Domů     Technika
Plzeňská konference síťového odvětví se zaměří na novinky v legislativě, blokování internetového obsahu a také na připravovanou kyberbezpečnostní směrnici NIS 2
Martin Macourek
od Martin Macourek 22.8.2022

komerční sdělení

Budou moci telekomunikační operátoři přenést část rostoucích nákladů do cen pro zákazníky? Jakými pravidly by se měly řídit požadavky na blokování internetového obsahu? A co přinese chystané zpřísnění evropské regulace telekomunikačního odvětví, představované směrnicí NIS 2? Tato témata, a řada dalších, jsou na programu nejdůležitější tuzemské konference z oboru telekomunikačních sítí, naplánované na 22. září 2022.

Jubilejní 30. setkání pod značkou Kam kráčí telekomunikační sítě Plzeň proběhne v plzeňském Parkhotelu a opět otevře témata, která jsou v současnosti pro operátory aktuální. Velká část programu se bude věnovat legislativě a novinkám v digitálním právu.

Například vystoupení právních expertů z advokátní kanceláře Weinhold Legal se zaměří na otázku blokování obsahu hned z několika perspektiv – z perspektivy evropských směrnic na ochranu autorských práv, z pohledu boje proti teroristickému obsahu nebo z perspektivy sankčního seznamu webů šířících ruskou propagandu.

reklama

Zvláštní blok bude na konferenci věnován legislativním změnám, jež mají umožnit rychlejší výstavbu infrastruktury. Dojde i na praktické zkušenosti operátorů a mezi diskutujícími budou také zástupci měst a obcí.

„Velká část problémů týkajících se konkrétně sítí elektronických komunikací je po legislativní stránce vlastně vyřešena. My ale vidíme, že něco říká legislativa, něco jiného je pak praxe. Buď patřičné orgány ještě změny nemají zažité, nebo je odmítají přijmout,” říká ke klíčovému tématu konference jeden z organizátorů, prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu Jakub Rejzek.

Jeden z programových bloků se také bude týkat v poslední době asi nejzajímavější akvizice na domácí síťové scéně.

reklama

Provozovatel optických sítí Quantcom koupil v červnu společnost Softlink. V Česku se tak schyluje ke vzniku nového silného hráče v oboru internetu věcí (IoT).

Softlink se specializuje na vzdálené odečty a monitoring spotřeby energií a vody a energetický management. Vyvíjí vlastní rádiové senzory a pro své zákazníky vytváří kompletní IoT řešení.

Má též vlastní aplikaci, umožňující spotřebu v komerčních budovách nejen sledovat a analyzovat, ale i rozúčtovávat náklady jednotlivým nájemníkům. Kupující, firma Quantcom, má podobnou divizi (Telemetry Services) a od spojení si slibuje rozšíření škály „chytrých” řešení pro své firemním zákazníky.

reklama

Quantcom bude moci oslovovat například developery a majitele administrativních budov s nadstavbovými službami v oblasti monitoringu spotřeby energií a vody, což může být atraktivní právě v době překotně rostoucích cen.

Zakladatel Softlinku Jaromír Charvát ke spojení říká: „Pro Softlink znamená partnerství s Quantcomem významné posílení, například v oblasti kvality připojení, přenosu dat a spolehlivosti.”

Jaromír Charvát bude na konferenci mluvit o IoT coby součásti telekomunikační infrastruktury, o možnostech jeho využití v průmyslu a při efektivní správě budov. Bude také hovořit o příkladech využití smart meteringových aplikací.

Důležitým programovým blokem bude debata o vznikající novele kyberbezpečnostní směrnice, známé pod zkratkou NIS 2. Tato směrnice bude v budoucnosti formovat podobu telekomunikačního trhu víc něž jakákoli předchozí.

EU totiž pracuje na sjednocení kyberbezpečnostních politik napříč členskými státy a téma nabývá na důležitostí zejména ve světle probíhající kybernetické války. Podle dosavadního návrhu by směrnice NIS 2 měla hlavně podstatně rozšířit počty regulovaných subjektů.

Do regulace proto budou nejspíš spadat všichni telekomunikační operátoři, bez ohledu na velikost. To by zatížilo hlavně menší firmy, protože by musely začít vytvářet nové audity a analýzy.

Zářijová konference síťového odvětví si pro své publikum připravila také jednu důležitou premiéru. V Plzni bude poprvé veřejně představen evropský projekt satelitního systému pro vysokorychlostní internet, obdoba amerického Starlinku miliardáře Elona Muska.

Projekt bude provozován z České republiky a zástupci ministerstva dopravy poprvé zveřejní jeho technické parametry a další detaily. Na rozdíl od Starlinku bude evropský systém v budoucnosti komerčně využitelný – firmy si budou moci koupit přenosovou kapacitu a využít satelitní systém třeba ke zlepšení bezpečnosti přenosu dat.

Detaily projektu budou síťové odborníky zajímat mimo jiné také proto, že může být určitým způsobem i konkurencí pro stávající operátory a jejich služby.

To a mnohem více se dozvíte na konferenci Kam kráčí telekomunikační sítě.

Registrace jsou otevřeny: REGISTRACE.

reklama
Související články
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
Německo se opět přiblížilo k dlouhodobé ekologičtější náhradě za ruský zemní plyn a uhlí. Německá energetická společnost RWE s norskou státní energetickou firmou Equinor oznámily, že v příštích několika letech v Německu vybudují vodíkové elektrárny a velkokapacitní produktovod pro dodávku paliva, uvedla to CNN. Dohoda je součástí německé snahy do roku 2030 postupně vyřadit všechny […]
Nedávná studie Harvardovy univerzity a dalších vědeckých pracovišť došla k závěru, že spalování fosilních paliv zkracuje každý rok život osmi milionům Britů. Další vědecké práce hovoří o jiných číslech, ale v jednom se shodují: špivaný vzduch je nekompromisním zabijákem. „Spalování fosilních paliv, jako je uhlí, benzin nebo nafta, může za smrt každého pátého člověka na […]
Když vozy Toyota doslouží, šetrně se zrecyklují a suroviny se dále využijí. Jsou k tomu už dopředu navržené, vyrobené a smontované. Například kabelový svazek vytáhnete ven jako byste oddělovali kostru z grilované ryby. Toyota od roku 2003 využívá konstrukci, která optimalizuje rozebírání a třídění k usnadnění recyklace surovin, například mědi a vzácných kovů, z vyřazených vozidel. […]
Budoucnost se zdá být lepší než dobrá všemu a všem navzdory. Francouzská automobilka Citroën pustila na trh nové SUV C5 Aircross plug-in hybrid. Jak dobrý je druhý nejlepší model dvojitého šípu? Citroën už více jak 100 let zpřístupňuje automobily co nejširšímu počtu lidí, kašle na fanfarónství, na pózy a masky. Dvojitý šíp vždycky chtěl být […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Copyright © RF-Hobby.cz