Ačkoli to běžný člověk na první pohled možná nezaznamená, zvířata vymírají, o tom není pochyb. V posledních letech vědci varují, že v rámci šestého vymírání hrozí zánik až milionu druhů zvířat a rostlin. Co dělat, aby na planetě nezbyl člověk sám?
Vypadá to, že úbytek druhů zvířat a s tím spojené snižování biodiverzity roste závratnou rychlostí. Od roku 1970 se globální populace více než zdvojnásobila – z 3,7 miliardy na 7,6 miliardy, přičemž v jednotlivých zemích a regionech se množství lidí zvyšovalo nerovnoměrně.
Tento fakt se musí někde projevit, a je to právě říše zvířat, která to pociťuje nejvíce. Mezi lety 1980 až 2000 zmizelo 100 milionů hektarů lesa, což má na svědomí převážně chov dobytka v Latinské Americe a plantáže v jihovýchodní Asii.
V důsledku lidské činnosti se na samém pokraji existence ocitly stovky zvířecích druhů.
„V následujících 20 letech očekáváme vymření zhruba 500 druhů suchozemských zvířat. Pro srovnání – obdobný počet nenávratně zmizel v průběhu předchozího století. Bez lidského zásahu by ke stejnému úbytku zvířecích druhu nedošlo ani během tisíce let,“ uvedl Jake Bishop z evropské pobočky Greenpeace.
Mezi kriticky ohrožená zvířata, jejichž populace čítá méně než tisíc jedinců, patří v současné době například nosorožec sumaterský, střízlík clarionský, galapážská želva sloní či pralesnička ohnivá. Na druhou stranu existují i dobré zprávy.
Ochráncům přírody se od roku 1993 do roku 2021 podařilo zabránit vyhynutí až 48 druhů zvířat. Je však jasné, že ani urputná práce ochránců nemůže spasit všechny druhy žijící ve světě.