Domů     Ostatní
Galaktická havárie Mléčné dráhy se blíží
Martin Janda 11.9.2022

Za čtyři miliardy let bude naše planeta již dávno neobyvatelná a Slunce se bude připravovat na proměnu v rudého obra. Naše galaxie ovšem bude mít poněkud jiné starosti. V té době totiž začne splývat s galaxií Andromeda, což potrvá ještě další dvě miliardy let.

Poté se na vesmírné mapě objeví nový útvar, galaxie, která v lidském jazyce nese název Milkomeda..

Pojem splynutí však není zcela výstižný a přesný. Bude se jednat o pořádný vesmírný karambol. Výpočty ale ukazují, že naše Slunce může docela být v klidu. Vzhledem ke své poloze na okraji Mléčné dráhy bude moci kosmickou havárii zpovzdálí bez stresů sledovat. I když, gravitační síly jsou nevypočitatelné….

Náš nejbližší galaktický soused nese poetické jméno Andromeda po krásné princezně z řecké mytologie, kterou před netvorem z hlubin zachránil hrdinný Perseus. Tato galaxie je od nás vzdálena 200 000 000 světelných let.

Ale naše Mléčná dráha se Andromedě evidentně líbí a zřejmě si ji hodlá prohlédnout hodně zblízka. Cestuje k nám totiž rychlostí 110 až 120 kilometrů za vteřinu.

Astronomové pomocí Hubbleova teleskopu v minulosti pečlivě sledovali Andromedin krok za krokem. „Odkryli jsme dynamiku pohybu této galaxie. Tato data byla astronomům skrytá po staletí,“ podotkl jeden z autorů výzkumu Roeland van der Marel.

Ukázalo se, že Andromeda je o něco pomalejší než se předpokládalo. S Mléčnou dráhou se střetne za 4 miliardy let a za další dvě miliardy roků bude na světě zbrusu nová maxigalaxie. „Podobná měření nám umožňují pochopit i to, jak funguje vývoj našich blízkých galaxií,“ dodává astronom Jeremy Darling z Coloradské univerzity.

Fakt, že obě galaxie míří k sobě, nezůstal vědcům utajen. Protože ale bylo možné měřit rychlost a směr pohybu Andromedy jen z pohledu Země, nikdo si nebyl stoprocentně jistý, zda se galaxie minou, jen se o sebe lehce otřou či skutečně splynou.

Poznatky získané pomocí Hubbleova teleskopu tak potvrdily teorii o vzájemné srážce.

Podle počítačových simulací, které představili vědci ze Smithsonova astrofyzikálního střediska Harvardovy univerzity, po kolizi Andromedy a Mléčné vznikne supergalaxie ve tvaru míče na rugby. Bude tedy pořádně šišatá.

Srážky galaxií nejsou v univerzu ničím výjimečným, i když jejich četnost s narůstajícím časovým odstupem od Velkého třesku klesá.

Kosmický střet dvou galaxií si nelze představovat jako apokalypsu, kde do sebe narážejí hvězdy, a vzniká učiněné inferno. Hvězdy jsou i v okamžiku kolize od sebe dost daleko na to aby se srazily. Vzájemná interakce bude tedy téměř bezesrážková a nejvýraznějších efektem budou gigantické gravitační deformace obou galaxií během jejich splývání.

Vzhledem k tomu, že naše sluneční soustava je tak trochu stranou, bude odtud na celý jev docela zajímavý výhled. „Když se oba disky k sobě přiblíží, vymrští dlouhé chvosty plné hvězd, tedy tzv. slapové chvosty, které ze srážky unikají.

Pokud by se naše sluneční soustava dostala do slapového chvostu, vše by bylo v pohodě a případné pozemské observatoře by se mohly celou situací kochat. Pokud bychom však byli vymrštěni ke středu splývajících galaxií, bylo by zle.

Vždyť někde tam je obrovská černá díra,“ přibližuje Joshua Barnes z univerzity na Havaji.

Nejnovější počítačové simulace však ukazují, že s nadsázkou řečeno, Slunce se svým okolím skončí po kolizi ve vyhnanství na Sibiři. Tedy v končinách kdesi na okraji nově vzniklé galaxie. Od jejího středu bude vzdáleno 160 000 světelných let.

Pro Sluneční soustavu tento jev tedy bude pravděpodobně znamenat, že se posune na okraj nové galaxie. Lidstva se však už tento problém nejspíš týkat nebude, pokud se mu podaří se nevyhladit navzájem nebo nevyhyne jiným způsobem, bude muset už dávno bydlet na jiných planetách.

V té době bude teplota na Zemi natolik vysoká, že jakýkoliv život zde bude nemožný.

reklama
Související články
Neurovědci si již dlouho kladli otázku, zda jsou kojenci a batolata, kteří se ještě nenaučili mluvit, případně se u nich řeč teprve vyvíjí, schopni logického uvažování. Na její zodpovězení se ve své studii zaměřili odborníci z Pompeu Fabra University ve španělské Barceloně. Logické myšlení je základní kognitivní proces, který jedincům umožňuje činit racionální a informovaná […]
Na první pohled vypadá sklo jako jednoznačně pevná látka. Jenže pohled na vnitřní uspořádání jeho částic vnáší v tomto ohledu nemálo pochybností. Uvnitř totiž sklo vypadá spíše jako kapalina zamrzlá v čase. Tzv. amorfní pevné látky, jako je právě sklo, se vzpírají jednoduchému vysvětlení. Nový výzkum naznačuje, že někde mezi kapalným a pevným stavem se […]
Hmyz je stále častěji skloňován jako potravina budoucnosti, která nahradí jiné zdroje bílkovin ve stravě, protože je jejich jedinou alternativou šetrnou k životnímu prostředí. Vědci z katedry zemědělských, spotřebitelských a environmentálních věd (ACES) na University of Illinois se proto ve své studii zaměřili na zkoumání, jak moc je konzumace hmyzu zdraví prospěšná. „Kromě většího množství […]
První blok Jaderné elektrárny Temelín v květnu měnil palivo. Bylo to ještě ze zásob, které pocházelo z Ruska. V budoucnu už ho má nahradit palivo z Francie a Spojených států. Zatímco ale paliva je ve světě dostatek na 300 let, technologie se mění a zmenšují. Je budoucností české energetiky obří jaderka, nebo malé modulární elektrárny? Stále […]
Revoluční teleskop ELT (Extra Large Telescope) pro pozorování vesmíru z povrchu Země s primárním zrcadlem o průměru s 39 m bude největším dalekohledem na světě pro viditelné světlo a infračervené záření. Technicky mimořádně náročný projekt nedávno dosáhl významného milníku, když podle metodiky používané v projektovém řízení překročil hranici 50 % realizace. Dalekohled ELT staví Evropská […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz