Domů     Technika
ROLLS-ROYCE – Ze silnice do oblak
Pavel Polcar 27.7.2022
Foto: Pixabay

Britská společnost Rolls-Royce je známá především díky svým luxusním automobilům. Jen málokdo ví, že se však angažuje také ve výrobě leteckých motorů a nově se pustila i do výroby elektrických letadel.

Předně, pokud se řekne Rolls-Royce, zapomeňte na automobily, práva na jejich výrobu patří německému koncernu BMW, tato legendární značka se nyní specializuje pouze na motory, a to především letecké. Koncem roku 2022 dokonce připadl zmíněné firmě rekord, co se týče rychlosti elektrických letadel.

Jejich stroj pojmenovaný příhodně jako „Spirit of Innovation“ (Duch inovace) dosáhl maximální rychlosti 623 km/h, což není daleko od běžných dopravních letadel. .

Hned dva rekordy najednou

Plně elektrické letadlo vyrobené společností Rolls-Royce překonalo dva světové rychlostní rekordy, v listopadu 2021 dosáhl Duch inovace v průměru 555,9 km/h na 3 km a 532,1 km/h (330 mph) na 15 km. Oba pokusy, které proběhly na experimentálním testovacím místě, byly nyní ověřeny Světovou federací leteckých sportů (FAI – Fédération Aéronautique Internationale). Rolls-Royce to popsal jako „fantastický úspěch“.

Foto: Pixabay

„Uplatnění nároku na celoelektrický světový rychlostní rekord je fantastický úspěch pro tým ACCEL a Rolls-Royce. Rád bych poděkoval našim partnerům a zejména společnosti Electroflight za spolupráci při dosažení tohoto průlomu.

Pokročilá technologie baterií a pohonu vyvinutá pro tento program je vzrušující pro celý trh pokročilé letecké mobility,“ uvedl Warren East, generální ředitel Rolls-Royce. Letoun vzešel z vývojového programu ACCEL (Accelerating the Electrification of Flight), v rámci kterého Rolls-Royce spolupracuje například s výrobcem elektromotorů YASA, který je dceřinou firmou německé automobilky Daimler AG.

Důležité snížení emisí

V návaznosti na výroky generálního ředitele společnosti bylo také uvedeno, že se jedná o další milník, jenž pomůže přinést technologické průlomy, které společnost potřebuje k dekarbonizaci letecké, pozemní a námořní dopravy.

Revoluční letoun je dalším důkazem záviděníhodného kreditu Spojeného království, pokud jde o inovace. Ukáže potenciál elektrického létání a pomůže odemknout technologie, které by z něj mohly učinit součást každodenního života.

Foto: Pixabay

Rolls-Royce, jehož ústředí pro letectví a kosmonautiku sídlí v Derby, uvedl, že stroj pohání baterie s výkonem 400 kilowattů a že pohonná baterie je zatím tou nejvýkonnější, jaká kdy byla pro letadlo sestavena, její kapacita je údajně dostačující k nabití 7 500 telefonů.

„Pokročilá technologie baterií a pohonu vyvinutá pro tento program má vzrušující uplatnění pro trh pokročilé letecké mobility,“ dodal East.

reklama
Související články
Na 3D tiskárnách se jednou budou tisknout celé obytné domy nebo lidské orgány. Zájemci o tuto klíčovou technologii by měli zbystřit, VŠB-TUO totiž jako jediná vysoká škola v Česku nabízí uchazečům studium zaměřené na aditivní technologie. Do nového programu Fakulty strojní se mohou hlásit už letos, a to od 13. září do 13. října. Fakulta […]
Byť je virtuální svět od toho reálného v mnohém odlišný, leccos však oba mají společného. Třeba to, že se v nich nepohybují jen slušní lidé, ale i zločinci, kteří pro zisk neváhají udělat cokoli. Třeba nešťastné internetové uživatele vydírat. Nedávný případ, ve kterém hlavní roli hráli počítačový vyděrač vybavený ruským virem Ryuk a nemocnice v […]
Agrovoltaice se blýská na lepší časy. Nově totiž bude ukotvená v zákoně a zemědělci nebudou muset volit, jestli půdu využijí na pěstování plodin, nebo na výrobu elektřiny. Počítá s tím novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Česko po vzoru západních států podpoří rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Přispěje tak nejen k vlastní energetické nezávislosti, ale […]
Touhu zkrotit blesky zažehl v lidstvu s příchodem 20. století Nikola Tesla. Na jeho odkaz nyní navázali také čeští experti, kterým se podařilo odhalit nejdelší „kousek“ ve střední Evropě. Úspěch mezinárodního významu si na svůj „vrub“ připsali odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT a Akademie věd ČR. Společnými silami zachycený blesk dosáhl podle prvotních odhadů délky […]
Ve výrobních podnicích Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) využívají unikátní lakovací kabinu s nulovými emisemi využívající technologii rekuperace tepla a tepelných čerpadel. Tímto způsobem továrna snížila roční emise CO2 o 1 000 tun. Toyota je lídr ve výrobě automobilů s nízkými a nulovými emisemi, zároveň ale usiluje o co nejrychlejší dekarbonizaci výroby. Koncern odhaduje, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz