Pigmenty jsou práškové barvy, jež jsou prakticky nerozpustitelné nejen ve vodě, ale i v mnoha organických rozpouštědlech. Používají se k malbě v nejrůznějších pojivech a technikách. Využití prvních pigmentů se datuje do doby kamenné.
Nejstaršími zdroji pigmentu byly přírodní materiály, které byly snadno dostupné jako např. zbarvené hlíny, rákosí, okry (barevné jíly) nebo uhlíky. Podle odborníků mělo užití těchto barev v dávném období plnit estetickou funkci.
Lidé si jimi např. rituálně zdobili svoje tělo před lovem nebo při jiných ceremoniích. Pro zanechání kreseb na zdech jeskyní lidé míchali barvu s živočišným tukem, díky kterému pigment lépe držel. Jinými pojivy pak byly kostní dřeně, krev, moč nebo voda.
Novým zjištěním tehdejšího společenství bylo, že oproti barvám z živočišných a rostlinných zdrojů barva z ložisek oxidu železitého (Fe2O3) nezmizí při změně prostředí.
Jeskyně na Borneu přepisuje dějiny
Archeologům se koncem minulého roku podařilo objevit v odlehlé jeskyni na indonéském Borneu kresbu tura, která je přes 40 000 let stará. Jedná se tak o nejstarší známou malbu zvířete. O kresbě v jeskyni se vědělo už od roku 1994, ale teprve nyní se podařilo určit její stáří.
Doba užívání prvních pigmentů však sahá ještě mnohem dále do minulosti. Objev archeologů při vykopávkách v jeskyni Twin Rivers v africké Zambii z roku 2000 dokazuje, že zde byly používány pigmenty 350 000 až 400 000 let staré.
Objevování pigmentů ve starověku
Ve starověku se začíná rozrůstat počet používaných anorganických pigmentů, mezi nimiž byly asfalt, křída, malachit, lazulit a další. Organická barviva však nezůstávala pozadu a také se rozrostla o další varianty. Ve větším měřítku se na výrobu pigmentů zaměřovali především Egypťané a Číňané.
Tzv. egyptská modř – modré sklo vyrobené z písku a mědi, jež bylo rozemleto do prášku – byla vyrobena v období kolem 3000 př. n. l. Ve starověkém Římě a Řecku se jako pojiva používal vosk, někdy v kombinaci s pryskyřicí.
Egypt a jeho regulace barev
Ve starém Egyptě bylo využití pigmentu v malbách přísně regulováno. Všichni tehdejší umělci měli k dispozici pouze šest barev – červenou, zelenou, modrou, žlutou, bílou a černou. Pigmenty oxidu železa tvořily základ uměleckých palet egyptských řemeslníků.
Egypťané začali vyrábět barvu přibližně od roku 4000 př. n. l. Zavedli prací pigmenty ke zvýšení síly a čistoty, také jako první vyvinuli fixování rostlinné barvy jako přírodního pigmentu. Roztoky organických barviv extrahovaných z částí rostlin byly smíchány s hydratovanou hlinkou nebo taninem ke vzniku nerozpustného pigmentu. Staří mistři k tomuto účelu využívali křídu nebo kamenec.