Domů     Technika
ROLLS-ROYCE – Ze silnice do oblak
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 27.7.2022
Foto: Pixabay

Britská společnost Rolls-Royce je známá především díky svým luxusním automobilům. Jen málokdo ví, že se však angažuje také ve výrobě leteckých motorů a nově se pustila i do výroby elektrických letadel.

Předně, pokud se řekne Rolls-Royce, zapomeňte na automobily, práva na jejich výrobu patří německému koncernu BMW, tato legendární značka se nyní specializuje pouze na motory, a to především letecké. Koncem roku 2022 dokonce připadl zmíněné firmě rekord, co se týče rychlosti elektrických letadel.

Jejich stroj pojmenovaný příhodně jako „Spirit of Innovation“ (Duch inovace) dosáhl maximální rychlosti 623 km/h, což není daleko od běžných dopravních letadel. .

Hned dva rekordy najednou

Plně elektrické letadlo vyrobené společností Rolls-Royce překonalo dva světové rychlostní rekordy, v listopadu 2021 dosáhl Duch inovace v průměru 555,9 km/h na 3 km a 532,1 km/h (330 mph) na 15 km. Oba pokusy, které proběhly na experimentálním testovacím místě, byly nyní ověřeny Světovou federací leteckých sportů (FAI – Fédération Aéronautique Internationale). Rolls-Royce to popsal jako „fantastický úspěch“.

Foto: Pixabay

„Uplatnění nároku na celoelektrický světový rychlostní rekord je fantastický úspěch pro tým ACCEL a Rolls-Royce. Rád bych poděkoval našim partnerům a zejména společnosti Electroflight za spolupráci při dosažení tohoto průlomu.

reklama

Pokročilá technologie baterií a pohonu vyvinutá pro tento program je vzrušující pro celý trh pokročilé letecké mobility,“ uvedl Warren East, generální ředitel Rolls-Royce. Letoun vzešel z vývojového programu ACCEL (Accelerating the Electrification of Flight), v rámci kterého Rolls-Royce spolupracuje například s výrobcem elektromotorů YASA, který je dceřinou firmou německé automobilky Daimler AG.

Důležité snížení emisí

V návaznosti na výroky generálního ředitele společnosti bylo také uvedeno, že se jedná o další milník, jenž pomůže přinést technologické průlomy, které společnost potřebuje k dekarbonizaci letecké, pozemní a námořní dopravy.

Revoluční letoun je dalším důkazem záviděníhodného kreditu Spojeného království, pokud jde o inovace. Ukáže potenciál elektrického létání a pomůže odemknout technologie, které by z něj mohly učinit součást každodenního života.

Foto: Pixabay

Rolls-Royce, jehož ústředí pro letectví a kosmonautiku sídlí v Derby, uvedl, že stroj pohání baterie s výkonem 400 kilowattů a že pohonná baterie je zatím tou nejvýkonnější, jaká kdy byla pro letadlo sestavena, její kapacita je údajně dostačující k nabití 7 500 telefonů.

reklama

„Pokročilá technologie baterií a pohonu vyvinutá pro tento program má vzrušující uplatnění pro trh pokročilé letecké mobility,“ dodal East.

reklama
Související články
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
Německo se opět přiblížilo k dlouhodobé ekologičtější náhradě za ruský zemní plyn a uhlí. Německá energetická společnost RWE s norskou státní energetickou firmou Equinor oznámily, že v příštích několika letech v Německu vybudují vodíkové elektrárny a velkokapacitní produktovod pro dodávku paliva, uvedla to CNN. Dohoda je součástí německé snahy do roku 2030 postupně vyřadit všechny […]
Nedávná studie Harvardovy univerzity a dalších vědeckých pracovišť došla k závěru, že spalování fosilních paliv zkracuje každý rok život osmi milionům Britů. Další vědecké práce hovoří o jiných číslech, ale v jednom se shodují: špivaný vzduch je nekompromisním zabijákem. „Spalování fosilních paliv, jako je uhlí, benzin nebo nafta, může za smrt každého pátého člověka na […]
Když vozy Toyota doslouží, šetrně se zrecyklují a suroviny se dále využijí. Jsou k tomu už dopředu navržené, vyrobené a smontované. Například kabelový svazek vytáhnete ven jako byste oddělovali kostru z grilované ryby. Toyota od roku 2003 využívá konstrukci, která optimalizuje rozebírání a třídění k usnadnění recyklace surovin, například mědi a vzácných kovů, z vyřazených vozidel. […]
Budoucnost se zdá být lepší než dobrá všemu a všem navzdory. Francouzská automobilka Citroën pustila na trh nové SUV C5 Aircross plug-in hybrid. Jak dobrý je druhý nejlepší model dvojitého šípu? Citroën už více jak 100 let zpřístupňuje automobily co nejširšímu počtu lidí, kašle na fanfarónství, na pózy a masky. Dvojitý šíp vždycky chtěl být […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz