Domů     Ostatní
Galaktická havárie Mléčné dráhy se blíží
Martin Janda 11.9.2022

Za čtyři miliardy let bude naše planeta již dávno neobyvatelná a Slunce se bude připravovat na proměnu v rudého obra. Naše galaxie ovšem bude mít poněkud jiné starosti. V té době totiž začne splývat s galaxií Andromeda, což potrvá ještě další dvě miliardy let.

Poté se na vesmírné mapě objeví nový útvar, galaxie, která v lidském jazyce nese název Milkomeda..

Pojem splynutí však není zcela výstižný a přesný. Bude se jednat o pořádný vesmírný karambol. Výpočty ale ukazují, že naše Slunce může docela být v klidu. Vzhledem ke své poloze na okraji Mléčné dráhy bude moci kosmickou havárii zpovzdálí bez stresů sledovat. I když, gravitační síly jsou nevypočitatelné….

Náš nejbližší galaktický soused nese poetické jméno Andromeda po krásné princezně z řecké mytologie, kterou před netvorem z hlubin zachránil hrdinný Perseus. Tato galaxie je od nás vzdálena 200 000 000 světelných let.

Ale naše Mléčná dráha se Andromedě evidentně líbí a zřejmě si ji hodlá prohlédnout hodně zblízka. Cestuje k nám totiž rychlostí 110 až 120 kilometrů za vteřinu.

Astronomové pomocí Hubbleova teleskopu v minulosti pečlivě sledovali Andromedin krok za krokem. „Odkryli jsme dynamiku pohybu této galaxie. Tato data byla astronomům skrytá po staletí,“ podotkl jeden z autorů výzkumu Roeland van der Marel.

Ukázalo se, že Andromeda je o něco pomalejší než se předpokládalo. S Mléčnou dráhou se střetne za 4 miliardy let a za další dvě miliardy roků bude na světě zbrusu nová maxigalaxie. „Podobná měření nám umožňují pochopit i to, jak funguje vývoj našich blízkých galaxií,“ dodává astronom Jeremy Darling z Coloradské univerzity.

Fakt, že obě galaxie míří k sobě, nezůstal vědcům utajen. Protože ale bylo možné měřit rychlost a směr pohybu Andromedy jen z pohledu Země, nikdo si nebyl stoprocentně jistý, zda se galaxie minou, jen se o sebe lehce otřou či skutečně splynou.

Poznatky získané pomocí Hubbleova teleskopu tak potvrdily teorii o vzájemné srážce.

Podle počítačových simulací, které představili vědci ze Smithsonova astrofyzikálního střediska Harvardovy univerzity, po kolizi Andromedy a Mléčné vznikne supergalaxie ve tvaru míče na rugby. Bude tedy pořádně šišatá.

Srážky galaxií nejsou v univerzu ničím výjimečným, i když jejich četnost s narůstajícím časovým odstupem od Velkého třesku klesá.

Kosmický střet dvou galaxií si nelze představovat jako apokalypsu, kde do sebe narážejí hvězdy, a vzniká učiněné inferno. Hvězdy jsou i v okamžiku kolize od sebe dost daleko na to aby se srazily. Vzájemná interakce bude tedy téměř bezesrážková a nejvýraznějších efektem budou gigantické gravitační deformace obou galaxií během jejich splývání.

Vzhledem k tomu, že naše sluneční soustava je tak trochu stranou, bude odtud na celý jev docela zajímavý výhled. „Když se oba disky k sobě přiblíží, vymrští dlouhé chvosty plné hvězd, tedy tzv. slapové chvosty, které ze srážky unikají.

Pokud by se naše sluneční soustava dostala do slapového chvostu, vše by bylo v pohodě a případné pozemské observatoře by se mohly celou situací kochat. Pokud bychom však byli vymrštěni ke středu splývajících galaxií, bylo by zle.

Vždyť někde tam je obrovská černá díra,“ přibližuje Joshua Barnes z univerzity na Havaji.

Nejnovější počítačové simulace však ukazují, že s nadsázkou řečeno, Slunce se svým okolím skončí po kolizi ve vyhnanství na Sibiři. Tedy v končinách kdesi na okraji nově vzniklé galaxie. Od jejího středu bude vzdáleno 160 000 světelných let.

Pro Sluneční soustavu tento jev tedy bude pravděpodobně znamenat, že se posune na okraj nové galaxie. Lidstva se však už tento problém nejspíš týkat nebude, pokud se mu podaří se nevyhladit navzájem nebo nevyhyne jiným způsobem, bude muset už dávno bydlet na jiných planetách.

V té době bude teplota na Zemi natolik vysoká, že jakýkoliv život zde bude nemožný.

Související články
V Brně se otevřela unikátní výstava Tisíc tváří Amazonie. Představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel tohoto kulturního areálu. Inovativní a pozoruhodné je, že se jedná v první řadě o jejich vlastní sebeprezentaci, to znamená, že se příslušníci místních etnik na přípravě výstavy významnou měrou podíleli. […]
Když měl podle Bible Satan vybrat dostatečně kruté fyzické utrpení, které by prověřilo zbožnost Joba, zvolil svrbění. Velkou část příčin svědění na kůži lze vysvětlit vnějšími faktory, zdaleka ne ale všechny. Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží […]
Nový článek Michaliny Kazek a Lenky Chodákové z Laboratoře molekulární integrativní fyziologie drozofily, který vyšel v prestižním časopise Plos Biology, ukazuje, jak důležité je pro organismy nastavit rovnováhu mezi sílou imunitní odpovědi a ochranou sebe sama před toxickými efekty vlastní imunitní reakce. Zda je lepší mít vyšší šanci přežít boj s patogenem na úkor počtu […]
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíše: „Vzpomeň si na farmáře, který tvrdě pracoval, aby rýži vypěstoval. Když ji nebudeš jíst, bude se cítit špatně, protože jeho úsilí přijde […]
Světu začíná docházet pitná voda. Jejím nedostatkem trpí asi čtvrtina lidí na planetě, do konce roku 2050 jich přibude další miliarda. V průběhu 20. století přitom množství vody využívané lidmi rostlo dvojnásobným tempem oproti růstu populace. Voda, především její nedostatek, se může stát a do budoucna zřejmě i stane zdrojem konfliktu. Peter Gleick, šéf Pacific […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz