Domů     Medicína
Konference v Praze představila revoluční novinky z telemedicíny
Jan Nováček 16.9.2022

Telemedicínská konference LIFMAT 2022 v Praze představila revoluční novinky z oblasti umělé inteligence a moderních technologií ve zdravotnictví. Její součástí byla i interaktivní výstava..

Cílem konference bylo ukázat, že telemedicína je efektivní způsob, jak zjistit více o svém zdraví.

Předváděné technologie umí například odhalit diabetes ze scanu oka nebo melanom kůže přes fotoaparát a aplikaci v telefonu. Jiné chytré zařízení zase umí odhalit zdravotní obtíže analýzou vydechovaných plynů a unikátní prsten změří tep.

Trénink paměti ve virtuální realitě

Národní ústav duševního zdraví ukázal na svém stánku k vyzkoušení brýle virtuální reality k učení či navození a pochopení pocitů. Pomocí těchto brýlí si návštěvníci vyzkoušeli trénink paměti ve virtuálním městě, léčbu obsedantně-kompulzivní poruchy pomocí virtuálního domu, nebo expoziční terapii pro vybrané fobie. Mezi ně patří například strach z výšek, otevřených prostranství nebo pavouků.

„Stále více než 50 procent populace v České republice neví, co to telemedicína je, anebo o ní neslyšelo. Někteří si pod pojmem telemedicína představují telefonování s lékařem,“ uvedl Jakub Malý z firmy Ipsos, která připravila průzkum speciálně pro tuto konferenci.

„Ukazuje se však, že více než polovina dospělé populace používá chytré hodiny nebo mobilní telefon k monitorování zdravotního stavu nebo životního stylu,“ dodal docent Matoulek, autor aplikace Čas pro zdraví.

EKG nebo cukr v krvi jde zjistit na dálku

Návštěvníci u vstupu dostali pas, se kterým cestovali mezi stanovišti označenými jako Action point. Na nich mohli změřit vitální hodnoty a nahlédnout tak do svého zdravotního stavu. Díky technologiím vzdáleného monitoringu měli zájemci možnost zjistit hodnoty svého EKG, krevního tlaku, hladiny cukru v krvi, tělesného tuku nebo hmotnosti.

Součástí konference byla také akce Na minutku s vědci, na které vědci a inovátoři z České republiky představili své telemedicínské projekty nemocnicím, výzkumným organizacím i dalším firmám.

„Startupy, neziskové organizace a projekty, které pomáhají jak s osvětou, tak samotnými technologiemi mají ve zdravotnictví své nezastupitelné místo. Díky pomalé reakci státu na aktuální výzvy jsou mnohem dál.

Proto je chceme touto formou podpořit a vzájemně propojit,“ uvedl profesor Martin Prázný z organizačního týmu LIFMAT.

Konference proběhla 8. a 9. září 2022 v konferenčním centru Cubex na pražském Pankráci. První den byl určený pro odborníky a studenty lékařských a technických fakult. Druhý den pak pro veřejnost a vědecký speed dating, tedy krátká setkání s odborníky.

reklama
Související články
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí si totiž pomalu „ukrajuje“ ze svého duševního zdraví. Metaanalýza zveřejněná v loňském roce v časopise Nutrients je v tomto případě nekompromisní. Strava, které […]
O tom, že kouření škodí zdraví, dnes už nikdo nepochybuje. Zbavit se závislosti však není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí zlepšením jeho zdraví. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to! Podle posledních průzkumů kouří asi […]
Vědci z University of Leeds zanalyzovali zdravotní a stravovací záznamy více než 26 000 žen, aby zjistili, že ty, které se stravovaly vegetariánsky a ze stravy vyřazovaly maso, měly v pozdějším věku o třetinu vyšší pravděpodobnost zlomeniny krčku kosti stehenní než ty, které maso a produkty z něj v průběhu života pravidelně konzumovaly. Důvody, proč […]
Vědeckému týmu pod vedením Katsuhika Hayashiho z Univerzity v Ósace se podařilo stvořit sedm myší, které mají dva otce… avšak žádnou biologickou matku. Jedná se o významný průlom na poli reprodukční medicíny, který by mohl zároveň napomoci při léčbě ženské neplodnosti. „Je to poprvé, co se podařilo vytvořit odolné samičí oocyty ze samčích buněk,“ prohlásil […]
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využívá ve vlastní prospěch, protože mu chybí empatie a pocit viny. Může se empatii naučit? Empatií se rozumí schopnost porozumět a vcítit se do toho, co prožívá […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz