Domů     Historie
Kde hledat dokonalý pigment?
Pavel Polcar 4.8.2022
Foto: Pixabay

Pigmenty jsou práškové barvy, jež jsou prakticky nerozpustitelné nejen ve vodě, ale i v mnoha organických rozpouštědlech. Používají se k malbě v nejrůznějších pojivech a technikách. Využití prvních pigmentů se datuje do doby kamenné.

Nejstaršími zdroji pigmentu byly přírodní materiály, které byly snadno dostupné jako např. zbarvené hlíny, rákosí, okry (barevné jíly) nebo uhlíky. Podle odborníků mělo užití těchto barev v dávném období plnit estetickou funkci.

Lidé si jimi např. rituálně zdobili svoje tělo před lovem nebo při jiných ceremoniích. Pro zanechání kreseb na zdech jeskyní lidé míchali barvu s živočišným tukem, díky kterému pigment lépe držel. Jinými pojivy pak byly kostní dřeně, krev, moč nebo voda.

Novým zjištěním tehdejšího společenství bylo, že oproti barvám z živočišných a rostlinných zdrojů barva z ložisek oxidu železitého (Fe2O3) nezmizí při změně prostředí.

Foto: Pixabay

Jeskyně na Borneu přepisuje dějiny

Archeologům se koncem minulého roku podařilo objevit v odlehlé jeskyni na indonéském Borneu kresbu tura, která je přes 40 000 let stará. Jedná se tak o nejstarší známou malbu zvířete. O kresbě v jeskyni se vědělo už od roku 1994, ale teprve nyní se podařilo určit její stáří.

Doba užívání prvních pigmentů však sahá ještě mnohem dále do minulosti. Objev archeologů při vykopávkách v jeskyni Twin Rivers v africké Zambii z roku 2000 dokazuje, že zde byly používány pigmenty 350 000 až 400 000 let staré.

Objevování pigmentů ve starověku

Ve starověku se začíná rozrůstat počet používaných anorganických pigmentů, mezi nimiž byly asfalt, křída, malachit, lazulit a další. Organická barviva však nezůstávala pozadu a také se rozrostla o další varianty. Ve větším měřítku se na výrobu pigmentů zaměřovali především Egypťané a Číňané.

Foto: Pixabay

Tzv. egyptská modř – modré sklo vyrobené z písku a mědi, jež bylo rozemleto do prášku – byla vyrobena v období kolem 3000 př. n. l. Ve starověkém Římě a Řecku se jako pojiva používal vosk, někdy v kombinaci s pryskyřicí.

Egypt a jeho regulace barev

Ve starém Egyptě bylo využití pigmentu v malbách přísně regulováno. Všichni tehdejší umělci měli k dispozici pouze šest barev – červenou, zelenou, modrou, žlutou, bílou a černou. Pigmenty oxidu železa tvořily základ uměleckých palet egyptských řemeslníků.

Egypťané začali vyrábět barvu přibližně od roku 4000 př. n. l. Zavedli prací pigmenty ke zvýšení síly a čistoty, také jako první vyvinuli fixování rostlinné barvy jako přírodního pigmentu. Roztoky organických barviv extrahovaných z částí rostlin byly smíchány s hydratovanou hlinkou nebo taninem ke vzniku nerozpustného pigmentu. Staří mistři k tomuto účelu využívali křídu nebo kamenec.

Foto: Pixabay
Související články
Historie 15.5.2025
Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a […]
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se v hrobě nacházely. Když v něm objevili zbraně, měli zkrátka za to, že v hrobě ležely pozůstatky muže – válečníka. Analýza DNA však odhalila, […]
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz