutí oka přirovnávat například ke zlatu. „Písek je základem naší moderní společnosti,“ dodává Aurora Torresová z Německého střediska pro integrativní výzkum biodiverzity (iDiv).

Právě ona spadá mezi aktivní vědce, kteří se problematikou dlouhodobě zabývají a snaží se šířit osvětu mezi lidmi. Vědkyně, která má za sebou mimo jiné i loňský výzkum důsledků těžby písku na ekosystémy, je přesvědčena, že si lidé možné důsledky nedostatku písku neuvědomují a že je tedy nanejvýš dobrou zprávou alespoň jistá míra procitnutí mezi mezinárodními organizacemi, které pak osvětu snáze šíří mezi běžné lidi.

Pokračování článku v aktuálním (říjnovém) čísle časopisu 21. STOLETÍ 

Související články
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje. Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá nové […]
Potrubní či pneumatická pošta není zdaleka překonanou technologií. V moderní podobě ji využívá i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Transport zásilek mezi jednotlivými odděleními díky ní dosahuje rychlosti pěti metrů za sekundu a nemá efektivnější alternativu. Kapsle s nosností do jednoho kilogramu přepravují například biologický materiál nebo originální zprávy. Po celé nemocnici je rozmístěno 67 stanic, odkud […]
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
Architektura 9.1.2025
Zlatý poklad, tajemné rituály a dechberoucí příběhy z dávné historie. Dějiny starověkého Egypta ožívají v Praze díky unikátní výstavě „Tutanchamon – jeho hrobka a poklady“. Výjimečná expozice vás zavede do světa 3000 let staré historie a odhalí tajemství faraona, jehož hrobka změnila archeologii navždy. Psal se rok 1922, když britský archeolog Howard Carter pohlédl do […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz