Domů     Příroda
Pavouci dál rozprostírají své sítě
Pavel Polcar 7.9.2022
Foto: Pixabay

Jsou malí, většinou dobře schovaní a když mohou, lidem se vyhýbají, přesto patří mezi tvory, kteří u značné části populace probouzí až panický strach. Lékaři se neshodnou, proč se to některým lidem děje, ale je jisté, že fobie z pavouků patří k nejčastějším z fobií.

Pavouci skutečně vzbuzují hrůzu a štítivý pocit. Arachnofobie neboli strach z pavouků se projevuje nepřiměřenou reakcí na pavouky, kdy se postižený dostane do stavu nekontrolované paniky, a to přesto, že se ho pavouk vůbec nedotýká.

Někomu dokonce vadí, když ho vidí jen na obrázku. Mnozí lidé tak zajisté nebudou mít radost z toho, že se neustále objevují nové druhy těchto osminohých tvorů.

Austrálie je místo s „nejděsivější“ faunou

Říká se, že na světě existuje pouze jedno místo, kde není třeba mít z pavouků strach, a tím je Antarktida. Naopak taková Austrálie je domovem opravdu vysokého počtu různých tvorů s osmi nohama. Před několika lety bylo „u protinožců“ popsáno více než 50 zcela nových druhů při vědecké expedici napříč zemí.

Pro osoby trpící arachnofobií to zaručeně není dobrá zpráva, obzvláště je může znervóznit fakt, že některé z nově objevených druhů dorůstají velikosti běžného jídelního talíře. Výzkum prováděl tým vědců z Queenslandkého muzea a z Macquarieské univerzity, jenž měl jako doprovod místní domorodé lovce a stopaře.

V rámci expedice se badatelé vypravili také na poloostrov Cape York, jenž se nachází na severu Austrálie a disponuje rozlohou zhruba 137 tisíc kilometrů čtverečních. Vědci lokalitu prozkoumávali po dobu dvou týdnů v rámci programu nazvaném Bush Blitz, od jehož startu v roce 2010 bylo zaznamenáno přes 200 nových druhů pavouků.

Nalezení pavouci se ukrývali v malých norách, kde většinou trpělivě vyčkávají na příchod kořisti, místa k úkrytu si nevybírají příliš odlehlá, spokojí se i se skrýší pod dveřmi nebo v otvorech kolem zárubní dveří.

Foto: Pixabay

Hrají všemi barvami

Jeden z nově objevených pavoučích druhů patří do čeledi sklípkanovitých (Theraphosidae), ale většinou se v případě novinek jednalo o čeleď skákavek (Salticidae). Nově objevený druh dostal pojmenování Saliticidae Jotus sp.

nov. cf auripes a může dorůstat délky od 5 do 20 milimetrů. Skákavky jsou velice zdatnými skokany a s přehledem dovedou přeskočit dálku svého vlastního těla až padesátinásobně. Skákavky jsou nejpočetnější čeledí pavouků na světě, přibližně více než 5 tisíc druhů představuje asi 13 % všech známých pavouků.

Pojmenování získaly díky svému stylu lovu, kdy v klidu vyčkávají v úkrytu, až se přiblíží kořist, plíží se za ní a následně ji skokem uloví. Podle odborníků se však není čeho bát, skákavky dorůstají maximálně 1,5 centimetru a pro člověka jsou prakticky neškodné.

Přesto ale rozhodně nejsou nezajímavé, tito jedineční malí tvorové totiž hrají všemi barvami. Skákavky rodu Maratus musí zákonitě obdivovat i ti, kteří se pavouků běžně štítí, důvodem je jejich specifický namlouvací rituál.

Samečci musí samičku nejen přesvědčit, že nejsou pouze k jídlu, ale především ji musí hlavně zaujmout.

Foto: Pixabay

Záleží na úhlu pohledu

„Zásnubní tanečky“ samečků jsou proto plné rytmického mávání končetinami, otáček a poskoků. To ale není vše, nezaměřují se pouze na jakousi charakteristickou choreografii, ale využívají také své specifické zabarvení.

Na rozdíl od běžně zbarvených a nenápadných samiček mají pestrobarevný zadeček, díky čemuž dostali přízvisko „paví“. Během tance ho různě naklánějí, zvedají, a dokonce rozšiřují do vějíře stejně jako pávi svůj nádherný ocas.

Prakticky všechny paví skákavky se mohou chlubit zajímavými barvami, jedna však vybočuje z řady, je jí druh Maratus robinsoni, což by se dalo z anglického názvu přeložit jako skákavka duhová. Tento pavouk při námluvách dovede měnit barvy své chlouby.

Vědce okamžitě toto barevné spektrum zaujalo a rozhodli se ho prozkoumat blíže, nakonec zjistili, že se jedná o obyčejné bílé světlo rozložené na jednotlivé barvy. Duhové zabarvení tak není výsledkem jednotlivých pigmentů, ale jde vlastně o lom světla.

Díky tomu se barvy na pavoučkově zadečku mění v závislosti na úhlu pohledu. Aby odborníci zjistili, jak duhová skákavka světlo rozkládá, rozhodli se ji prozkoumat pod elektronovým mikroskopem. Spektroskopem navíc přesně změřili i ty nejmenší vlnové délky jejích barev a z výsledků následně vytvořili optický 3D model.

Foto: Pixabay
Předchozí článek
Další článek
Související články
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
Hypoxie je stav, při kterém se tělu nedostává kyslíku. Ukazuje se však, že se lidský organismus s těmito podmínkami umí vyrovnat, pokud je jim vystaven dlouhodobě. Příkladem jsou národy žijící ve vysokých nadmořských výškách či mořské národy potápějící se do velkých hloubek. Mezi ty patří i ženy Hänjo z jihokorejského ostrova Čedžu. Jak se jejich […]
Objevy Příroda 5.5.2025
My suchozemci si tlak prostředí, který na nás doléhá, obvykle uvědomíme až při potápění. Už v 10 metrech je dvojnásobný, než byl na hladině. A to je znát. Každých 10 m směrem do hloubky se dál zvyšuje o jednu atmosféru. Brzy začne být drtivý. Život v mořích tím ale zjevně neomezuje. Jak je to možné? […]
Příroda Vesmír 4.5.2025
Rotace Země se od jejího vzniku postupně zpomaluje. Tento proces probíhá neustále a den se za 4,5 miliardy let protáhl z původních šesti hodin na současných 24 hodin. Zpomalení otáčení planety však není jen zajímavý fakt z astronomie. Nové poznatky naznačují, že právě díky prodlužování dne mohlo dojít k zásadním změnám v atmosféře, které umožnily […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz