Domů     Technika
ROLLS-ROYCE – Ze silnice do oblak
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 27.7.2022
Foto: Pixabay

Britská společnost Rolls-Royce je známá především díky svým luxusním automobilům. Jen málokdo ví, že se však angažuje také ve výrobě leteckých motorů a nově se pustila i do výroby elektrických letadel.

Předně, pokud se řekne Rolls-Royce, zapomeňte na automobily, práva na jejich výrobu patří německému koncernu BMW, tato legendární značka se nyní specializuje pouze na motory, a to především letecké. Koncem roku 2022 dokonce připadl zmíněné firmě rekord, co se týče rychlosti elektrických letadel.

Jejich stroj pojmenovaný příhodně jako „Spirit of Innovation“ (Duch inovace) dosáhl maximální rychlosti 623 km/h, což není daleko od běžných dopravních letadel. .

Hned dva rekordy najednou

Plně elektrické letadlo vyrobené společností Rolls-Royce překonalo dva světové rychlostní rekordy, v listopadu 2021 dosáhl Duch inovace v průměru 555,9 km/h na 3 km a 532,1 km/h (330 mph) na 15 km. Oba pokusy, které proběhly na experimentálním testovacím místě, byly nyní ověřeny Světovou federací leteckých sportů (FAI – Fédération Aéronautique Internationale). Rolls-Royce to popsal jako „fantastický úspěch“.

Foto: Pixabay

„Uplatnění nároku na celoelektrický světový rychlostní rekord je fantastický úspěch pro tým ACCEL a Rolls-Royce. Rád bych poděkoval našim partnerům a zejména společnosti Electroflight za spolupráci při dosažení tohoto průlomu.

reklama

Pokročilá technologie baterií a pohonu vyvinutá pro tento program je vzrušující pro celý trh pokročilé letecké mobility,“ uvedl Warren East, generální ředitel Rolls-Royce. Letoun vzešel z vývojového programu ACCEL (Accelerating the Electrification of Flight), v rámci kterého Rolls-Royce spolupracuje například s výrobcem elektromotorů YASA, který je dceřinou firmou německé automobilky Daimler AG.

Důležité snížení emisí

V návaznosti na výroky generálního ředitele společnosti bylo také uvedeno, že se jedná o další milník, jenž pomůže přinést technologické průlomy, které společnost potřebuje k dekarbonizaci letecké, pozemní a námořní dopravy.

Revoluční letoun je dalším důkazem záviděníhodného kreditu Spojeného království, pokud jde o inovace. Ukáže potenciál elektrického létání a pomůže odemknout technologie, které by z něj mohly učinit součást každodenního života.

Foto: Pixabay

Rolls-Royce, jehož ústředí pro letectví a kosmonautiku sídlí v Derby, uvedl, že stroj pohání baterie s výkonem 400 kilowattů a že pohonná baterie je zatím tou nejvýkonnější, jaká kdy byla pro letadlo sestavena, její kapacita je údajně dostačující k nabití 7 500 telefonů.

reklama

„Pokročilá technologie baterií a pohonu vyvinutá pro tento program má vzrušující uplatnění pro trh pokročilé letecké mobility,“ dodal East.

reklama
Související články
3D tisk ušel za několik málo let skutečně dlouhou cestu, moderní technologie umožňuje tisknout trojrozměrné objekty pomocí naprogramované předlohy. 3D tisk se vyvinul až tak, že dnes již touto technologií dokážeme postavit i dům. Ať už se jedná o bungalov, či o několika patrovou budovu, 3D tisku se nekladou v tomto ohledu meze. V posledních […]
Vědci ze Švédska sledovali čtyři lidi, kteří v průběhu 3 až 7 let dostali osseointegrované implantáty ovládané myslí k běžnému užívání. Podle vedoucího výzkumu Maxe Ortize Catalana, docenta na Chalmerské technologické univerzitě, je to poprvé, kdy lidé mohli sami doma používat takovouto bionickou ruku. Technologie byla podrobně studována v laboratoři, ale vědci ji chtěli vyzkoušet […]
Sny o malých létajících strojích, které by představovaly taxislužbu, mají výrobci letadel a helikoptér již nějakou dobu. Cílem je především tuto formu přepravy zrychlit a vyhnout se tolik přeplněným silnicím. Tím největším hráčem na tomto poli je patrně francouzský Airbus, jenž je spojovaný především s velkými dopravními letadly. Airbus své plány na danou formu přepravy […]
Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu se pouští do vyšetřování další kontroverzní nehody autonomní Tesly. Vůz tentokrát srazil člověka na motorce, který zraněním podlehl.    Za posledních šest let je to již 38. smrtelná nehoda „pokročilých asistentů“, což zneklidňuje stále více odborníků i běžných účastníků silničního provozu. Nehodu podle všeho způsobila Tesla Model 3 […]
Plasty jsou zkázou pro naši planetu a mikroplasty ničí naše těla. Zatímco jedněch jsou plné moře a oceány, ty druhé nyní bez potíží najdete v lidské krvi a lidských orgánech. Stanou se z nás plastové figurky? Oba výzkumy, prokazující přítomnost plastů hluboko v lidském těle, pocházejí ze začátku roku 2022 a jsou podle výzkumníků alarmující. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz